مایکل اوسی، کمدین، پس از مرگ ساولوس چیلیما، معاون رئیس جمهور مالاوی شد


مایکل اوسی، کمدین برجسته و سیاستمدار، در مراسمی که در پارلمان لیلونگوه پایتخت مالاوی برگزار شد، به عنوان معاون رئیس جمهور مالاوی سوگند یاد کرد.

این مرد 55 ساله جایگزین ساولوس چیلیما شد که در اوایل ماه جاری در یک سانحه هوایی به همراه هشت نفر دیگر جان باختند.

دکتر اوسی پس از سخنرانی پس از مراسم تحلیف خود مورد تشویق ایستاده قرار گرفت و گفت که نقش را با ترکیبی از اندوه و قدردانی پذیرفته است.

او متعهد شد که یاد و خاطره سلف خود را گرامی بدارد و از رئیس جمهور لازار چاکور به خاطر ایمان به او در حالی که به عنوان معاون رئیس جمهور در یک دولت تقسیم قدرت خدمت می کند، تشکر کرد.

انتصاب او قطعا مردم مالاوی را دچار اختلاف کرده است.

برخی بودند به اشتراک گذاری کلیپ هایی از دوران بازیگری خود در شبکه های اجتماعی و سوال این است که آیا او به اندازه کافی جدی است که بتواند چنین مقام بالایی را اشغال کند؟

با این حال، برخی دیگر از رئیس جمهور چاکورا به دلیل انتصاب معاون حزب چیلیما و حفظ روحیه اتحاد بین دو حزب تمجید کردند.

دکتر یوسی با توجه به حرفه بازیگری اش با جنجال بیگانه نیست. او در میان مردم به عنوان “مانگانیا” شناخته می شود، نام شخصیت بدجنسی که او هنوز در کمدی تلویزیونی محبوب Tikuferanji بازی می کند.

دستیار او روز جمعه به بی بی سی گفت که او هفته گذشته مشغول فیلمبرداری این قسمت بوده است.

او بیش از دو دهه است که در رادیو و تلویزیون ملی به عنوان یکی از شناخته شده ترین افراد مشهور محلی شناخته می شود.

دکتر یوسی همچنین از مدافعان پرشور توسعه و ارتقای صنعت فیلم مالاوی بود که برای امرار معاش در تلاش است.

در واقع، او در ابتدا با کار به عنوان پزشک بیمارستان، بودجه حرفه بازیگری خود را تامین کرد. او در پزشکی بالینی واجد شرایط است – اکثر بیماران در مالاوی توسط پزشک متخصص ویزیت می شوند زیرا کمبود پزشک در کشور وجود دارد.

این امر به اشتیاق او برای بهبود وضعیت جوامع فقیر دامن زد و او برای سال‌ها برای آژانس توسعه و امداد Adventist (آدرا)، یک سازمان غیردولتی مسیحی کار کرد.

او در آنجا در سمت‌های مختلف خدمت کرد، از جمله رهبری سازمان به‌عنوان مدیر کشوری – و از طریق او، آدرا صابون‌های مختلف رادیویی و تلویزیونی را تأمین مالی کرد که همچنین هدفشان آموزش مردم درباره HIV و سایر مسائل اجتماعی بود.

معاون جدید رئیس جمهور، که متاهل و دارای دو دختر است، همچنین دارای مدرک دکترای توسعه جوانان از دانشگاه بدفوردشایر در بریتانیا است.

علیرغم موقعیتی که در آدرا داشت، حرفه بازیگری او هرگز در جایگاه دوم قرار نگرفت – و او در تولیدات مختلف، عمدتاً به زبان محلی چیچوا، شرکت کرد.

محبوبیت او به عنوان یک کمدین به حدی بود که وقتی حدود هفت سال پیش یک جنبش سیاسی را شروع کرد، بسیاری از مردم فکر کردند که این یک شوخی است.

این به این دلیل است که او به عنوان یک کلاهبردار شهرت داشت – معروف ترین ترفند او فریب دادن مردم بود تا باور کنند او بوکسور خوبی در دبیرستان است و می خواهد دوباره به رینگ بازگردد.

او یک مبارزه بدون عنوان را در برابر یک بوکسور برجسته محلی ترتیب داد. جمعیت زیادی برای مسابقه‌ای که فکر می‌کردند یک مسابقه بوکس واقعی است، جمع شدند، اما متوجه شدند که این صحنه‌ای از یکی از نمایش‌های تلویزیونی اوست.

با این حال، معلوم شد که جاه طلبی های سیاسی او واقعی است. جنبش او Odya zake alibe Mulandu نامیده می‌شود که به زبان ساده به این معنی است: «کسی که آنچه را که متعلق به دیگران است نمی‌گیرد، بلکه تنها چیزی را که متعلق به اوست می‌خورد، انسان آزاد است».

او به زودی بخشی از حزب سیاسی تازه تاسیس UTM به رهبری دکتر چیلیما شد.

پیش از انتخابات 2019 بود – و دکتر اوسی و دکتر چیلیما با هم شروع به سخنرانی در راهپیمایی کردند.

هر دو سخنرانان بسیار شیوا بودند، بنابراین جلسات آنها اغلب جمعیت زیادی را به خود جلب می کرد و در فوریه 2019، چیلیما متحد سیاسی جدید خود را به عنوان معاون خود منصوب کرد.

این زوج سوم شدند، اما نتایج توسط دادگاه عالی به دلیل بی نظمی لغو شد.

در انتخابات جدید که در سال 2020 برگزار شد، UTM به هشت حزب سیاسی مخالف دیگر ملحق شد تا یک اتحاد انتخاباتی تشکیل دهد که دکتر چاکورا را به عنوان نامزد ریاست جمهوری انتخاب کرد و دکتر چیلیما را به عنوان معاون او انتخاب کرد که او پیروز شد.

دکتر یوسی در این مرحله معاون چیلیما بود و در کابینه به عنوان وزیر گردشگری، فرهنگ و حیات وحش منصوب شد. او این سمت را از ژوئیه ۲۰۲۰ تا فوریه ۲۰۲۳ در اختیار داشت.

او بعداً وزیر منابع طبیعی و تغییرات آب و هوایی شد و تا زمانی که معاون رئیس جمهور شد این سمت را بر عهده داشت.

برخی از اعضای ارشد UTM با غیبت خود در مراسم تحلیف او در روز جمعه قابل توجه بودند – نشان دهنده انشعاب در حزب بر سر انتصاب او بود.

دکتر یوسی در مراسم تحلیف از این موضوع ابایی نکرد و قول داد که حزب را گرد هم آورد تا میراث چیلیما را که سیاستمداری مغناطیسی با ارتباط ویژه با مردم و به ویژه جوانان به شمار می رفت التیام و ارج نهند. .

دیدگاهتان را بنویسید