گمان می رود این کشتی باری پس از حمله حوثی ها در دریای سرخ غرق شده باشد


مقامات دریایی بریتانیا و امدادگران اعلام کردند یک کشتی باری یک هفته پس از اینکه در اثر حمله مرگبار پهپاد نیروی دریایی حوثی‌های یمن آسیب دید، در دریای سرخ غرق شد.

Tutor، یک کشتی فله بر با پرچم لیبریا متعلق به یونان، در عقب توسط یک کشتی سطحی بدون سرنشین مملو از مواد منفجره (USV) مورد اصابت قرار گرفت.

به گفته ایالات متحده، در این حمله یکی از خدمه فیلیپین کشته شد که در ابتدا ناپدید شده بود.

اعتقاد بر این است که Tutor دومین کشتی غرق شده توسط حوثی های مورد حمایت ایران از زمان شروع حمله به کشتی های تجاری در منطقه در ماه نوامبر است. همچنین این دومین حمله مرگبار در همین دوره بود.

حوثی‌ها که کنترل اکثر مناطق شمال غربی یمن را در دست دارند، می‌گویند که حملات آنها نشان دادن حمایت از فلسطینی‌ها در جنگ بین اسرائیل و حماس در نوار غزه است. آنها ادعا کردند – اغلب به دروغ – که کشتی‌های مرتبط با اسرائیل، ایالات متحده یا بریتانیا را هدف قرار داده‌اند.

کشتی‌های جنگی ایالات متحده و اروپا از دسامبر به عنوان بخشی از یک کارگروه بین‌المللی برای حفاظت از کشتی‌های تجاری در این آبراه حیاتی در آبراه حیاتی مستقر شده‌اند.

از ماه ژانویه، ایالات متحده و بریتانیا نیز حملات هوایی و موشکی را به اهداف نظامی حوثی‌ها در یمن انجام داده‌اند، اما تاکنون این اقدام مانع حوثی‌ها نشده است.

بنا بر گزارش ها، توتور به تازگی وارد یک بندر روسیه شده بود و در راه مصر بود که چهارشنبه گذشته در حدود 66 مایل دریایی (122 کیلومتری) جنوب غربی بندر حدیده یمن تحت کنترل حوثی ها مورد اصابت یک یو اس وی قرار گرفت.

کشتی باری پس از حمله به آرامی شروع به آب گرفتن کرد که فرماندهی مرکزی آمریکا اعلام کرد که باعث جاری شدن سیل شدید و خسارت به موتورخانه شده است.

یکی از خدمه فیلیپینی 22 نفره، که گمان می رود در موتورخانه کار می کرد، ناپدید شد، در حالی که بقیه خدمه کشتی را رها کردند و با هلیکوپتر و یک کشتی جنگی نیروی دریایی ایالات متحده نجات یافتند.

یحیی صورع، سخنگوی ارتش حوثی ها در آن زمان مدعی شد که توتور در پی حمله «پهپاد و تعدادی موشک بالستیک و پهپاد» که به گفته او «تقدیم به مجاهدین غزه» بود، «نابود شد».

جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید روز دوشنبه به خبرنگاران گفت که خدمه ناپدید شده کشته شده است، اگرچه هیچ تاییدی از سوی دولت فیلیپین وجود ندارد.

در سه شنبه شب مرکز عملیات بازرگانی دریایی بریتانیا (UKMTO) اعلام کرد که گمان می‌رود Tutor غرق شده باشد. زیرا مقامات نظامی زباله و نفت دریایی را در آخرین مکان گزارش شده توسط Tutor مشاهده کردند.

Tsavliris Salvage Group همچنین روز چهارشنبه به رویترز گفت که Tutor غرق شده است. آندریاس تساولیریس، یکی از مالکان این شرکت یونانی، گفت که دو کشتی نجات پس از اطلاع از ماموریت بازیابی کشتی را رها کردند.

مدیر کشتی، ایوالند شیپینگ، در مورد این گزارش ها اظهار نظری نکرد.

در اوایل ماه مارس، کشتی باری لبنانی روبیمار با پرچم بلیز، دو هفته پس از اصابت دو موشک حوثی غرق شد.

کشتی باری وربنا با پرچم اوکراین با پرچم پالائو که عازم ایتالیا بود نیز در پی اصابت دو موشک کروز ضد کشتی که از یمن تحت کنترل حوثی‌ها شلیک شده بود، به شدت آسیب دید.

فرماندهی مرکزی گفت که انفجارها باعث آتش سوزی در هواپیما شد و یک خدمه سریلانکایی که به شدت مجروح شده بود باید توسط نیروی دریایی ایالات متحده تخلیه شود.

حوثی‌ها همچنین تایید کردند که با موشک به وربنا حمله کرده‌اند و بدون ارائه هیچ مدرکی مدعی غرق شدن آن شدند.

در روز شنبه خدمه باقی مانده از Verbena سیگنال خطر را به صدا درآوردند و گفتند که کشتی را رها می کنند زیرا آنها نتوانستند آتش را کنترل کنند.

آنها توسط یک کشتی باری دیگر در منطقه نجات یافتند و به امن منتقل شدند. فرماندهی مرکزی گفت یک کشتی جنگی ایران در نزدیکی “به تماس اضطراری پاسخ نداد”.

گزارش شده است که Verbena در حال حاضر در حال حرکت است و در برابر یک شیرجه یا حمله دیگر آسیب پذیر است.

“ما این حملات را که مستقیماً با اصول اساسی آزادی دریانوردی در تضاد است، به شدت محکوم می کنیم.” انجمن های کشتیرانی پیشرو جهان روز چهارشنبه در بیانیه ای مشترک اعلام کردند.

«فکر و تسلیت ما به خانواده و عزیزان ملوانی که به طرز غم انگیزی درگذشت. بسیار مایه تاسف است که ملوانان بیگناه در حالی که به سادگی کار خود را انجام می دهند مورد حمله قرار می گیرند، کاری حیاتی که جهان را گرم، سیر می کند و لباس می پوشاند.

آنها همچنین از کشورهای دارای نفوذ در منطقه خواستند “از ملوانان بی گناه ما محافظت کنند و به سرعت اوضاع در دریای سرخ را کاهش دهند.”

دیدگاهتان را بنویسید