بالکان با ادامه موج گرما دچار قطعی برق شده است


چهار کشور بالکان در روز جمعه به دلیل گرمای تابستان در منطقه دچار قطعی همزمان برق برای چندین ساعت شدند.

آلبانی، بوسنی، مونته نگرو و مناطق وسیعی از سواحل کرواسی تحت تاثیر خاموشی های بعدازظهر ناشی از افزایش تقاضای برق پس از روشن کردن تهویه مطبوع خانوارها برای مقابله با دمای بالا قرار گرفتند.

در بوسنی و کرواسی، چراغ های راهنمایی از کار افتاد و باعث هرج و مرج ترافیکی در سارایوو، اسپلیت و سایر شهرهای بزرگ شد.

تامین کنندگان گفتند که بیشتر برق را تا عصر بازیابی کرده اند، اما همچنان در تلاشند تا مشخص کنند که این خرابی در کجای سیستم های برق به هم پیوسته چهار کشور رخ داده است.

این قطعی ها ابتدا در ساعت 13:00 به وقت محلی (11:00 به وقت گرینویچ) گزارش شد، در حالی که پمپ های آب حتی در پایتخت مونته نگرو، پودگوریتسا، متوقف شد.

از دست دادن قدرت همچنین ضربه‌ای به فصل توریستی در استراحتگاه‌های کرواسی وارد کرد و مسافران در دوبرونیک پس از بسته شدن درهای رستوران‌ها، میخانه‌ها و سوپرمارکت‌ها در کم‌آرامی ماندند.

با ادامه بعد از ظهر طولانی و گرم، دما در سراسر منطقه به 40 درجه سانتیگراد نزدیک شد.

ساشا مویوویچ، وزیر انرژی مونته نگرو، در تلویزیون ملی گفت که دلیل این امر “افزایش ناگهانی مصرف انرژی به دلیل دمای بالا” است.

شبکه تلویزیونی مونته‌نگرو Vijesti از آتش‌سوزی خط برق در یک منطقه کوهستانی در نزدیکی مرز بوسنی خبر داد، اگرچه این ایستگاه مشخص نکرد که چگونه ممکن است با قطع برق مرتبط باشد.

در آلبانی، مقامات گفتند که برق ظرف نیم ساعت برقرار شد، اما به دلیل بالا بودن مصرف انرژی، خطر خاموشی بیشتر وجود داشت.

تولید انرژی در بالکان غربی از استفاده از زغال سنگ دور می‌شود که بیشترین انتشار گازهای گلخانه‌ای در این منطقه را تشکیل می‌دهد.

اما به گفته مقامات صنعت، با وجود فشار زیاد برای سرمایه‌گذاری در انرژی خورشیدی، زیرساخت‌های انرژی در حال رشد کاملاً برای تغییر آماده نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید