آنفولانزای پرندگان چیست و چقدر باید نگران یک بیماری همه گیر باشم؟


H5N1 در حال حاضر به سرعت در گله های لبنی ایالات متحده در حال گسترش است که مرکز کنترل بیماری های ایالات متحده آن را “شیوع مداوم چند ایالتی” توصیف می کند.، خارجی

انتقال ویروس به گاو دانشمندانی را که فکر می کردند گاوها در برابر آن مصون هستند شگفت زده کرد.

این در بحبوحه یک اتفاق غیرمعمول دیگر رخ می دهد: در اوایل ژوئن، یک مرد 59 ساله در مکزیک بر اثر نوع دیگری از آنفولانزای پرندگان – H5N2 – که قبلاً هرگز در انسان دیده نشده بود، درگذشت. مشخص نیست که او چگونه به آن دست یافته است، اگرچه مواردی در برخی از مرغداری ها در مکزیک وجود داشته است.

مقامات بهداشتی مانند سازمان بهداشت جهانی و CDC خطر کلی سلامت عمومی از آنفولانزای پرندگان را کم می دانند. اما دانشمندان می گویند که ما باید از نزدیک مراقب شیوع این ویروس باشیم.

پروفسور سر پیتر هوربی، مدیر مؤسسه علوم همه گیر در دانشگاه آکسفورد، می گوید: «این مورد دیگری از مجموعه رویدادهایی است که در مجموع، می توان آن را یک پرچم قرمز در نظر گرفت.

H5N1 در چند سال گذشته در رادارهای دانشمندان قرار داشته است و این ویروس در سراسر قاره ها گسترش یافته است. هزاران شیوع در میان پرندگان اهلی و وحشی ثبت شده است.

در میان حیواناتی که برای خزشان پرورش داده می‌شوند، از جمله راسو، شیوع وجود داشته است.

تا پایان سال 2023 بیش از 5000 شیر دریایی بر اثر ویروس در پرو می میرند، خارجیکه دانشمندان می گویند در اثر تماس مستقیم حیوانات با پرندگان وحشی آلوده ایجاد شده است.

این ویروس همچنین در روباه، خرس، سمور، راکون، گربه، سگ، بز و غیره شناسایی شد.

دکتر اد هاچینسون، مدرس ارشد مرکز تحقیقات ویروسی دانشگاه MRC گلاسکو، می‌گوید: «این یک ویروس در راهپیمایی است، بنابراین ما به همین دلیل با نگرانی آن را تماشا می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید