رئیس جمهور سیریل رامافوسا در جمهوری آفریقای جنوبی تحلیف خواهد شد


سیریل رامافوزا در آفریقای جنوبی قرار است برای دومین بار به عنوان رئیس جمهور سوگند یاد کند.

قانونگذاران هفته گذشته پس از توافق بین کنگره ملی آفریقا (ANC) برای تشکیل یک دولت ائتلافی با رقیب دیرینه اتحاد دموکراتیک (DA) و احزاب دیگر، او را دوباره به عنوان رئیس جمهور انتخاب کردند.

کنگره ملی آفریقا که از زمان پایان آپارتاید در سال 1994 حکومت می کند، برای اولین بار از زمانی که انتخابات 29 مه نتوانست یک برنده قطعی ایجاد کند، اکثریت خود را از دست داد.

انتظار می رود بسیاری از سران کشورها و مقامات بلندپایه از سراسر جهان در مراسم تحلیف در پرتوریا، پایتخت این کشور شرکت کنند.

ریاست جمهوری برخی از کشورهایی را که در مراسم تحلیف «در سطح بالایی نمایندگی خواهند داشت» از جمله آنگولا، اوگاندا، موزامبیک، چین، مصر، دولت فلسطین و کوبا فهرست کرد.

این مراسم که ریاست جمهوری آن را یک روز کاری عادی می نامد، شامل اجرای موسیقی و هنری، ادای احترام با 21 تفنگ، پروازهای نظامی و راهپیمایی در مقابل نیروهای دفاعی کشور خواهد بود.

حزب uMkhonto weSizwe (MK) که شش ماه پیش توسط رئیس جمهور سابق جیکوب زوما تشکیل شد، گفت که مقامات آن در مراسم تحلیف “مضحکانه” شرکت نخواهند کرد.

این حزب که با کسب 15 درصد آرا و کسب 58 کرسی پارلمان، جمعه گذشته اولین جلسه پارلمان را تحریم کرد.

انتظار می رود آقای رامافوسا کمی پس از تحلیف خود کابینه ای را منصوب کند که شامل شرکای ائتلافی جدید او، DA و سه حزب کوچکتر دیگر می شود. این ائتلاف در مجموع 68 درصد از کرسی های پارلمان را در اختیار دارد.

همچنین انتظار می‌رود که رئیس‌جمهور برنامه‌ای برای نجات اقتصاد متزلزل ارائه کند.

آقای رامافوسا اولین بار در سال 2018 زمانی که سلف وی آقای زوما مجبور به استعفا شد در میان اتهامات فسادی که او رد کرد، رئیس جمهور شد.

دیدگاهتان را بنویسید