واحدهای ارتش اوکراین گفتند که وضعیت در خط مقدم در حال تبدیل شدن به “بسیار دشوار” است.


به گفته یک واحد نظامی اوکراین که برای دفاع از آن مستقر شده است، نبرد در اطراف یک شهر استراتژیک در شرق اوکراین “بسیار سنگین” شده است.

مقامات تیپ مکانیزه 24 اوکراین گفتند در حالی که روسیه همچنان به “حمله های گسترده جبهه ای” به مرکز اصلی جمعیت ادامه می دهد، به شهر چاسائو یار اعزام شدند.

چاسائو یار در غرب باخموت قرار دارد و از فوریه پس از سقوط آویوکا به دست نیروهای مسکو، کانون حملات شدید روسیه بوده است.

این استقرار پس از آن صورت گرفت که مسکو اعلام کرد بیش از 100 هواپیمای بدون سرنشین اوکراینی را در بخش‌هایی از روسیه و کریمه اشغالی یک شبه سرنگون کرده است و مقامات گفتند در این حمله یک نفر کشته شد.

حمله روسیه در دونباس از اوایل سال 2024 به طور پیوسته در حال افزایش است، زیرا نیروهای کم منابع کیف در تلاش برای حفظ خط هستند.

زمانی که روسیه تهاجم تمام عیار خود را در فوریه 2022 آغاز کرد، هدف اعلام شده آن تصرف تمام دونباس بود که شامل دونتسک و لوهانسک است.

به نظر می رسد نیروهای مسکو حملات اخیر خود را بر چاسوی یار متمرکز کرده اند که قبل از جنگ حدود 12000 نفر جمعیت داشت. از دست دادن شهر بالای تپه، شهرهای اوکراین در دونباس را در برابر حملات روسیه آسیب پذیرتر می کند.

به گفته موسسه مطالعات جنگ (ISW)، تصرف چاساو یار توسط روسیه “اهمیت عملیاتی” خواهد داشت. این به نیروهای مسکو موقعیت مساعدی برای حمله به کنستانتینوفکا و دروژکاوکا، شهرهایی که بخش جنوبی کمربند دفاعی اوکراین را تشکیل می‌دهند، می‌دهد.

بر اساس گزارش عملیاتی ستاد کل اوکراین، روسیه از سحرگاه روز جمعه سه بار تلاش کرده است تا به نیروهای نظامی در منطقه چاساوا یار و کلیشچاوکا نزدیک شود.

تیپ 24 مکانیزه که در چاسوی یار مستقر شده بود شامگاه پنجشنبه گفت: وضعیت شهرستان و اطراف آن فوق العاده سخت است.

دشمن دائماً حملات گسترده‌ای از جبهه را سازماندهی می‌کند و همچنین سعی می‌کند از شمال و جنوب شهرک را دور بزند. آنها افزودند که نیروهای روسی “بی رحمانه” این منطقه را گلوله باران کردند.

ناکامی های اوکراین در چند ماه گذشته، ایالات متحده را مجبور کرده است تا در موضع خود در مورد استفاده از سلاح های اهدایی علیه خاک روسیه تجدید نظر کند.

پنتاگون به نیروهای کی‌یف اجازه داد تا سلاح‌های تامین‌شده توسط ایالات متحده را در تاسیسات نظامی روسیه در هر نقطه خارج از کشور، نه تنها در خاک روسیه در نزدیکی خارکف، در شرق اوکراین، پرتاب کنند.

این مجوز ماه گذشته توسط رئیس جمهور جو بایدن صادر شد. در آن زمان، مقامات گفتند که این فقط برای اهداف نزدیک شهر اعمال می شود. اکنون پنتاگون گفته است که محدود به مناطق نزدیک خارکف نیست.

مقامات سلیداو، یکی از شهرهای منطقه دونتسک جنوبی، به طور جداگانه گفتند که در نتیجه حمله هوایی روسیه دو نفر کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند. فرماندار منطقه از مردم خواست تا محل را تخلیه کنند.

در همین حال، روسیه اعلام کرد که بیش از 100 پهپاد اوکراینی را سرنگون کرده و شش قایق بدون سرنشین را در موجی از حملات شبانه منهدم کرده است.

مقامات کراسنودار – یکی از خشن ترین مکان ها – می گویند که ساختمان های اداری در پالایشگاه نفت ایلسکی به آتش کشیده شده است. دو نفر مجروح شدند، آتش خاموش شد.

فرماندار محلی گفت: یک نفر بر اثر ریزش آوار در شهر کراسنودار جان خود را از دست داد.

ستاد کل اوکراین اعلام کرد که نیروهای دفاعی اوکراین “تعدادی از تاسیسات پالایش نفت و سایر تاسیسات مهم را با موفقیت هدف قرار دادند.”

در این بیانیه آمده است که هواپیماهای بدون سرنشین به پالایشگاه‌های نفت آفیپ، ایلسک، کراسنودار و آستاراخان حمله کردند، ایستگاه‌های راداری و مراکز اطلاعات الکترونیک در منطقه بریانسک و کریمه را اشغال کردند.

دیدگاهتان را بنویسید