گازها در نزدیکی زباله های پوسیده و جوندگان زندگی می کنند


پا یولاندا نل، بی بی سی نیوز، اورشلیم

بی بی سی اسماهان با سه نوه اش در مقابل انبوهی از زباله ایستاده استبی بی سی

اسمهان المصری و 15 نفر از بستگان خود در اردوگاهی در خان یونس در چند متری انبوه زباله زندگی می کنند.

در سراسر نوار غزه، در منظره‌ای که اخیراً به دلیل جنگ تغییر یافته است، کوه‌های زباله‌های متعفن یک خطر جدی برای سلامتی و زیست‌محیطی هستند.

اسمهان المصری، یک زن آواره از بیت حنون در شمال که اکنون خانه اش در خان یونس خالی است، می گوید: «ما قبلاً هرگز در کنار زباله زندگی نکرده ایم.

من هم مثل هر مادربزرگ دیگری گریه می کنم وقتی نوه هایش مریض می شوند و گال می گیرند. مثل یک مرگ آهسته است. عزت وجود ندارد.»

بر اساس برآوردهای سازمان ملل و آژانس های بشردوستانه که با بهداشت سروکار دارند، بیش از 330 هزار و 400 تن زباله جامد در طول هشت ماه در خاک فلسطین انباشته شده است.

16 نفر از اعضای خانواده مصری در یک کمپ در خارج از دانشگاه الاقصی با ابرهای مگس و گاهی مارها مشترک هستند. سگ های ولگرد می توانند به طور خطرناکی در این نزدیکی پرسه بزنند. همه ساکنان از بوی تعفن مداوم شکایت دارند.

«بو بسیار آزاردهنده است. اسمهان می گوید در چادر را باز نگه می دارم تا هوا بخورم، اما هوا نیست. “فقط بوی زباله می آید.”

محمد در انبوهی از زباله ها که کیسه ای سفید در دست دارد جستجو می کند

ناامیدی در غزه باعث شده است که بسیاری مانند محمد به دنبال چیزی برای خوردن، استفاده یا فروش باشند

برخی از بیش از یک میلیون نفری که اخیراً از حمله نظامی اسرائیل به شهر جنوبی رفح گریخته اند، مجبور شده اند در مناطق باز زندگی کنند که قبلاً به زباله دانی موقت تبدیل شده است.

علی ناصر که اخیراً به اردوگاه دانشگاه الاقصی نقل مکان کرده است، می گوید: «ما همه جا به دنبال مکان مناسب گشتیم، اما 18 نفر با فرزندان و نوه هایمان هستیم و هیچ جای دیگری پیدا نکردیم که بتوانیم با هم بمانیم. از خانه اش در رفح

“برای ما بیش از 1000 مثقال (268 دلار؛ 212 پوند) هزینه داشتیم تا به اینجا برسیم و اکنون وضعیت مالی ما از بین رفته است. ما نه شغلی داریم و نه درآمدی و بنابراین مجبوریم در این وضعیت وحشتناک زندگی کنیم. استفراغ، اسهال، خارش دائمی پوست داریم.»

نمای نزدیک از اسمهان که در مقابل انبوهی از زباله ایستاده است

اسمخان می گوید: هوا نیست، فقط بوی زباله می آید.

قبل از جنگ، سال‌ها محاصره غزه تحت حاکمیت حماس توسط اسرائیل و مصر، خدمات اساسی مانند دفع زباله را با مشکل مواجه کرد.

محدودیت‌های شدید در مورد آنچه اسرائیل می‌گوید می‌تواند وارد این منطقه شود به این معنی است که کامیون‌های زباله و تجهیزات کافی برای دسته‌بندی و پردازش زباله‌های خانگی و دفع درست آن‌ها وجود ندارد.

پس از حملات مرگبار حماس به رهبری حماس در 7 اکتبر، ارتش اسرائیل دسترسی به منطقه مرزی را که محل دو میدان اصلی تیراندازی غزه است، مسدود کرد. یکی در جوهرالدیق به شمال خدمت می کرد، در حالی که دیگری در الفهر به مناطق مرکزی و جنوبی خدمت می کرد.

سام رز، مدیر برنامه ریزی آژانس سازمان ملل برای پناهندگان فلسطینی، آنروا، می گوید: «ما شاهد یک بحران مدیریت زباله در غزه هستیم که طی چند ماه گذشته به طور قابل توجهی بدتر شده است.

گتی ایماژ.  یک پسر فلسطینی در 26 آوریل 2024 در نزدیکی یک استخر فاضلاب با زباله در رفح قدم می‌زند.گتی ایماژ

مردم غزه با خطر بیماری مواجه هستند زیرا استخرهای فاضلاب در نزدیکی پناهگاه های موقتی هستند

تصاویر رسانه‌های اجتماعی جمع‌آوری‌شده توسط BBC Verify نشان می‌دهد که زباله‌های موقتی در حال رشد هستند که مردم در امواج امواج به شهرهای مختلف فرار می‌کنند. BBC Verify این مکان‌ها را در شهر غزه، خان یونس و رفح بین فوریه و ژوئن سال جاری تأیید کرد.

تحلیل ماهواره‌ای که قبلاً توسط BBC Verify انجام شد، جنبه دیگری از مشکلات بهداشتی را روشن کرد و نشان داد که نیمی از تصفیه‌خانه‌های فاضلاب غزه از زمان آغاز عملیات نظامی اسرائیل علیه حماس آسیب دیده یا تخریب شده‌اند.

«شما حوضچه‌های عظیمی از لجن خاکستری قهوه‌ای را می‌بینید که مردم در اطراف آن زندگی می‌کنند زیرا چاره‌ای ندارند، و توده‌های بزرگی از زباله را می‌بینید. آقای رز می‌گوید یا فقط بیرون از خانه‌های مردم رها شده بود، یا در برخی مکان‌ها مردم مجبور شدند در کنار محل‌های دفن زباله موقتی که ایجاد شده بود حرکت کنند.

“مردم به معنای واقعی کلمه در میان زباله ها زندگی می کنند.”

تحرکات گسترده مردم مقامات محلی را که اغلب با از بین بردن اشیاء آسیب دیده به دلیل بمباران مداوم اسرائیل درگیر هستند، تحت تأثیر قرار داده است. آنها از کمبود پرسنل، تجهیزات و کامیون های حمل زباله و همچنین سوخت برای کار خود شکایت دارند.

عمر مطر، مسئول شهرداری خان یونس، از شرایط وحشتناک کسانی که اکنون در نزدیکی دانشگاه الاقصی زندگی می کنند، ابراز تاسف می کند.

این دفن زباله های تصادفی استانداردهای بهداشتی و زیست محیطی را رعایت نمی کنند. آنها جلوی انتشار بو، حشرات و جوندگان را نمی گیرند.»

«پیش از این، آنها به عنوان اضطراری در رابطه با بسته شدن محل دفن زباله مبل ایجاد شده بودند. [at al-Fukhari]تا زمانی که با سازمان های بین المللی راه حلی برای انتقال زباله ها به آنجا پیدا شود.»

سخنگوی مقامات نظامی اسرائیل، کوگات، به من گفت که در حال بررسی چندین راه حل مختلف برای مشکل زباله در غزه است.

انبوهی از زباله در مقابل خیمه ها و ساختمان های موقت در الاقصی

پردیس دانشگاه الاقصی در غزه به زباله دانی موقت در خان یونس تبدیل شده است

برنامه توسعه سازمان ملل متحد می گوید که اخیرا به جمع آوری 47000 تن زباله از مرکز و جنوب غزه کمک کرده و 80000 لیتر سوخت پاکسازی را توزیع کرده است. اما خیلی بیشتر باید انجام شود.

اکنون، با افزایش دمای تابستان، هشدارهای جدیدی از سوی سازمان های امدادی در مورد خطرات بهداشتی این همه زباله وجود دارد.

با این حال، ناامیدی بسیاری از غزه‌ها را به سمت ریسک‌های بیشتر سوق می‌دهد: به دنبال چیزی برای خوردن، استفاده یا فروش هستند.

“ما به بو عادت کرده ایم. محمد، یکی از گروهی از پسرانی که مشغول تمیز کردن زباله‌دانی در نزدیکی دیرالبلاح پر از زباله‌های کمکی هستند، می‌گوید: «هر روز با هم اینجا می‌آییم تا به دنبال جعبه‌های مقوایی و چیزهای دیگری بگردیم که بتوانیم آن‌ها را بسوزانیم تا آتش ایجاد کنیم. تلاش‌های اولیه برای پاکسازی مناطق تحت تأثیر حملات هوایی اسرائیل.

مزد ابو میلا، یک مرد آواره از بیت لاهیه، می گوید که به دنبال آهن قراضه ای است که بتواند از آن برای ساختن کوره استفاده کند.

ما تمام پول‌هایمان، مغازه‌ها، ماشین‌هایمان، دام‌هایمان، خانه‌هایمان را رها کردیم. همه ماندند. این خطرناک ترین برای سلامتی ما است. قبلاً هرگز به زباله دانی نمی رفتم، اما اکنون همه به اینجا می روند.”

گزارش های اضافی توسط پل براون و ریچارد ایروین براون از BBC Verify

دیدگاهتان را بنویسید