مارک روته باید دبیرکل ناتو باشد، زیرا یک رقیب او را رد کرده است


مارک روته، نخست وزیر هلند، پس از کناره گیری تنها رقیبش از رقابت های انتخاباتی، قرار است دبیرکل بعدی ناتو شود.

دفتر وی روز پنجشنبه اعلام کرد، رئیس جمهور رومانی، کلاوس یوهانیس به ائتلاف نظامی گفت که اواخر هفته گذشته از پیشنهاد خود پس می گیرد.

آنها برای جایگزینی ینس استولتنبرگ که دوره ریاست او در اکتبر به پایان می رسد، رقابت می کردند.

اگرچه آقای روته تنها نامزد باقی مانده در رقابت است، اما هنوز رسماً توسط کشورهای عضو تأیید نشده است.

آقای روته 57 ساله نظارت بر واکنش ناتو به حمله روسیه به اوکراین و وظیفه حفظ تعهد ایالات متحده به این ائتلاف را در صورت انتخاب مجدد دونالد ترامپ که قبلاً نسبت به دخالت ایالات متحده ابراز تردید کرده بود، به ارث خواهد برد.

آقای استولتنبرگ در گذشته رابطه مثبتی با آقای ترامپ داشته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، او در یک کنفرانس امنیتی در ماه فوریه گفت که اروپا باید “با هر کسی که در میدان رقص است” کار کند.

پس از آن، آقای روته برای نشست سران ناتو سخنرانی کرد گفت که از سیاست خارج می شود پس از فروپاشی دولت ائتلافی وی در تابستان گذشته.

جانشین او، دیک شوف، نامزد شد توسط شرکای جدید ائتلاف هلندی در پایان ماه می، راه را برای خروج آقای روته هموار کرد.

حمایت آقای روته از اوکراین و 14 سال حضور او در رأس سیاست اروپا باعث شد تا بسیاری از اعضای ناتو از جمله بازیگران کلیدی در بریتانیا، ایالات متحده، فرانسه و آلمان، نامزدی او را تایید کنند.

با این حال، سه کشور شرکت کننده – مجارستان، رومانی و ترکیه – در ابتدا مقاومت کردند.

آسوشیتدپرس در آن زمان گزارش داد که ترکیه ضمن ابراز ملاحظات، پس از سفر نخست وزیر هلند در ماه آوریل به آنجا برای گفتگو با رئیس جمهور رجب طیب اردوغان، از پیشنهاد آقای روته حمایت خواهد کرد.

روز سه شنبه، مجارستان، که دولت آن آقای روته قبلا مورد انتقاد قرار گرفت – پس از موافقت رهبر هلند مبنی بر اینکه بوداپست موظف به ارائه کمک نظامی به اوکراین نخواهد بود، مخالفت خود را پس گرفت.

ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان در X/Twitter نوشت همانطور که آقای روته تأیید کرد که از توافقی که با میانجیگری آقای استولتنبرگ “حمایت کامل” می کند، مجارستان “آماده حمایت از پیشنهاد نخست وزیر روته” است.

دفتر او گفت که پس از اینکه آقای یوهانیس از نامزدی خود کناره گیری کرد، از شورای دفاع رومانی خواست از آقای روت حمایت کند، که آنها این کار را کردند.

نشست بعدی ناتو در ماه جولای در واشنگتن برگزار خواهد شد.دیدگاهتان را بنویسید