تغییرات آب و هوایی باعث موج گرما در ایالات متحده و مکزیک شده است


دانشمندان می گویند تغییرات آب و هوایی ناشی از انسان، احتمال وقوع گرمای شدید اخیر در جنوب غربی ایالات متحده، مکزیک و آمریکای مرکزی را حدود 35 برابر افزایش داده است.

گروه World Weather Attribution (WWA) گرمای بیش از حد را بین ماه مه و اوایل ژوئن، زمانی که موج گرمای ایالات متحده در ایالات جنوب غربی از جمله کالیفرنیا، نوادا و آریزونا متمرکز شده بود، مورد مطالعه قرار داد.

دمای شدید در مکزیک نیز در این مدت جان خود را از دست داد.

به گفته دانشمندان، چنین موج گرمایی در حال حاضر چهار برابر بیشتر از سال 2000 است، زیرا انتشار گازهای گلخانه ای گرمایش سیاره است.

تکمیل چنین مطالعات اسنادی مدتی طول می کشد، بنابراین برای دانشمندان خیلی زود است که بگویند تغییرات آب و هوایی چه نقشی در موج گرمای کنونی ایفا می کند، موجی که از مرکز تا شمال شرقی ایالات متحده و به کانادا کشیده شده است.

کارشناسان می گویند که بسیاری از رویدادهای شدید آب و هوایی، از جمله امواج گرما، در نتیجه تغییرات آب و هوایی مکرر و شدیدتر می شوند.

ایزیدین پینتو، محقق مؤسسه هواشناسی سلطنتی هلند گفت: «نتایج مطالعه ما باید به عنوان هشدار دیگری در مورد گرم شدن آب و هوا به سطوح خطرناک تلقی شود.

«به دلیل تغییرات آب و هوایی، ایالات متحده، مکزیک و آمریکای مرکزی به طور فزاینده ای دمای بالقوه مرگبار و رکوردشکنی را تجربه می کنند.

تا زمانی که مردم جو را با انتشار سوخت فسیلی پر کنند، گرما بدتر می شود – افراد آسیب پذیر همچنان می میرند و هزینه های زندگی همچنان افزایش می یابد.

مطالعه WWA بر روی منطقه ای از جمله جنوب غربی ایالات متحده و مکزیک، و همچنین گواتمالا، بلیز، السالوادور و هندوراس متمرکز شد که دمای بسیار بالایی را نیز مشاهده کردند.

دانشمندان گفتند که گرم ترین دوره پنج روزه منطقه در ماه ژوئن به دلیل تغییرات آب و هوایی حدود 1.4 درجه سانتیگراد گرم شده است.

کارینا ایزکوئیردا، مشاور شهرهای آمریکای لاتین و کارائیب در مرکز آب و هوای صلیب سرخ گفت: «هر کسری از درجه گرم شدن، افراد بیشتری را در معرض گرمای خطرناک قرار می دهد.

1.4 درجه گرم شدن اضافی ناشی از تغییرات آب و هوایی، تفاوت بین مرگ و زندگی برای بسیاری از مردم در ماه می و ژوئن خواهد بود.

مقامات مکزیکی موج گرما را با مرگ ده ها نفر مرتبط دانسته اند. همچنین علت مرگ زوزه کشان در ایالت جنوبی تاباسکو است.

دانشمندان بر خطر درجه حرارت بالا در شب تأکید کردند – یک تهدید جدی برای سلامتی، زیرا بدن زمانی برای استراحت و بهبودی ندارد.

تیم WWA بررسی های سریعی از رویدادهای آب و هوایی در سراسر جهان انجام می دهد تا نقش تغییرات آب و هوایی را در شدت آنها بررسی کند.

دانشمندان وقایع را با مقایسه آن‌ها با مدل‌هایی از آنچه ممکن است در جهانی که در معرض گرمایش جهانی ناشی از انسان قرار نگرفته است، بررسی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید