مرگ در مراسم حج: حجاج مصری “کاملا رها شده اند”


پا سالی نبیل، بی بی سی به زبان عربی

بی بی سی افندیا، زن مصری که در مکه بر اثر گرمازدگی در مراسم حج جان باخت، با پسرش طارق تصویر شد.بی بی سی

طارق (راست) می گوید که مادر 77 ساله اش افندیا (سمت چپ) “نتوانست گرما را تحمل کند”

گفته می‌شود که صدها نفر در بحبوحه دمای بالا در جریان زیارت حج در عربستان سعودی جان خود را از دست داده‌اند. کسانی که جان باختند از بیش از دوجین کشور بودند که اکثریت کشته شدگان از مصر بودند. بی بی سی از یک جامعه در آنجا بازدید کرد که بیش از 20 نفر را از دست داد.

بسیاری از زائران مصری از روستاهای فقیرنشین می آیند. آنها پس انداز خود را صرف یک سفر معنوی به مقدس ترین شهر اسلام می کنند.

کوچکترین پسرش سید به من می گوید افندیا، مادر پنج فرزند 70 ساله از استان شمالی منوفیه، جواهرات خود را فروخت تا هزینه سفر را بپردازد، اما در حین انجام مراسم خود درگذشت.

او در حالی که اشک می ریزد می گوید: «مرگ مادرم مرا شکست. او تعریف می کند که رفتن به حج بزرگترین آرزوی مادرش بوده است.

افندیه بیوه با ویزای توریستی به مکه رفت نه ویزای رسمی حج.

او در میان صدها هزار زائر ثبت نام نشده بود که امیدوار بودند به تکلیف دینی خود در سال جاری بدون کسب مجوزهای ویژه برای حج عمل کنند.

مقامات شوروی این بازدیدهای غیر رسمی را نقض قوانین خود می دانستند. اما روند دریافت جواز رسمی حج گاهی ممکن است گران یا پیچیده باشد.

“او نتوانست گرما را تحمل کند”

انجام مراسم حج رسمی در مصر – کشوری که در بحران اقتصادی عمیقی قرار دارد – می تواند حدود 6000 دلار (4700 پوند) برای هر نفر هزینه داشته باشد.

خانواده او گفتند که سفر افندیه توسط یک دلال محلی ترتیب داده شده بود که نصف آن مبلغ را از او دریافت کرد اما وعده خدمات پنج ستاره را داد.

آنها می گویند واقعیت کاملاً متفاوت بود.

در روز عرفات، که امسال در 15 ژوئن است، زائران از طلوع تا غروب خورشید در کوه عرفات – حدود 20 کیلومتر – جمع می شوند. [12 miles] از مکه – برای نماز و موعظه.

«اتوبوس آنها را در حدود 12 کیلومتری کوه عرفات پیاده کرد و حرکت کرد. طارق، پسر بزرگ افندیه، می‌گوید: «او باید تمام راه را پیاده طی می‌کرد.

هر بار که با او تماس تصویری می گرفتم، روی سرش آب می ریخت. او نمی توانست گرما را تحمل کند.

“در طول آخرین تماس ما، او خسته به نظر می رسید.”

کوچکترین پسر افندی، سید

کوچکترین پسر افندی، دلالان مسافرتی محلی را به دلیل فراهم نکردن حفاظت گرمایی کافی برای زائران سرزنش می کند.

زائران معمولاً در چادرهای مجهز به تهویه مطبوع می مانند، اتوبوس برای انتقال آنها بین اماکن مقدس و دریافت خدمات پزشکی دارند.

سید می گوید افندیه و سایر زائران ثبت نام نشده «هیچ یک از این امکانات را نداشتند، کاملاً رها شده بودند». او می افزاید که با ساختن چادر با ملحفه سعی کردند از گرمای سوزان در امان بمانند.

خانواده او می گویند که نتوانسته اند با دلالی که سفر او را ترتیب داده است تماس بگیرند.

حج یکی از ارکان اصلی اسلام است. مسلمانان باید در طول عمر یک بار – در صورت داشتن تمکن مالی و جسمی – در آن شرکت کنند و ایمان داشته باشند که پاک از گناه از زیارت باز خواهند گشت.

این یکی از بزرگترین اجتماعات مذهبی سالانه در جهان است. امسال نزدیک به دو میلیون زائر به مکه رفتند.

اما هیچ کس قصد نداشت که انتظار داشته باشد سفر آنها با مرگ آنها به پایان برسد.

“من فقط می خواستم با او باشم”

مقامات مصری می گویند بسیاری از زائران کشته شده ثبت نام نشده اند و این امر تعیین تعداد رسمی کشته شدگان را دشوار می کند. وزارت خارجه گفت که زمان و تلاش بیشتری برای شناسایی کشته شدگان و تماس با خانواده های آنها لازم است.

مصطفی مدبولی، نخست وزیر مصر، گفت که تحقیقات درباره فعالیت تمام شرکت های مسافرتی که در اعزام زائران ثبت نام نشده به عربستان سعودی نقش دارند، آغاز خواهد شد.

منال، دختر بزرگ افندیا، با چشمانی پر از غم می گوید: «من بدون مادرم می ترسم.

او به یاد می آورد که وقتی خبر مرگ مادرش را شنید شروع به جیغ زدن کرد.

دختر افندیا منال

منال می گوید بدون مادرش می ترسد

اندکی قبل از مرگ، او با برادرم تماس گرفت و به او گفت که احساس می کند روحش از بدنش خارج می شود. من فقط می خواستم با او باشم.

افندیه در حال دراز کشیدن مرد تا نفس خود را در سایه گوشه خیابان بند آورد.

فرزندان دلشکسته او از دفن او در مکه دلجویی می کنند.

منال می گوید: «او امیدوار بود بمیرد و در شهر مقدس دفن شود.

– رویای او به حقیقت پیوست.

دیدگاهتان را بنویسید