قربانیان سقوط هواپیمای بوئینگ 737 مکس از آمریکا خواستند 25 میلیارد دلار جریمه را بازپس بگیرند


خانواده های کشته شدگان دو سانحه هواپیمای بوئینگ 737 مکس خواستار پیگرد قانونی و 24.8 میلیارد دلار جریمه برای “مرگبارترین جنایت شرکتی در تاریخ ایالات متحده” شده اند.

وکیل خانواده، پل کاسل، گفت که این مبلغ با توجه به «تلفات انسانی عظیم جنایات بوئینگ» «توجیه و به وضوح مناسب» است.

در نامه ای 32 صفحه ای که بی بی سی مشاهده کرد، آقای کسل گفت که دولت ایالات متحده باید این کار را انجام دهد مدیران شرکت را به دست عدالت بسپارید زمانی که 346 نفر در دو تصادف در سال های 2018 و 2019 جان خود را از دست دادند.

نامه نقل شده است عذرخواهی دیو کالهون، مدیرعامل بوئینگ روز سه شنبه در جریان شهادت کنگره.

وی در حالی که اعضای خانواده قربانیان فاجعه او را سرزنش می کردند، گفت: «از غم و اندوهی که ایجاد کرده ایم عذرخواهی می کنم.

آقای کالهون اعتراف کرد اشتباهات شرکت انجام داد و گفت که از گذشته “یاد گرفت”. او همچنین اعتراف کرد که این شرکت تلافی جویانه کرده است اطلاع دهندگان اما گفت که به آن کارمندان “گوش داد”.

در این نامه، آقای کسل گفت که مشتریانش توصیه می‌کنند که وزارت دادگستری بخشی از جریمه را برای بررسی مستقل اقدامات امنیتی و انطباق شرکت، دستور دهد.

بوئینگ سال‌هاست که مورد انتقاد قرار گرفته است، اخیراً زمانی که پانل در از هواپیمای ۷۳۷ مکس در پرواز هواپیمایی آلاسکا در ژانویه به پرواز درآمد و حفره‌ای خالی در وسط پرواز باقی گذاشت.

همچنین پس از کشته شدن دو هواپیمای 737 مکس در تصادفات جداگانه اما تقریباً یکسان که منجر به کشته شدن 346 نفر شد، با سؤالات شدیدی روبرو شد.

در اکتبر 2018، تمام 189 سرنشین هواپیمای لاین ایر بر اثر سقوط هواپیما در دریای جاوه 13 دقیقه پس از برخاستن از جاکارتا، اندونزی، کشته شدند.

در مارس 2019، یک پرواز خطوط هوایی اتیوپی شش دقیقه پس از بلند شدن از آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی، سقوط کرد. همه 157 سرنشین هواپیما جان خود را از دست دادند و هر دو سانحه به اختلال در سیستم کنترل پرواز نسبت داده شد.

خانواده های کشته شدگان تصادفات در جلسه دادگاه روز سه شنبه شرکت کردند و عکس های عزیزان خود را در دست گرفتند.

زیپورا کوریا که پدرش در سانحه سقوط سال 2019 درگذشت، گفت: من از انگلیس به واشنگتن پرواز کردم تا شخصاً آنچه را که مدیر عامل بوئینگ باید به سنا و جهان در مورد هرگونه پیشرفت ایمنی در این شرکت بگوید، بشنوم. هواپیمای بوئینگ 737 مکس 8.

همچنین به دولت ایالات متحده فشار می‌آورم تا بوئینگ و مدیران شرکت‌های آن را مسئول قتل 346 نفر بداند. تا عدالت را نبینیم آرام نخواهیم گرفت.»

دیدگاهتان را بنویسید