ناتو در حال توسعه پایگاه هوایی Mihai Kagelnicanu در رومانی است


پا نیک تورپ، خبرنگار اروپای مرکزی

BBC Eurofighter Typhones در رومانیبی بی سی

Mihai Kagalnicanu (MK) در حال تبدیل شدن به بزرگترین پایگاه هوایی ناتو در اروپا است

شش تایفون یوروفایتر RAF روی تاکسی‌راه می‌نشینند، موتورها روی دو تا غر می‌زنند، زیرا کارکنان زمینی عجله می‌کنند تا کارهای نهایی را قبل از برخاستن انجام دهند.

در دوردست، ابری از گرد و غبار در نوار تابستانی بر روی محل ساخت و ساز باند 3.5 کیلومتری (2 مایلی) دوم، در مجاورت باند اول بلند می شود. باد گرم شمالی بر سوله های جدید و قدیمی می وزد.

پایگاه هوایی میهای کاگالنیکانو (MK) نام خود را از روستای مجاور گرفته است که خود به نام یک سیاستمدار لیبرال قرن نوزدهمی نامگذاری شده است.

اکنون این مکان بعید است که بزرگترین پایگاه ناتو در اروپا باشد، حتی بزرگتر از رامشتاین در آلمان.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، جنگ خود در اوکراین را اینگونه توجیه کرد که ناتو در حال تجاوز به جناح اروپایی روسیه است. در پاسخ به تهاجم او، مهره های بیشتری روی صفحه شطرنج ناتو ظاهر شد.

گتی ایماژ یک تانک در حین تمرین ناتو در رومانی شلیک کردگتی ایماژ

رومانی که هم مرز با اوکراین است، خود را در نزدیکی منطقه جنگی دید

پایگاه MK به زودی میزبان یک اسکادران از F-16 رومانیایی است که اخیراً از نروژ خریداری شده است، همچنین پهپادهای MQ-9 Reaper و یک شهر نظامی که میزبان ارتش، نیروی هوایی و پرسنل نیروی دریایی ناتو از 32 کشور خواهد بود.

آخرین ها فنلاندی ها هستند. این پایگاه تنها 20 کیلومتر (12 مایل) از ساحل دریای سیاه، 300 کیلومتر از اودسا، مانند یک جت جنگنده، و 400 کیلومتر از سواستوپل در کریمه تحت اشغال روسیه، فاصله دارد.

این سومین و آخرین سفر برای خلبان RAF Flt Lt Charlie Tugh است.

حضور ایالات متحده در اینجا بسیار بیشتر است، زیرساخت‌ها، مسکن، افراد و تجهیزات بسیار بیشتر.»

تهاجم روسیه به اوکراین، هم سرزمین هایی را که بر فراز آنها پرواز می کند و هم موقعیت استراتژیک مأموریت را تغییر داد. در سال 2021، خلبانان جنگنده ناتو در آخرین سفر خود، بر فراز آب های بین المللی در دریای سیاه پرواز کردند. اما اکنون آنها به یک منطقه 12 مایلی بر فراز آبهای سرزمینی رومانی و بلغارستان “برای جلوگیری از سوء تفاهم، تشدید اوضاع با روس ها” پایبند هستند.

ستوان چارلی تاگ در جلوی هواپیما، داخل آویز

چارلی تاگ سومین و آخرین تور خود را در MK AFB انجام می دهد

«پیش از این ما به عنوان یک عامل بازدارنده در برابر هرگونه تجاوز روسیه در اینجا حضور داشتیم. اکنون این بیشتر شبیه تضمینی به دیگر کشورهای ناتو مانند رومانی است که ما اینجا هستیم و آماده دفاع هستیم.»

به گفته وی، از زمان ورود او، حتی یک تماس برای رهگیری یک هواپیمای روسی وجود نداشته است، اگرچه ماموریت های قبلی بر فراز بالتیک بوده است.

“آنها به سادگی گیج شده اند – این با قوانین بین المللی در تضاد نیست، آنها حق دارند این کار را انجام دهند. اما ما هواپیما را در کنار این هواپیمای دشمن قرار می دهیم. از نظر موضعی به روس ها نشان می دهد که ما فعال هستیم. ما با هواپیماهای مسلح پرواز می کنیم تا پیام روشنی را ارسال کند.

و همچنین اطلاعات ارزشمندی به ما می‌دهد، شماره سریال هواپیماها و سلاح‌هایی را که آن هواپیماها حمل می‌کنند، ثبت می‌کنیم، به طوری که به کل تصویر اطلاعاتی کمک می‌کند.»

سرهنگ نیکولای کرتو

سرهنگ نیکولای کرتو فرمانده پایگاه هوایی MK است

اواخر شب در مجتمع بریتانیایی در پایگاه MK، او جنگی را که در کشور همسایه اوکراین در حال وقوع است را روی صفحه رادار خود تماشا می کند.

«ما پهپادهای شاهد را دیدیم که به سمت اودسا پرواز می کردند. منابع حرارتی روی زمین، جایی که تسلیحات ضربه می خورند، رادارهایی را که هواپیماها را ردیابی می کنند، چه دوستانه و چه نه چندان دوستانه، منتقل می کنند. بنابراین بسیار سورئال است.”

در حالی که هواپیماهای ناتو از درگیری های غیرضروری با روس ها اجتناب می کنند، دو حادثه شناخته شده بر فراز دریای سیاه رخ داده است. در سپتامبر 2022، یک خلبان روسی دستور کنترل کننده زمینی را اشتباه متوجه شد و تقریباً موفق شد آن را خراب کند یک هواپیمای جاسوسی بریتانیایی با خدمه تا 30 نفر.

در مارس 2023، یک پهپاد آمریکایی MQ-9 Reaper از رومانی به پرواز درآمد عمدا ساقط شد توسط هواپیمای سوخو ۲۷ فلانکر روسی بر فراز آب های بین المللی.

دفن خلبان کشته شده گتی ایماژ در اوکراینگتی ایماژ

اوکراین در دفاع در برابر تهاجم روسیه متحمل خسارات سنگینی شده است

زندگی روزمره در پایگاه MK با وجود همه اینها عمدتاً آرام است. مرغان دریایی و کلاغ ها با سروصدا در حال چیدن گیلاس در مقابل ساختمان اداری فرمانده پایگاه نیکولای کرتو هستند. اسکات دیلی از پشتیبانی دریای سیاه ارتش ایالات متحده در دفتر نیمه دائمی خود، برای 1840 سرباز آمریکایی که در حال حاضر در این پایگاه خدمت می کنند، برنامه ریزی لجستیکی دارد.

ما سعی می کنیم تا زمانی که اینجا هستند احساس کنند که در خانه هستند. بنابراین واقعاً با هیچ جامعه ای تفاوتی ندارد. فقط یک حصار.”

او می‌گوید یکی از چیزهایی که عادت کردن به آن برای سربازان آمریکایی دشوار است، این است که زمان تحویل کالاهایی که به صورت آنلاین در رومانی سفارش داده می‌شوند می‌تواند هفته‌ها باشد، نه ساعت‌ها.

قبل از ترک پایگاه، خلبان بریتانیایی چارلی تاگ هواپیمای خود را به من نشان می دهد. از نزدیک، تایفون قدرتمند اما کمی قدیمی به نظر می رسد. اما او توضیح می دهد که تسلیحات دائما در حال مدرنیزه شدن هستند. اکنون می تواند سه نوع مختلف بمب را پرتاب کند.

و ما در حال دریافت رادارهای جدیدی هستیم که به ما امکان می دهد تهدیدها را حتی بیشتر شناسایی کرده و به آنها پاسخ دهیم.”

دیدگاهتان را بنویسید