ژنرال Z انقلابیون کنیا در برابر مالیات


پا ویکلیف مویا، بی بی سی نیوز، نایروبی

تظاهرات کنندگان رویترز در اعتراض به هزینه های زندگی در نایروبی، کنیا - 6 ژوئن 2024رویترز

نسل جسور و جدیدی از معترضان جوان کنیایی در خیابان ها ظاهر شده اند دولت را مجبور به کنار گذاشتن تعدادی از پیشنهادات مالیاتی نامطلوب کرد.

چیزی که به عنوان خشم TikTok به دلیل یک لایحه بحث‌برانگیز مالی آغاز شد – بدون سازماندهی احزاب سیاسی – به شورش تبدیل شد.

دولت پرزیدنت ویلیام روتو موفق شد کاری را انجام دهد که نسل‌های سیاستمدار در این کشور آفریقای شرقی نتوانستند انجام دهند – متحد کردن تعداد زیادی از کنیایی‌ها در خطوط قومی و حزبی.

صدها معترض کفش کتانی که احساس می‌کنند کنیایی‌ها در حال حاضر بیش از حد مالیات دریافت کرده‌اند و چیز زیادی برای نشان دادن ندارند، پلیس را شجاعانه با گاز اشک‌آور در نایروبی، پایتخت راهپیمایی کردند و روز سه‌شنبه منطقه تجاری مرکزی شهر را متوقف کردند.

آنها که به تلفن های هوشمند خود مجهز بودند، درگیری پرتنش را با افسران به صورت زنده پخش کردند.

EPA یک معترض از تلفن هوشمند برای فیلمبرداری از یک اعتراض در نایروبی، کنیا - 18 ژوئن 2024 استفاده می کند.EPA

بسیاری از معترضان راهپیمایی ضد مالیات را به صورت زنده پخش کردند

این تظاهرات که «تسخیر پارلمان» نامیده می‌شود، برخلاف اعتراض‌هایی که توسط سیاستمداران رهبری و حمایت می‌شوند، در شبکه‌های اجتماعی هماهنگ و بسیج شدند.

برگزارکنندگان از شرکت کنندگان در این مراسم خواستند لباس مشکی بپوشند، اما برخی هنوز با شلوار جین پاره و با مدل موی شیک آمدند.

معترضان جوان که عموماً به عنوان نسل Z شناخته می‌شوند – پس از اصطلاحی که معمولاً برای توصیف متولدین اواخر دهه 1990 و اوایل دهه 2000 استفاده می‌شود – در تعداد زیادی شرکت کردند و قول دادند که اطمینان حاصل کنند که نارضایتی آنها فقط به یک هشتگ یا میم ختم نمی‌شود.

«ما نسل Z هستیم، توانستیم بسیج شویم. زاها ایندیمولی، معترض به خبرنگاران گفت: ما از TikTok به‌عنوان فضایی استفاده می‌کنیم تا بتوانیم نه تنها جوانان را به اعتراضات جذب کنیم، بلکه آنها را در مورد دلایل آن آموزش دهیم.

بسیاری برای اولین بار تظاهرات می کردند و تابلوهایی مانند “ما مالیات نگیرید” را تکان می دادند و برخی دیگر شعار می دادند: “روتو باید برود”.

«من اینجا در بردگی کشوری هستم که دوستش دارم. این اولین بار است که این کار را انجام می دهم زیرا پدر و مادرم پیر هستند و دیگر نمی توانند این کار را انجام دهند. بی بی سی.

AFP معترضان از گاز اشک آور در نایروبی، کنیا فرار کردند - 18 ژوئن 2024خبرگزاری فرانسه

پلیس برای جلوگیری از رسیدن معترضان به مجلس از گاز اشک آور و ماشین های آب پاش استفاده کرد

هشتگ‌هایی که برای فشار به نمایندگان مجلس و معترضان استفاده می‌شود، «#اشغال‌پارلمان» و «#لایحه مالی ۲۰۲۴ را رد کنید».

«این اولین تظاهرات من است. امیدوارم آخرین نفر باشد. ناصریان کسوره که با پیشنهاد مالیات بر نوار بهداشتی مخالف بود، گفت: امیدوارم بعد از این اوضاع تغییر کند.

تلاش تظاهرکنندگان برای راهپیمایی به سمت پارلمان خنثی شد زیرا پلیس برای جلوگیری از آنها از ماشین های آب پاش استفاده کرد.

حنیفه فرسفی، یکی از برگزارکنندگان، پیشتر در توییتر خود در ایکس نوشت: «ما دستگیر شدیم، اما نگذارید به سراغ شما بروند، لطفاً به مجلس بروید.

بیش از 200 جوان معترض دستگیر شدند، اما برخی بعداً پس از مراجعه وکلا به پاسگاه‌های پلیس که در آنجا بازداشت شدند، آزاد شدند.

من نمی روم، همکاری نمی کنم، چرا مرا دستگیر می کنید؟ یکی از معترضان در یک ویدئوی ویروسی گفت که از سوار شدن به ماشین پلیس امتناع کرد.

رویترز معترضان در ماشین پلیس در نایروبی، کنیا - 18 ژوئن 2024رویترز

در راهپیمایی روز سه شنبه بیش از 200 نفر دستگیر شدند

کسانی که به خیابان ها نیامدند با به اشتراک گذاشتن پیام ها، عکس ها و فیلم ها در شبکه های اجتماعی به انتشار این خبر کمک کردند.

از آنجایی که تظاهرات رهبری مشخصی نداشت، سازماندهی افراد پشت سر آن برای پلیس دشوار بود. این راهپیمایی به دلایل فنی ممنوع شد، اگرچه معترضان گفتند که همه الزامات رعایت شده است.

و بر خلاف تظاهرات سیاسی قبلی ضد دولتی، غارت، تخریب اموال و پرتاب سنگ مشخص نبود.

نه وابستگی سیاسی و نه قومیت ذکر شد – فقط عزم واضح معترضان شنیده می شود.

ساعاتی پس از تجمع معترضان، به نظر می‌رسد که ریاست‌جمهوری در برابر فشارها تعظیم کرده و اعلام کرده است که برخی از بحث‌برانگیزترین مفاد این لایحه، از جمله پیشنهاد 16 درصد مالیات بر ارزش افزوده (VAT) بر نان را لغو خواهد کرد.

کوریا کیمانی، رئیس کمیته مالی پارلمان در یک نشست توجیهی با حضور رئیس جمهور روتو و قانونگذاران ائتلاف حاکم گفت: «ما به نظرات کنیایی ها گوش دادیم.

آقای کیمانی افزود، تغییرات در لایحه مالی ناشی از “نیاز به محافظت از کنیایی ها در برابر افزایش هزینه های زندگی” است.

دولت قبلاً از افزایش مالیات‌ها که پیش‌بینی می‌شود 2.7 میلیارد دلار (2.1 میلیارد پوند) افزایش دهد، دفاع کرده و گفته است که برای کاهش اتکا به استقراض خارجی لازم است.

سایر مالیات های پیشنهادی که کاهش یافته اند عبارتند از مالیات بر روغن پخت و پز، خدمات پول سیار و خودروها که به گفته منتقدان صنعت بیمه را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

قانونگذاران اکنون در حال بررسی لایحه اصلاح شده هستند و انتظار می رود سه شنبه آینده به آن رای دهند.

مخالفان که در تظاهرات شرکت نکردند، خواستار پس گرفتن کل لایحه هستند و آن را “تنبیهی” می نامند.

EPA تظاهرکننده ای از کنیا در جریان اعتراضات در نایروبی پلاکاردی در دست داردEPA

TikTok به جوانان در مورد مالیات های پیشنهادی اطلاع داد و از آنها خواست با نمایندگان مجلس خود تماس بگیرند

هشتگ دیگری که توسط کمپین‌ها استفاده می‌شود، «#unfollowRuto» است که از مردم می‌خواهد رئیس‌جمهور را در X فالو کنند تا او را مجبور به کنار گذاشتن این لایحه کنند.

آنها قول داده اند تا زمانی که این لایحه به طور کامل لغو نشود به اعتراضات خود در نایروبی و دیگر شهرها ادامه خواهند داد.

چند روز پیش، دیوید نجی، مشاور رئیس جمهور، تلاش آنلاین را که حدود دو هفته پیش در TikTok آغاز شد، اما پس از نمایش قدرت در روز سه شنبه، صراحتاً رد کرد. او موفقیت آنها را تصدیق کرد.

پس از انتشار این لایحه، TikTokers شروع به ایجاد ویدیوهای توضیحی کرد که در سایر پلتفرم‌ها مانند واتس‌اپ، فیس‌بوک، اینستاگرام و ایکس به‌طور ویروسی منتشر شد و به لطف فشارهای اینفلوئنسرهای کنیایی، برای روزها ترند شد.

یکی از تاکتیک‌هایی که نمایندگان مجلس را مورد توجه قرار داد، فهرستی از شماره تلفن‌های آن‌ها است که در شبکه‌های اجتماعی با پیام «به نماینده خود پیامک ارسال کنید».

استفان مول، نماینده پارلمان به رسانه های محلی گفت که تلفن او با بیش از 30000 پیام از سوی جوانان کنیایی که از او خواسته بودند این لایحه را رد کند، اسپم شده است. برخی دیگر از نمایندگان مجلس نیز شکایت داشتند که گوشی های آنها به دلیل تعداد پیامک هایی که دریافت می کردند عملاً غیر قابل استفاده شده است.

رسانه های محلی نیز به گفتگوی آنلاین پرداختند و صدای اعتراض و مسائل مربوط به هزینه های زندگی را تقویت کردند.

برخی از رهبر اپوزیسیون کهنه کار رایلا اودینگا خواستند، که سال ها چهره اعتراضات ضد دولتی بوده استبرای دوری از راهپیمایی روز سه شنبه

او متعهد شد ارسال در شبکه های اجتماعی: «امروز به پدرم خیلی افتخار می کنم! آفرین به همه کسانی که شجاعانه از حقوق خود دفاع کردند!»

AFP معترضان با اسلحه های بلند شده شعارهای پلیس ضدشورش را در اعتراض به لایحه پیشنهادی مالی 2024 در نایروبی، کنیا، 18 ژوئن 2024 سر دادند.خبرگزاری فرانسه

جوانان بیکار می گویند که افزایش مالیات برای اقتصاد در حال مبارزه بد است

موتوما ماتیو، یک روزنامه نگار کهنه کار، گفت که رویدادهای روز سه شنبه اتفاق افتاد پویایی سیاست کنیا را تغییر داد: “سیاست اعتراض جای پای جدیدی پیدا کرده است و نسل جدید و متفاوت کنیایی ها صدای نسبتا بلند خود را پیدا کرده اند.”

پائولین نیوروگ، مفسر سیاسی محبوب موافقت کرد: «آنها نه تنها شجاع هستند، بلکه بسیار خونسرد و پرحرف هم هستند. تظاهرات جوانان امروز مسالمت آمیزترین اما بسیار موفق بود.»

پروفسور کیووتو کیبووانا، حقوقدان و فرماندار سابق شهرستان، خواستار گفتگو شد در پست خود در X: خطرناک ترین کاری که یک حکومت می تواند انجام دهد این است که به جوانان خود اعلام جنگ کند.

دکتر ویلی موتونگا، رئیس سابق دادگستری، گفت که جوانان در سراسر جهان در «طبقات حاکم مربوطه خود یک دشمن مشترک دارند. اخطار: «شورش در افق».

دولت مدت‌هاست که می‌ترسد که رسانه‌های اجتماعی برای ترویج مخالفت‌ها مورد استفاده قرار گیرند و بر افزایش نظارت توسط قانون‌گذاران فشار آورده است.

مجموعه اینترنتی معروف به Kenyans on X (XOT) به دلیل مسائل مربوط به صداگذاری و کنیا یکی از کشورهایی است که بالاترین سطح استفاده از TikTok را در جهان دارد.

در ماه مارس، وزیر کشور تهدید کرد که استفاده از TikTok را که به انتشار محتوای مخرب متهم می کند، محدود خواهد کرد.

اما معترضان نمی‌ترسند.

ما نه می‌ترسیم، نه لمس می‌شویم و این تازه آغاز انقلاب است. خانم ایندیمولی در حاشیه تظاهرات روز سه شنبه گفت: ما داریم می آییم، تعدادمان زیاد است.

داستان های بیشتر بی بی سی در مورد کنیا:

گتی ایماژ/بی بی سی زنی به تلفن همراه خود و تصویری از بی بی سی نیوز آفریقا نگاه می کندگتی ایماژ/بی بی سی

دیدگاهتان را بنویسید