چه چیزی پشت کشته شدگان حج امسال در عربستان سعودی است؟


Getty Images مردم با چتر به کمپ چادر مینا می رسندگتی ایماژ

اعتقاد بر این است که صدها نفر در طول زیارت حج در عربستان سعودی جان خود را از دست داده اند – اکثر آنها به دلیل گرمای شدید، زمانی که دمای هوا به بالای 51 درجه سانتیگراد رسید.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک دیپلمات عرب از کشته شدن 658 مصری خبر داد. اندونزی گفته است که بیش از 200 شهروند این کشور کشته شده اند. هند 98 کشته گزارش کرده است.

پاکستان، مالزی، اردن، ایران، سنگال، تونس، سودان و اقلیم کردستان خودمختار عراق نیز کشته‌شدگان را تایید کرده‌اند. بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، ایالات متحده معتقد است که چندین آمریکایی کشته شده اند. دوستان و بستگان در بیمارستان ها به جستجوی مفقودان می پردازند و پیام هایی را در اینترنت ارسال می کنند.

حج یک زیارت سالانه مسلمانان به شهر مقدس مکه است. همه مسلمانانی که توانایی مالی و جسمی دارند باید حداقل یک بار در طول عمر خود زیارت کنند. عربستان سعودی گزارش می دهد که حدود 1.8 میلیون نفر در این سال شرکت کردند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که بیش از نیمی از کشته شدگان زائران ثبت نام نشده بودند و از طریق کانال های نامنظم به حج پیوسته بودند و آنها را بدون دسترسی به امکانات خنک کننده مانند چادرهای مجهز به تهویه مطبوع و اتوبوس ها رها کرده بودند.

روز جمعه، اردن گفت که چندین آژانس مسافرتی را که سفر غیررسمی زائران مسلمان به مکه را تسهیل کرده بودند، بازداشت کرده است. مصر نیز در حال انجام تحقیقات مشابهی است.

عربستان سعودی در سال‌های اخیر تدابیر امنیتی را در طول مراسم حج افزایش داده است، اما همچنان به دلیل انجام ندادن کافی، به‌ویژه برای حجاج ثبت‌نشده، با انتقاداتی مواجه است. وی هنوز در مورد این مرگ اظهار نظری نکرده است.

در اینجا به برخی از عوامل موثر در مرگ اشاره می کنیم.

Getty Images زنی در مراسم نمادین «سنگسار شیطان» در مراسم حج سالانه در منا در 16 ژوئن 2024، از یک پنکه باتری دار برای خنک کردن مردی که در گرمای سوزان روی زمین افتاده است استفاده می کند.گتی ایماژ

زنی از یک بادبزن دستی برای خنک کردن مرد در مراسم سنگسار نمادین شیطان استفاده می کند

گرمای شدید

اعتقاد بر این است که موج گرما بی سابقه در عربستان سعودی یکی از عوامل اصلی افزایش تلفات است.

علیرغم هشدارهای وزارت بهداشت عربستان برای پرهیز از قرار گرفتن در معرض گرما و هیدراته ماندن، بسیاری از زائران قربانی استرس گرمایی و گرمازدگی شدند.

عایشه ادریس، زائر نیجریه ای، به بی بی سی گفت: «فقط به رحمت خدا زنده ماندم زیرا هوا فوق العاده گرم بود.

او گفت: «من مجبور بودم از چتر استفاده کنم و مدام خودم را با زمزم (آب مقدس) خیس کنم.

یکی دیگر از زائران بنام نعیم، بر اثر گرمازدگی جان باخت و خانواده او را در جستجوی پاسخ قرار داد.

«ارتباط با مادرم ناگهان قطع شد. ما روزها را صرف جستجو کردیم، اما متوجه شدیم که او در مراسم حج فوت کرده است.

Getty Images در حالی که زائران مسلمان برای انجام مراسم نمادین گتی ایماژ

در حالی که زائران برای انجام مراسم سنگسار شیطان در منا، خارج از مکه، وارد می شوند، یک زن گرمازده روی ویلچر هل داده می شود.

زائران به دلیل گرمای ناآشنا، فعالیت بدنی سنگین و فضاهای وسیع با خطراتی روبرو هستند. بسیاری از آنها نیز مسن یا بیمار هستند.

با این حال، مرگ و میر ناشی از گرما در حج چیز جدیدی نیست و از دهه 1400 ثبت شده است.

دانشمندان هشدار می دهند که گرمایش زمین شرایط را بدتر می کند.

کارل-فریدریش شلیسنر از Climate Analytics به رویترز گفت: “حج بیش از یک هزار سال است که در آب و هوای گرم فعالیت می کند، اما بحران آب و هوا این شرایط را تشدید می کند.”

تحقیقات او نشان می دهد که اگر دمای کره زمین 1.5 درجه بالاتر از سطح قبل از صنعتی شدن باشد، خطر گرمازدگی در حج می تواند 5 برابر شود.

ازدحام بیش از حد و مشکلات بهداشتی

بر اساس برخی گزارش‌ها، سوء مدیریت مقامات سعودی شرایط شدید را تشدید کرده و منجر به بحران در بسیاری از مناطق تعیین‌شده برای زائران شده است.

آنها می گویند محله های زندگی و تأسیسات به خوبی مدیریت نمی شد و چادرهای پر ازدحام فاقد سرمایش و سرویس بهداشتی کافی بودند.

آمنه (نام واقعی او) 38 ساله ساکن اسلام آباد می گوید: «در گرمای مکه، چادرهای ما تهویه هوا نداشتند. بیشتر اوقات در کولرهای نصب شده آب وجود نداشت.

مسئول سازمان حفاظت محیط زیست برای خنک شدن صورت زن آب می پاشدEPA

مسئولان روش های مختلفی را برای خنک سازی پیش بینی کرده اند

او می افزاید: «در آن چادرها آنقدر خفه بود که عرق می چکید و تجربه وحشتناکی بود.

فوزیه، یکی از زائران جاکارتا، با این موضوع موافق است و می‌گوید: «بسیاری به دلیل شلوغی و گرمای بیش از حد چادرها از هوش رفتند.

او از پیشرفت ها استقبال می کند، اما معتقد است که “این بهترین سازمان خواجو امروز است.”

با این حال، وزیر بهداشت عربستان سعودی بر منابع اختصاص داده شده برای تامین رفاه زائران تاکید کرد.

در بیانیه دولت آمده است که آنها شامل 189 بیمارستان، مرکز بهداشت و درمانگاه سیار با ظرفیت مجموع بیش از 6500 تخت و بیش از 40000 کادر پزشکی، فنی، اداری و داوطلب هستند.

حمل و نقل

زائران اغلب مجبور می شدند مسافت های طولانی را در گرمای شدید پیاده روی کنند که دلیل آن موانع جاده ها و مدیریت ضعیف بود.

محمد آچا، یکی از سازمان‌دهندگان حج برای یک گروه خصوصی، گفت که در طول تابستان، زائران متوسط ​​ممکن است مجبور باشند حداقل 15 کیلومتر در روز پیاده روی کنند. این آنها را در معرض گرمازدگی، خستگی و کمبود آب در دسترس قرار می دهد.

این هجدهمین حج من است و بر اساس تجربه من، کنترل کنندگان سعودی واسطه نیستند. آنها کنترل می کنند، اما کمکی نمی کنند.»

«اگر قبلاً پیچ‌های دسترسی به چادرها باز بود، اکنون همه این مسیرها بسته شده است. در نتیجه، یک زائر معمولی، حتی در چادرهای دسته A در منطقه یک، باید 2.5 کیلومتر پیاده روی کند. در گرمای تابستان برای رسیدن به چادرش، توضیح می دهد.

آچا می افزاید: “اگر در این مسیر شرایط اضطراری وجود داشته باشد، هیچ کس در عرض 30 دقیقه به شما نمی رسد. هیچ مکانیسم نجاتی در این مسیرها وجود ندارد و هیچ نقطه آبی نیز وجود ندارد.”

گتی ایماژ: عکسی از ردیف اتوبوس ها در شهر مقدس اسلامی مکه در 30 ژوئن 2023، در حین زیارت حج.گتی ایماژ

سازمان حمل و نقل عربستان سعودی می گوید بیش از 27000 اتوبوس برای انتقال زائران ترتیب داده است.

زائران بدون مدرک

برای انجام حج، زائر باید ویزای ویژه حج را دریافت کند.

اما برخی از مردم علیرغم تلاش مقامات سعودی برای متفرق کردن آنها، سعی می کنند بدون مدارک لازم به سفر حج پنج روزه بروند.

زائرانی که مدارک لازم را ندارند، اغلب حتی در مواقعی که به کمک نیاز دارند، از مقامات اجتناب می کنند.

تصور می شود که این مشکل “حج غیررسمی” در افزایش تعداد مرگ و میر نقش داشته باشد و مقامات علت ازدحام بیش از حد چادرها را عنوان کرده اند.

مستولیح سراج، رئیس کمیسیون ملی حج و عمره اندونزی (کمناس حاجی) می گوید: «ما گمان می کنیم کسانی که از ویزای غیرحج استفاده می کنند، به مناطق حج نفوذ کرده اند.

سعد القرشی، مشاور کمیته ملی حج و عمره، به بی‌بی‌سی می‌گوید: «هرکسی که ویزای حج نداشته باشد اجازه ورود نخواهد داشت و باید به آنجا بازگردد. [their] کشور”.

وی خاطرنشان می کند: زائران نامنظم با کارت های نوسوک شناسایی می شوند که برای زائران رسمی صادر می شود و حاوی بارکد برای ورود به اماکن مقدس است.

Getty Images یک مقام مسئول به مردی که به پشت دراز کشیده آب می دهدگتی ایماژ

دمای 51.6 درجه سانتیگراد باعث شد تا زائران دچار گرمازدگی شوند.

زائران سالخورده، ناتوان یا بیمار

یکی از دلایلی که هر ساله ممکن است در ایام حج تلفات زیادی داشته باشد این است که بسیاری از زائران پس از یک عمر عبادت تا پایان عمر پیاده روی می کنند.

بسیاری از مسلمانان نیز به این امید می روند که اگر از دنیا رفتند، در ایام حج باشد، چرا که مردن و دفن شدن در شهر مقدس یک نعمت محسوب می شود.

گتی ایماژ قبرهای بدون علامت در قبرستان البقاع، مردم در حال قدم زدن در محوطهگتی ایماژ

گورستان بقیع در عربستان سعودی توسط پیامبر اسلام (ص) تأسیس شد و یکی از مقدس ترین قبرستان ها در سنت اسلامی است.

اگر کسی در حج بمیرد چه می شود؟

اگر حاجی در حال ادای حج بمیرد، فوت به بعثه حج اعلام می شود. آنها از مچ بند یا کارت شناسایی دور گردن خود برای تأیید هویت خود استفاده می کنند. پس از آن برگه پزشک می گیرند و عربستان گواهی فوت صادر می کند.

در مساجد مهمی مانند مسجد الحرام در مکه یا مسجد النبی در مدینه بسته به این موضوع، نماز یادبود برگزار می شود. اجساد شسته شده، بسته بندی شده و به فریزرهایی که توسط دولت سعودی ارائه شده است منتقل می شوند که تمام هزینه ها را پوشش می دهد.

تدفین ها ساده، بدون علامت و گاهی با اجساد متعدد در یک مکان هستند. کتاب قبرستان نشان می دهد که چه کسی در کجا دفن شده است، بنابراین خانواده ها می توانند هر زمان که بخواهند از قبور بازدید کنند.

دولت عربستان با کمک گروه‌های مختلف و هلال احمر می‌گوید که «فرایند تدفین آبرومندانه و محترمانه» را تضمین می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید