سازمان ملل می گوید حملات اسرائیل ممکن است قوانین جنگ را نقض کرده باشد


دفتر حقوق بشر سازمان ملل می گوید حملات هوایی اسرائیل در غزه ممکن است به طور سیستماتیک قوانین جنگ را که مستلزم حفاظت از غیرنظامیان و زیرساخت های غیرنظامی است، نقض کرده باشد.

این نتیجه گزارش شش «حمله شاخص» به ساختمان‌های مسکونی، یک مدرسه، کمپ‌های پناهندگان و یک بازار بین 9 اکتبر تا 2 دسامبر سال گذشته است.

سازمان ملل می گوید تایید کرده است که دست کم 218 نفر در این رویدادها کشته شده اند و اشیاء غیرنظامی تخریب شده اند.

هیئت اسراییل در ژنو یافته های سازمان ملل را رد کرد و آن را «از لحاظ واقعی، قانونی و روش شناختی ناقص» خواند.

وی تاکید کرد که نیروهای دفاعی اسرائیل (IDF) در غزه مطابق با قوانین بین المللی عمل می کنند و حماس را به هدف قرار دادن غیرقانونی غیرنظامیان متهم کرد.

ارتش اسرائیل در واکنش به حمله بی‌سابقه‌ای به جنوب اسرائیل در 7 اکتبر که در آن حدود 1200 نفر – عمدتا غیرنظامی – کشته شدند و 251 نفر به گروگان گرفته شدند، کارزاری را برای نابودی یک گروه مسلح فلسطینی آغاز کرده است.

به گفته وزارت بهداشت منطقه تحت کنترل حماس، از آن زمان تاکنون بیش از 37390 نفر در غزه کشته شده اند. این ارقام تفاوتی بین غیرنظامیان و جنگجویان قائل نمی شوند، اما تعداد کشته شدگان تا پایان ماه آوریل 14680 کودک، زن و سالمند گزارش شده است.

چنین گزارشی روز چهارشنبه توسط دفتر حقوق بشر سازمان ملل (OHCHR) منتشر شد. شش حمله را بررسی کرد که در آنها گفت اسرائیل ممکن است اصول اولیه قوانین جنگ را نقض کرده باشد.

گفته می شود که این حملات شامل استفاده از مهمات 2000 پوندی (907 کیلوگرم)، 1000 پوندی (453 کیلوگرم) و 250 پوندی (110 کیلوگرمی) مهمات پرتابی بود که به ترتیب با نام های GBU-31، GBU-32 و GBU-39 شناخته می شدند.

  • بازار جبلیه، 9 اکتبر 2023 – انفجارها دو ساختمان را ویران کردند. سازمان ملل اعلام کرد که حداقل 42 نفر از جمله 14 کودک را تایید کرده است و اطلاعاتی در مورد مرگ 18 نفر دیگر دریافت کرده است. نیروهای دفاعی اسرائیل گفته است که چندین هدف نظامی از جمله یک “تونل تروریستی” زیرزمینی و جنگنده های حماس را هدف قرار داده است.
  • برج تاج 3، شهر غزه، 25 اکتبر – یک ساختمان مسکونی هفت طبقه و شش ساختمان مجاور تخریب شد. سازمان ملل متحد تایید کرد که حداقل 105 نفر از جمله 47 کودک کشته شده اند. هفت کشته دیگر گزارش شده است. ارتش اسرائیل گفت حملات آن روز به «چند تأسیسات و زیرساخت‌های نظامی منحصربه‌فرد و با ارزش حماس» ضربه زد.
  • اردوگاه جبلیه، 31 اکتبر – ده ساختمان در یک کمپ پرجمعیت پناهندگان ویران شد. سازمان ملل متحد تایید کرد که حداقل 56 نفر از جمله 23 کودک کشته شدند و گزارش هایی از تلفات 43 نفر دیگر دریافت کرد. ارتش اسرائیل گفت که در این حمله یک فرمانده گردان حماس و “تعداد زیادی از تروریست ها” که در تونل ها پنهان شده بودند کشته شدند.
  • کمپ بوری، 2 نوامبر – حداقل 12 ساختمان در کمپ پناهندگان ویران شد. سازمان ملل تایید کرد که 15 نفر از جمله 9 کودک کشته شدند و گزارش هایی از هفت قربانی دیگر دریافت کرد. نیروهای دفاعی اسرائیل گفته است که “چند هدف حماس” را هدف قرار داده است.
  • مدرسه البورک، شهر غزه، 10 نوامبر – قسمت دو طبقه مدرسه تخریب شد. حداقل 34 نفر کشته شده اند. ارتش اسرائیل گفت که این حمله به فرمانده یک شرکت حماس که در آنجا مخفی شده بود، سایر عملیات ها و زیرساخت های نظامی را هدف قرار داده است.
  • منطقه کوچک شوجایا، شهر غزه، 2 دسامبر – پانزده ساختمان ویران شد. سازمان ملل گزارش هایی از 60 کشته دریافت کرده است. ارتش اسرائیل گفت که در این حمله یک فرمانده گردان حماس، دیگر جنگجویان و زیرساخت های نظامی کشته شدند.

گزارش سازمان ملل متحد بیان می کند که GBU-31، GBU-32 و GBU-39 عمدتاً برای نفوذ در چندین طبقه بتنی استفاده می شوند و می توانند سازه های بلند را به طور کامل تخریب کنند.

این گزارش می افزاید: «با توجه به متراکم بودن حملات، استفاده از چنین سلاح گسترده ای احتمالاً منجر به حمله ای بی رویه می شد».

سلاح‌های منفجره با چنین برد وسیعی را نمی‌توان به سمت یک هدف نظامی خاص در مناطق پرجمعیت غزه هدایت کرد و اثرات آن را نمی‌توان مهار کرد و در نتیجه به اهداف نظامی، غیرنظامیان و اهداف غیرنظامی ضربه زد.

در این گزارش آمده است که هیچ هشدار خاصی قبل از پنج حمله صادر نشده بود و حضور یک فرمانده، چندین رزمنده یا چندین سایت نظامی در یک منطقه “کل منطقه را به یک سایت نظامی تبدیل نمی کند.”

ولکر ترک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، گفت: «به نظر می‌رسد الزام انتخاب ابزارها و روش‌های جنگی که از آسیب به مردم غیرنظامی جلوگیری کرده یا حداقل آن را به حداقل می‌رساند، در طول کمپین بمباران اسرائیل به طور مداوم نقض شده است».

وی از اسرائیل خواست تا نتایج تفصیلی تحقیقات ارتش اسرائیل در مورد این شش حادثه را «با هدف شناسایی مسئولین تخلفات، پاسخگویی آنها و تضمین حقوق همه قربانیان برای حقیقت، عدالت و جبران خسارت» منتشر کند.

نمایندگی اسرائیل در سازمان ملل در ژنو این گزارش را محکوم کردبا بیان اینکه “از گذشته نگری و سوگیری های روش شناختی رنج می برد که بر اعتبار ارزیابی قانونی آن سایه افکنده است.”

این گزارش می افزاید: «تنها هدف از این گزارش ویژه فراخوانی و جداسازی اسرائیل در هنگام دفاع از تروریست های حماس در غزه است».

این سازمان همچنین مدعی شد که این یافته ها بر اساس اطلاعات عمومی و داده های منتشر شده توسط حماس است، ملاحظات عملیاتی را نادیده گرفته و تاکتیک های حماس را مورد توجه قرار نداده است.

در این گزارش آمده است: «حماس به طور سیستماتیک و غیرقانونی دارایی‌های نظامی خود را در مناطق پرجمعیت مستقر می‌کند و فعالیت‌های نظامی را در میان، پشت سر و زیر جمعیت غیرنظامی خود در تلاشی عمدی و راهبردی برای به حداکثر رساندن آسیب غیرنظامیان انجام می‌دهد». همچنین به طرز بدبینانه ای آمار تلفات را دستکاری می کند.»

در ادامه این بیانیه آمده است: اسرائیل به تعهدات خود بر اساس قوانین ملی و بین المللی، به ویژه اصول تمایز، تناسب و اقدامات پیشگیرانه متعهد است.

دیدگاهتان را بنویسید