چگونه کار می کنند و چرا اینقدر مهم هستند؟


پا پل کربی، اخبار بی بی سی

    دنیل دورکا/ هانس لوکاس/ خبرگزاری فرانسه جردن باردلا (چپ)، رئیس حزب دانیل دورکا / هانس لوکاس / خبرگزاری فرانسه

آیا جردن باردلا 28 ساله می تواند نخست وزیر بعدی فرانسه شود؟

تصمیم امانوئل ماکرون برای برنامه ریزی دو دور انتخابات برای 30 ژوئن و 7 ژوئیه از سوی رقبا و متحدان به عنوان یک خطر نادرست تلقی می شود که می تواند قدرت سیاسی را به دست راست افراطی برساند.

او می خواهد کنترل سیاست فرانسه را دوباره به دست بگیرد، اما نظرسنجی ها این را نمی گویند.

چرا فرانسه انتخابات برگزار می کند؟

یک ساعت پس از اینکه جردن باردلا و حزب راست افراطی اتحادیه ملی به رهبری مارین لوپن، ائتلاف Renew امانوئل ماکرون را در انتخابات پارلمان اروپا شکست دادند، رئیس جمهور فرانسه در تلویزیون ظاهر شد و گفت که نمی تواند طوری رفتار کند که انگار هیچ اتفاقی نیفتاده است.

پس از اینکه رالی ملی 31.4 درصد از آرا را در مقابل 14.6 درصد حزبش به دست آورد، گفت زمان آن رسیده است که مردم و سیاستمداران فرانسه “که خود را در تب افراط گرایی نمی شناسند” ائتلاف جدیدی تشکیل دهند.

آقای مکرون نیازی به برگزاری انتخابات برای مجلس ملی نداشت زیرا آخرین بار در ژوئن 2022 برگزار شد و رأی بعدی تا سال 2027 موکول نبود. از آن زمان او اصرار داشت که این “مسئولانه ترین تصمیم” بوده است.

مکرون به چه چیزی فکر می کرد؟

گفته می‌شود که آقای مکرون ماه‌ها به برگزاری انتخابات فکر می‌کرده است، اما فرانسه مشغول آماده‌سازی برای المپیک پاریس از ۲۶ جولای تا ۱۱ اوت است.

او پس از شکست در کسب اکثریت مطلق در مجلس ملی در ژوئن 2022، به وضوح می خواست از بن بست خارج شود. قانون به یک دردسر واقعی تبدیل شد – او مجبور شد اصلاحات بازنشستگی را بدون رأی تصویب کند، در حالی که قوانین سختگیرانه مهاجرت نیاز به حمایت مجلس ملی داشت.

لودویک مارین / رئیس جمهور فرانسه مکرون در تلویزیون فرانسه در 9 ژوئنلودویک مارین / خبرگزاری فرانسه

رئیس جمهور مکرون در جمع مردم فرانسه سخنرانی کرد و انتخابات را برای 9 ژوئن برنامه ریزی کرد

مکرون گفت: «فرانسه اگر بخواهد در صلح و هماهنگی عمل کند به اکثریت واضح نیاز دارد. و با این حال او سیاست فرانسه را در آشفتگی ترک کرد.

اتحاد میانه‌روی او یعنی Renaissance، Horizons و MoDem در جایگاه سوم قرار دارد و امیدهای او برای جذب چپ میانه شکست خورده است.

سوسیالیست ها جبهه خلق جدید را با سبزها، چپ افراطی فرانسه بدون تعظیم (LFI) و کمونیست ها تشکیل دادند.

برونو لومر، وزیر دارایی فرانسه گفت: «این تصمیم باعث نگرانی، سوء تفاهم و گاهی خشم در همه جای کشور ما، در میان مردم فرانسه شد.

چرا این انتخابات اینقدر مهم است؟

در فرانسه برای اولین بار دولت توانست در یک راهپیمایی ملی پیروز شود. ریاست آن بر عهده جردن باردلا 28 ساله و در پارلمان مارین لوپن است که سه بار برای کرسی ریاست جمهوری جنگید و هر بار شکست خورد.

اما هر بار که رای بیشتری به دست آورد. اکنون نظرسنجی ها نشان می دهد که حزب او بدون کسب اکثریت مطلق می تواند بزرگترین حزب در فرانسه شود. ائتلاف گسترده چپ، که احزاب چپ افراطی را در بر می گیرد، در نظرسنجی ها چندان عقب نیست.

انتخابات در فرانسه چگونه است؟

مجلس ملی دارای 577 کرسی است که شامل 13 حوزه انتخابیه خارجی و 11 حوزه انتخابیه به نمایندگی از مهاجران فرانسوی خارج از کشور است. 289 برای اکثریت مطلق حزب مورد نیاز است.

ائتلاف ماکرون تنها 250 کرسی در مجلس در حال خروج داشت و هر بار برای تصویب قانون باید حمایت احزاب دیگر را جلب می کرد.

در دور اول، تمامی نامزدهایی که 12.5 درصد آرا را کسب نکرده باشند، حذف می شوند. هر کس 50 درصد آرا را با حداقل یک چهارم رای دهندگان محلی به دست آورد، به طور خودکار برنده می شود. این اتفاق در چند حوزه انتخابیه رخ می دهد.

دور دوم یک سری دور دوم است که در آن دو، سه و گاهی چهار نامزد با هم رقابت می کنند. برخی از نامزدها ممکن است قبل از 7 ژوئیه از انتخابات کنار بکشند تا به یک متحد شانس بیشتری برای جلوگیری از پیروزی یک رقیب، مانند راست افراطی، بدهند.

.  بازدید از مجلس ملی فرانسه.

چه اتفاقی خواهد افتاد؟

سیستم دو مداره به این معنی است که هیچ چیز واضح نیست.

حتی اگر تظاهرات ملی در تعداد زیادی از حوزه‌های انتخابیه به دور دوم راه پیدا کند، رای‌دهندگان می‌توانند از “le vote utile” – یک رای تاکتیکی – استفاده کنند تا حزب را بیرون نگه دارند.

آنها 88 کرسی در پارلمان در حال خروج دارند، اما نظرسنجی ها نشان می دهد که آنها می توانند از 200 کرسی نیز عبور کنند.

جدای از نظرسنجی‌ها، تنها چیزی که ما داریم، نتیجه انتخابات اروپاست که به رالی ملی 31.37 درصد و یک حزب راست افراطی دیگر، Reconquête، 5.47 درصد آرا را داد. برخی از حامیان جمهوری خواهان راست میانه ممکن است از RN حمایت کنند، اما برخی دیگر نیز ممکن است به این جنبش بپیوندند تا آنها را مسدود کنند – تا یک “مانع” تشکیل دهند.

مجموع آرای چپ، سبز و چپ افراطی نیز بیش از 30 درصد بود. اما همه رای دهندگان چپ به دلیل دخالت ژان لوک ملانشون از حزب افراطی چپ فرانسه بدون فروتنی (LFI) از جبهه مردمی جدید حمایت نخواهند کرد.

عامل دیگر مشارکت است که بسیار بیشتر از 51 درصد رای پارلمان اروپا در 9 ژوئن خواهد بود.

اگر حزب ماکرون شکست بخورد چه؟

هر کس که برنده شود، مکرون گفته است که از ریاست جمهوری کناره گیری نخواهد کرد.

اگر حزب او شکست بخورد و یا اتحادیه ملی یا جبهه خلق جدید پیروز شوند، تقریباً سه سال «همزیستی» یا تقسیم قدرت وجود خواهد داشت که رئیس‌جمهور یک حزب دولت را رهبری می‌کند و حزب دیگر دولت را اداره می‌کند.

زمانی که سیاست داخلی در دست نخست وزیر و کابینه بود و سیاست خارجی و دفاعی در دست رئیس جمهور بود، این اتفاق پیش از این رخ داده است.

آیا جردن باردلا نخست وزیر خواهد شد؟

لازم نیست. آقای مکرون طبق قانون اساسی تصمیم می گیرد که چه کسی دولت بعدی را رهبری کند. اما باید ترکیب مجلس جدید را منعکس کند، بنابراین اگر وحدت ملی حزب غالب باشد، ممکن است انتخاب شخص دیگری برای او دشوار باشد.

و اگر RN اکثریت مطلق را به دست آورد، جردن باردلا گزینه روشنی خواهد بود که توسط خود حزب مطرح می شود. پوسترهای کمپین RN او را به عنوان نخست وزیر معرفی می کنند، در 28 سالگی او از طرفداران پر و پا قرص TikTok است و از سال 2019 او عضو پارلمان اروپا است.

اما خود آقای باردلا احتمال نخست‌وزیر شدن را در صورتی که RN اکثریت مطلق را کسب نکند رد کرده است: “من نمی‌خواهم دستیار رئیس جمهور باشم.”

او گفت که اکثریت نسبی به او اجازه عمل نمی دهند: “من قصد ندارم اقدامات یا اقدامات فرانسوی را که نتوانستم انجام دهم را بفروشم.”

آیا زندگی مشترک قبلا در فرانسه اتفاق افتاده است؟

بیش از 20 سال نیست که اکنون انتخابات پارلمانی بلافاصله پس از انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود و ترجیحات انتخاباتی در این مدت تغییر چندانی نکرده است.

در گذشته سه دوره زندگی مشترک وجود داشت:

1997-2002 سال لیونل جاسپین سوسیالیست در زمان رئیس جمهور راست میانه ژاک شیراک نخست وزیر بود

1993-95 ادوارد بالادور، نخست وزیر راست میانه، در دوره دوم ریاست جمهوری خود با رئیس جمهور سوسیالیست فرانسوا میتران همکاری کرد.

1986-88 ژاک شیراک در دوره ریاست جمهوری فرانسوا میتران نخست وزیر بود

اما هیچ چیز فرانسه را برای آن نوع همزیستی آماده نکرد که ممکن است پس از 7 ژوئیه اتفاق بیفتد، زمانی که عناصر راست افراطی یا چپ افراطی سعی می کنند با رئیس جمهور میانه رو به توافق برسند.

ژان برنارد ورنیه/سیگما رئیس جمهور فرانسه ژاک شیراک و نخست وزیر لیونل جاسپن در اجلاس سران فرانسه و آلمان در سال 2001 در نانت فرانسه شرکت کردند.ژان برنارد ورنیه / سیگما

آخرین باری که قدرت در فرانسه تقسیم شد زمانی بود که ژاک شیراک رئیس جمهور و لیونل جاسپن نخست وزیر بود.

آیا رالی ملی همچنان راست افراطی است؟

مارین لوپن سال‌هاست که به دنبال «ابطال کردن» یا پاکسازی حزبش از ریشه‌های یهودستیزانه و افراطی پدرش، ژان ماری لوپن، و بنیان‌گذاران همکارش جبهه ملی بوده است که او آن را به حلقه ملی تغییر نام داد. .

با این حال، سیاست‌های سخت‌گیرانه ضد مهاجرتی او همچنان پابرجاست و اوایل سال جاری، حکمی از سوی Conseil d'État، عالی‌ترین دادگاه اداری فرانسه، تأیید کرد که او را می‌توان «راست افراطی» در نظر گرفت.

کیلیان امباپه، کاپیتان تیم ملی فرانسه، به هموطنان خود هشدار داده است که “افراطی ها در قدرت هستند” و فرانسه “در لحظه بسیار مهمی از تاریخ برای کشور ما قرار دارد”. جردن باردلا به سرعت پاسخ داد و از این مولتی میلیونر به خاطر “بازی ورزش هایی که درس هایی را به افرادی که در تلاش برای گذراندن زندگی خود هستند” انتقاد کرد.

RN مدتهاست که خواستار ممنوعیت حجاب مسلمانان در انظار عمومی شده است، اگرچه آقای باردلا اکنون گفته است که تا انتخابات ریاست جمهوری آینده در اولویت نخواهد بود.

«راهپیمایی ملی» از روسیه پول گرفت و مارین لوپن طرفدار کرملین، ضد ناتو و ضد اروپایی بود. و با این حال بسیاری از مواضع افراطی آنها در مورد خروج از فرماندهی یکپارچه ناتو و گسترش روابط با روسیه بی سر و صدا رد شده است.

خروج از اتحادیه اروپا از سال 2022 در دستور کار قرار نگرفته است. در عوض، آقای باردلا بر کاهش مالیات بر ارزش افزوده (مالیات بر فروش) انرژی و فهرستی از 100 کالای ضروری و همچنین معکوس کردن اصلاحات بازنشستگی ماکرون در چند ماه آینده تمرکز کرده است.

چپ ها چه وعده ای می دهند؟

    لودوویک مارین / خبرگزاری فرانسه، نماینده پارلمان فرانسه "فرانسه را ناامید کنید" گروه (LFI) راکل گاریدو (دوم از راست) و دبیر اول حزب سوسیالیست فرانسه (PS) اولیویه فور (راست) به عنوان دبیر ملی اکولوژیست ها که قبلاً اروپا-اکولوژی-لو-ورت (EELV) شناخته می شد، مارین تاندلیه ( نفر دوم از چپ) و نماینده فرانسه از La France Insoumise (LFI) و عضو ائتلاف چپ NUPES Clementine Authen (چپ) تحسین می کنند. لوداویک مارین / خبرگزاری فرانسه

احزاب چپ و اولترا چپ فرانسه جبهه خلق جدید را ایجاد کردند

جبهه مردمی جدید یک اتحاد بعید از سوسیالیست ها، سبزها، کمونیست ها و فرانسه بدون تعظیم است.

آنها متعهد شده اند که اصلاحات بازنشستگی و مهاجرت ماکرون را رد کنند و در غیر این صورت پلتفرم آنها بر این ایده استوار است که “یا راست افراطی هستیم یا ما”.

رئیس‌جمهور مکرون این گروه را متهم کرد که «کاملاً طرفدار مهاجرت» هستند و به مردم اجازه می‌دهند تا جنسیت خود را در تالار شهر خود تغییر دهند و همین امر باعث اتهامات ترنس هراسی شد.

جبهه مردمی متعهد شده است که با یهود ستیزی مبارزه کند، هرچند شامل نامزدهای چپ افراطی است که به اظهارات ضدیهودی متهم شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید