فنلاند از چاقوکشی های مشکوک “نژادپرستانه” شوکه شد


ساکنان خارجی متولد شهر اولو در شمال فنلاند می گویند که پس از مشکوک شدن پلیس دو چاقو با انگیزه نژادی، احساس ناامنی می کنند.

این حملات در طول هفته در مرکز خرید اصلی اولو رخ داد.

در 13 ژوئن، یک مرد محلی 33 ساله – یکی از اعضای سابق گروه ممنوعه نئونازی مقاومت شمال – ظاهراً به یک پسر 12 ساله خارجی تجاوز کرد. او همچنین متهم به اقدام به قتل یک پسر 14 ساله است.

کودک کوچکتر اکنون با جراحات جدی در بیمارستان بستری است.

حمله دوم در همان محل در 18 ژوئن رخ داد که ظاهراً یک مرد خارجی متولد شده توسط یک پسر 15 ساله زخمی شد.

پلیس اولو گفت اطلاعات اولیه حاکی از آن است که این حمله همچنین دارای انگیزه نژادی و کپی برداری از اولین حمله چاقو بوده است. این گزارش می افزاید: قربانی با جراحات وارده به قسمت بالایی بدن به بیمارستان منتقل شد.

این حملات موجی شوک در سراسر فنلاند وارد کرد و محکومیت گسترده سیاستمداران را برانگیخت.

رئیس جمهور الکساندر استاب در پیامی به شبکه X گفت: “در فنلاند جایی برای نژادپرستی یا خشونت نژادپرستانه وجود ندارد.”

سوسیال دموکرات های اپوزیسیون پیشنهاد کرده اند یک بحث فوری در پارلمان فنلاند برای بحث در مورد خشونت های راست افراطی برگزار شود.

همه احزاب پارلمانی، به جز حزب راست افراطی فنلاند، از این ابتکار حمایت کردند.

اولو با جمعیتی بیش از 200000 نفر، یک مرکز فناوری در 170 کیلومتری (100 مایل) جنوب دایره قطب شمال است.

اگرچه تعداد جرایم نفرت گزارش شده در فنلاند در سال های اخیر افزایش یافته است، حملات خشونت آمیز بسیار نادر است.

آری آلاتوساوا، شهردار اولو به بی بی سی گفت: «این موارد وحشتناک هستند. آنها در فضای عمومی و در روز روشن رخ دادند – این یک وضعیت جدید برای ما است.

سامینا کازی پرات، 29 ساله، دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه اولو، در سال 2018 از هند به فنلاند نقل مکان کرد. او می‌گوید امنیت شهر یکی از دلایل اصلی انتخاب او برای زندگی در این شهر بوده است.

«شب‌ها به تنهایی راه می‌رفتم بدون اینکه نگران آسیبی باشم. و ناگهان با دو ضربه چاقو در مرکز شهر مواجه شدیم.» او گفت: «الان دارم فکر می کنم، باید مراقب باشم و مراقب اطرافیانم باشم».

خانم کازی پرات گفت که او شخصاً در زندگی روزمره خود در اولو با نژادپرستی مواجه نشده است، اما متوجه شده است که نژادپرستی در شبکه های اجتماعی در دو سال گذشته شیوع بیشتری پیدا کرده است.

او گفت: “نفرت بیشتر شده است و آشکارتر ابراز می شود.”

این زن جوان که از خاورمیانه به اولو نقل مکان کرد و خواست نامش فاش نشود، گفت که هدف اظهار نظرهای نژادپرستانه در شبکه های اجتماعی قرار گرفته است. ضربات چاقو باعث ترسش شد.

او گفت: “اکنون شروع کردم به بررسی اینکه چه کسی مرا در خیابان تعقیب می کند.”

اولو در حال حاضر امن نیست، به خصوص برای ما خارجی ها.

شهردار آلاتوساوا گفت: حضور پلیس در مرکز شهر افزایش یافته و شهر خدمات اطلاع رسانی را برای شهروندان با سابقه مهاجر افزایش داده است.

دیدگاهتان را بنویسید