یک طراح اوگاندایی پس از بریدن دکل های خود در زندان دچار افسردگی شد


لطیف مادوی، طراح مشهور اوگاندا، در 13 مه در آکادمی مد خود بود که پلیس وارد ساختمان شد.

در کمال تعجب آقای مادوی به او دستبند زدند و او و چهار تن از شاگردانش را دستگیر کردند. آنها همچنین تعدادی چرخ خیاطی طراحان و لباس های آماده را ضبط کردند.

جنایت آقای مادوی؟ دادستان ها این مرد 47 ساله را به داشتن “یونیفرمی که منحصراً برای استفاده شناخته شده است” توسط ارتش و پلیس متهم کردند که طبق قوانین اوگاندا غیرقانونی است.

بیش از یک ماه بعد، آقای مادوی در زندان کاسانگاتی، در حومه پایتخت، کامپالا، باقی می ماند.

وکیل او، جورج موسیسی، به بی‌بی‌سی گفت که او “افسرده” است و یکی از دلایل اصلی آن، نیاز به قطع کردن غده‌هایی بود که به مدت 17 سال در حال رشد بود.

موسیسی می گوید که کوتاه کردن مو روشی استاندارد برای همه زندانیان در اوگاندا است، اما مکان های آقای مادوی برای هویت رستای او کلیدی بود.

این احساس توسط بابی واین، رهبر اپوزیسیون و خواننده کاریزماتیک اوگاندا که نام اصلی رابرت کیاگولانی سنتامو است، تکرار شد.

پس از ملاقات با آقای مادوی در زندان، بابی واین به دو میلیون دنبال کننده خود در شبکه اجتماعی X گفت که “بزرگترین درد برای طراح از دست دادن ترس هایش بود”.

منتقدان بر این باورند که آقای مادوی به دلیل طراحی لباس قرمز ماشین آتش نشانی بوبی واین محبوس است.

هشتگ «#FreeLatif» در میان مردم اوگاندایی در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود که خودخوانده‌ها هستند. “رئیس جمهور گتو” وزن کردن

من لباسی را که او برایم ساخته بود در ملاء عام می پوشم، چرا باید به خاطر آن به زندان برود؟ بابی واین از دنبال کنندگان X خود پرسید.

پلیس می‌گوید در جریان یورش به مدرسه مادوی، لباس‌های غیرقانونی، از جمله «لباس‌های نظامی»، «کلاه‌های نظامی» و «شلوارک سبز ارتش» پیدا کرده است.

از سال 2005، اوگاندا پوشیدن لباس نظامی را ممنوع کرده است. دولت اخیراً کلاه‌های قرمزی را که بابی واین و طرفدارانش با پوشیدن آن‌ها مشهور شده‌اند را به فهرست لباس‌های ممنوعه اضافه کرده است.

وکیل آقای مادوی می گوید که او معتقد نیست پلیس اقلام غیرقانونی را از مدرسه او کشف و ضبط کرده است.

او همچنین ادعا می‌کند که پلیس باید عکس‌هایی از لباس‌های مورد بحث را به او می‌داد، اما پاتریک اونیانگو، سخنگوی پلیس به بی‌بی‌سی گفت که «نمایشگاه‌ها» تنها پس از رسیدگی به موضوع به صاحبانشان تحویل داده می‌شوند. دادگاه”.

آقای مادوی حتی قبل از ارتباطش با شراب بوبی در اوگاندا به خوبی شناخته شده بود.

این طراح برنده چند جایزه مد آفریقایی شده است و روزنامه اوگاندا دیلی مانیتور او را “طراح مد انقلابی درجه اول” نامید.

علاوه بر Bobi Wine، آقای مادوی برای چهره‌های عمومی مانند Lucky Dube، ستاره فقید رگی آفریقای جنوبی، و Busy Signal، سازنده جامائیکایی، لباس ساخته است.

آقای مادوی همچنین یک آکادمی مد را تأسیس کرده و در آن تدریس می کند – آکادمی که ماه گذشته توسط پلیس مورد حمله قرار گرفت. جاه طلبی های او او یک بار گفتاین است که به دانش‌آموزانش «مهارت‌هایی برای گذراندن زندگی، کسب درآمد کافی برای انجام کارهای بیشتر از زنده ماندن» بدهد.

دستگیری او مصادف شد با سرکوب – یا آنچه پلیس “عملیات اطلاعاتی” نامید – علیه غیرنظامیانی که یونیفورم های معتبر نظامی و پلیس یا چیزی شبیه به آنها به تن داشتند.

در روز دستگیری آقای مادوی، پلیس اوگاندا گفت که “مناطق را محاصره کرده، اماکن مورد نظر را بازرسی کرده، تمام اقلام محفوظ برای نیروهای امنیتی را توقیف کرده، مظنونانی را که با چنین اقلامی پیدا شده اند، تعقیب کرده و نظم را برقرار کرده است”.

پلیس گفت که در جریان این عملیات چندین نفر از جمله بابی وین نماینده سکوی وحدت ملی و نظافتچی خانه اش دستگیر شدند.

آقای موسیسی معتقد است که آقای مادوی برای “ارعاب مخالفان و حامیان آن” دستگیر شده است.

در اوگاندا، نیروهای امنیتی مدت هاست مخالفان سیاسی رئیس جمهور یووری موسوینی را تحت تعقیب قرار داده اند.

بابی واین، سرسخت ترین مخالف رئیس جمهور، بارها دستگیر شد و با چندین اتهام از جمله خیانت روبرو شد.

پلیس حتی زمانی که خواننده سابق را در مبارزات انتخاباتی خود در سال 2021 فعالیت می کرد، شلیک کرد و حزب NUP اغلب از اینکه اعضا و حامیانش هدف قرار می گیرند شکایت می کند.

مقامات ماهیت سیاسی دستگیری ها را رد کرده و می گویند که این دستگیری ها برای حفظ نظم و قانون در جریان اعتراضات مخالفان ضروری بوده است.

پس از ملاقات با آقای مادوی در زندان، بابی واین گفت که پلیس “بسیاری از اتومبیل های او را برد و تجارت او را تعطیل کرد.”

یکی از تولیدکنندگان پوشاک به بی‌بی‌سی گفت که طراحان اوگاندایی می‌ترسند همین اتفاق برای آنها بیفتد.

لوازی پدی که با نام معجزه طراح کار می کند، می گوید: «این ما طراحان را شوکه کرد.

آقای پدی که می گوید تحصیلات خود را در مدرسه آقای مادوی آغاز کرده است، می گوید:[Madoi] فقط لباس های قرمز برای مردم ایجاد می کند. و به‌عنوان طراح، مشتریانی را دریافت می‌کنیم که چنین چیزهایی را دوست دارند… او فقط کاری را که انجام می‌دهد، به درستی انجام می‌دهد.»

آقای مادوی در تاریخ 24 ژوئن برای مدت کوتاهی زندان را ترک خواهد کرد تا در جلسه دادگاه شرکت کند تا بداند آیا درخواست وثیقه وی پذیرفته شده است یا خیر.

آقای موسیسی “خوشبین” است – او می گوید که شاهد متهمان پرونده های مشابه بدون محکومیت بوده است.

او می گوید: «قصد ایجاد ترس و وحشت در حامیان احزاب مخالف است، نه لزوما پیگرد قانونی.

اما حتی اگر این درست باشد، dreadlocks آقای مادوی به این معنی است که او هر بار که برای مدت طولانی در آینه نگاه می کند، تجربه خود را به یاد می آورد.

دیدگاهتان را بنویسید