دونالد ساترلند بازیگر سینما در سن ۸۸ سالگی درگذشت


دونالد ساترلند بازیگر فیلم هایی از جمله بازی های گرسنگی و نگاه نکن پس از یک بیماری طولانی در سن 88 سالگی درگذشت.

پسر او، کیفر ساترلند، بازیگر، در بیانیه ای از مرگ پدرش خبر داد.

«با قلب سنگینی به شما می گویم که پدرم، دونالد ساترلند، درگذشت. من شخصا او را یکی از مهمترین بازیگران تاریخ سینما می دانم.

«هرگز از یک نقش، خوب، بد یا زشت نترسید. او کاری را که انجام می داد دوست داشت و کاری را که دوست داشت انجام داد و شما نمی توانید بیشتر از این بخواهید. یک زندگی خوب زندگی شده است.”

ساترلند در فیلم هایی مانند The Dirty Dozen، MASH و Klute بازی کرده است.

یکی از نقش‌های برجسته این بازیگر کانادایی نقش هاوکی پیرس، جراح در نسخه سینمایی MASH در سال 1970 بود که یک کمدی درباره پزشکان در جنگ کره بود.

ساترلند داشت نزدیک به 200 اعتبار به نام او.

ساترلند که در نیوبرانزویک کانادا به دنیا آمد، قبل از ترک کانادا به لندن در سال 1957، به عنوان گزارشگر رادیویی شروع به کار کرد. در آنجا در آکادمی موسیقی و هنر دراماتیک لندن تحصیل کرد.

او سپس در نقش های کوچک در سینما و تلویزیون بریتانیا ظاهر شد.

ساترلند در فیلم The Dirty Dozen، یک فیلم اکشن جنگ جهانی دوم که در سال 1967 به نمایش درآمد، بازی کرد.

حضور عجیب او منجر به نقش آفرینی دیگری در فیلم جنگی با عنوان سرجنت عجیب در فیلم قهرمانان کلی شد.

با این حال، او در سال 1971 در فیلم Clute در شکلی ضعیف‌تر بود و نقش کارآگاهی را بازی می‌کرد که در جستجوی یک فرد گمشده توسط یک دختر نازنین کمک می‌کرد.

جین فوندا با ساترلند در فیلم آلن جی. پاکولا برای این نقش برنده اسکار شد.

او دو سال قبل از جدایی این زوج با فوندا قرار داشت.

در فیلم هیجان انگیز «اکنون نگاه نکن» در سال 1973، چنین صحنه سکس آشکاری بینندگان را به این باور رساند که او و جولی کریستی همبازی اش واقعاً در حال رابطه جنسی هستند، شایعه ای که ساترلند بعداً آن را رد کرد.

در دهه 1970، او همچنین نقش یکی از اعضای IRA را در Eagle Landed، یک استاد کالج سیگاری در National Lampoon بازی کرد و در سال 1978 در بازسازی Invasion of the Body Snatchers بازی کرد.

در دهه 1980، ساترلند نقش پدر یک نوجوان خودکشی را در فیلم برنده اسکار مردم عادی بازی کرد.

او در دهه 2000 با بازی در سریال هایی مانند پول سکسی کثیف و فرمانده کل به تلویزیون روی آورد.

این بازیگر کانادایی علیرغم ایفای نقش های متعدد در 150 فیلم، هرگز نامزد اسکار نشد، اما در سال 2017 اسکار افتخاری دریافت کرد.

ساترلند همچنین به دلیل فعالیت های سیاسی خود در طول زندگی حرفه ای خود شناخته شده بود. او به همراه فوندا به جنگ آمریکا در ویتنام اعتراض کرد. برخی از تلاش های آنها در یک مستند FTA در سال 1972 شرح داده شد

ساترلند همچنین اعتقادات خود را در برخی از نقش‌های خود از جمله بازی‌های گرسنگی: Mockingjay در سال 2015 – قسمت 2 هدایت کرده است. ساترلند نقش پرزیدنت ظالم اسنو، هدف کتنیس اوردین با بازی جنیفر لارنس را ایفا کرد که او به دنبال کشتن اسنو و آزادی همشهریانش بود.

ساترلند در سال 2015 به بی بی سی نیوز گفت که امیدوار است پیام اجتماعی-سیاسی فیلم به طرفداران جوان کمک کند تا دنیای اطراف خود را بهتر درک کنند. در فیلم پانم جامعه ای است که در آن نخبگان بر توده های فقیر حکومت می کنند.

ساترلند می‌گوید: «من در 30 سال گذشته متقاعد شده‌ام که آنها اصلاً سیاسی فکر نمی‌کردند. “هدف همه کسانی که در این امر دخیل بودند تلاش برای مشارکت دادن آنها بود. همانطور که بروس اسپرینگستین گفت: “ایمان کورکورانه به رهبران شما… باعث کشته شدن شما می شود.”

مرگ او چند ماه پیش از انتشار کتاب خاطراتش به نام «ساخت اما هنوز درست» اتفاق افتاد که کتابی درباره سفر شخصی او به عنوان یک بازیگر بود.

در سال 2015، ساترلند به بی‌بی‌سی نیوز گفت که یکی از بزرگترین تغییراتی که در حرفه‌اش در این صنعت مشاهده کرده این بود که بازیگرانی که اخیراً کار می‌کردند «پول زیادی» به دست می‌آوردند.

فکر نمی‌کنم کسی از نسل من برای پول درآوردن بازیگر شود. هیچ وقت به ذهنم خطور نکرد. من اینجا هفته ای 8 پوند درآمد داشتم [on stage in London]. وقتی در دادگاه سلطنتی نمایشی را اجرا می کردم، هفته ای 17 پوند درآمد داشتم، آن هم در سال 1964.

او در آن زمان گفت که قصد ندارد از بازیگری کناره گیری کند.

“این یک تلاش پرشور است. بازنشستگی برای بازیگران “مرگ” نوشته شده است. او گفت.

دیدگاهتان را بنویسید