کانادا سپاه پاسداران ایران را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داده است


کانادا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران (سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) را پس از سال‌ها فشار از سوی نمایندگان مخالف و برخی از اعضای ایرانی دیاسپورا در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده است.

دومینیک لبلانک وزیر امنیت عمومی روز چهارشنبه با اعلام این تصمیم آن را “ابزار مهمی در مبارزه با تروریسم جهانی” خواند.

این اقدام به این معناست که هزاران نفر از مقامات ارشد دولت ایران، از جمله مقامات ارشد سپاه، از ورود به کانادا منع خواهند شد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک نیروی بزرگ نظامی، سیاسی و اقتصادی در ایران است که ارتباط نزدیکی با رهبر معظم انقلاب، آیت‌الله خامنه‌ای دارد.

تخمین زده می شود که بیش از 190000 پرسنل فعال با نیروی زمینی، نیروی دریایی و هوایی خود که تسلیحات استراتژیک ایران را کنترل می کنند، داشته باشد.

به گفته دولت، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با ارائه پول، تسلیحات، فناوری، آموزش و مشاوره به دولت‌های متحد و گروه‌های مسلح از طریق بازوی عملیات خارجی در سایه خود، نیروی قدس (بیت‌المقدس)، در خاورمیانه نفوذ می‌کند.

نیروی قدس قبلاً توسط کانادا در فهرست گروه های تروریستی قرار گرفته بود، اما اعلامیه روز چهارشنبه این لیست را به کل سپاه گسترش داد.

آقای لبلانک در گفتگو با خبرنگاران گفت این اقدام “یک سیگنال قوی ارسال می کند که کانادا از تمام ابزارهای در اختیار خود برای مبارزه با سازمان تروریستی KIR استفاده خواهد کرد.”

او گفت: «رژیم ایران پیوسته نادیده گرفتن حقوق بشر در داخل و خارج ایران و تمایل به بی ثبات کردن نظم بین المللی مبتنی بر قوانین را نشان داده است.

پس از این نامگذاری، مقامات ارشد فعلی و سابق ایران که در حال حاضر در کانادا هستند نیز ممکن است مورد بررسی و برکناری قرار گیرند.

ملانی جولی، وزیر امور خارجه کانادا هشدار داد که کانادایی‌ها در ایران ممکن است در معرض خطر بازداشت خودسرانه قرار بگیرند.

او گفت: “پیام من روشن است: برای کسانی که اکنون در ایران هستند، زمان بازگشت به خانه فرا رسیده است.”

و برای کسانی که قصد رفتن به ایران را دارند، نروند.»

دولت کانادا به رهبری نخست‌وزیر جاستین ترودو، علی‌رغم فشار برخی از اعضای دیاسپورا، از جمله خانواده‌های کسانی که پس از سرنگونی پرواز PS752 توسط QIRV در ژانویه 2020 جان خود را از دست دادند، قبلاً از معرفی QIRV به عنوان تروریست خودداری کرده است. تهران.

تمام 175 مسافر این هواپیما از جمله 55 شهروند کانادایی و 30 نفر ساکن دائمی این هواپیما جان باختند.

تهران گفته است که حمله موشکی به هواپیما اشتباها انجام شده است.

پیشتر در سال 2022، ترودو گفت بیم آن دارد که نام تروریسم به طور ناعادلانه ایرانیانی را در کانادا هدف قرار دهد که مخالف رژیم بودند و فرار کردند اما در گذشته مجبور بودند در سپاه پاسداران خدمت کنند.

در پاسخ به سوال خبرنگاران که چرا اکنون، آقای لبلانک گفت که تصمیم برای تعیین یک گروه به عنوان یک سازمان تروریستی یک “فرآیند عمدی” است که با مشورت با سرویس های امنیتی و با در نظر گرفتن ملاحظات سیاست خارجی اتخاذ شده است.

او گفت: «این آستانه ای است که طبق قانون جزایی کانادا باید رعایت شود.

این اقدام کانادا را به دومین کشور آمریکای شمالی پس از ایالات متحده تبدیل می کند که کرک را در سال 2019 به عنوان یک سازمان تروریستی معرفی می کند.

بریتانیا قبلاً اعلام کرده بود که قصد دارد در سال 2023 اقدامی مشابه انجام دهد، اما هنوز این کار را انجام نداده است.

دیدگاهتان را بنویسید