کمیته بین‌المللی صلیب سرخ از کشته شدن 22 نفر در حمله در نزدیکی دفتر خود در غزه خبر داد


کمیته بین‌المللی صلیب سرخ می‌گوید دفاتر آن در غزه در اثر گلوله‌باران آسیب دیده‌اند که منجر به کشته شدن 22 نفر از افرادی شد که در اطراف پایگاه خود به دنبال پناهگاه بودند.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در بیانیه‌ای اعلام کرد: «پرتابه‌های کالیبر بزرگ بعدازظهر جمعه در چند متری دفتر و اقامتگاه‌های کمیته بین‌المللی صلیب سرخ سقوط کردند».

این بیانیه افزوده است که همه طرف ها موظف هستند برای جلوگیری از آسیب رساندن به غیرنظامیان و تاسیسات بشردوستانه اقدامات احتیاطی را انجام دهند.

سخنگوی نیروهای دفاعی اسرائیل به خبرگزاری فرانسه گفت که بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که “هیچ نشانه‌ای” مبنی بر حمله ارتش اسرائیل به منطقه وجود ندارد، اما افزود که این حادثه “در دست بررسی است”.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ گفت: «این حمله به ساختار دفتر صلیب سرخ، که توسط صدها غیرنظامی آواره ساکن در چادرها، از جمله بسیاری از همکاران فلسطینی ما، احاطه شده است، آسیب رساند.

این حادثه باعث هجوم گسترده تلفات به بیمارستان صحرایی صلیب سرخ در مجاورت شد و 22 کشته و 45 زخمی در بیمارستان بستری شدند و تلفات بیشتری گزارش شد.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ گفت این “حادثه امنیتی جدی” یکی از چندین روز اخیر بوده است.

این بیانیه می افزاید: «ما این حوادث را که جان افراد بشردوستانه و غیرنظامیان را به خطر می اندازد، محکوم می کنیم.

وزارت بهداشت غزه که توسط حماس اداره می شود، آمار متفاوتی را اعلام کرد و گفت که در گلوله باران اسرائیل 25 نفر کشته و 50 نفر زخمی شدند.

ارتش اسرائیل در واکنش به حمله بی‌سابقه‌ای به جنوب اسرائیل در 7 اکتبر که در آن حدود 1200 نفر – عمدتا غیرنظامی – کشته شدند و 251 نفر به گروگان گرفته شدند، کارزاری را برای نابودی یک گروه مسلح فلسطینی آغاز کرده است.

به گفته وزارت بهداشت منطقه تحت کنترل حماس، از آن زمان تاکنون بیش از 37390 نفر در غزه کشته شده اند. این ارقام تفاوتی بین غیرنظامیان و جنگجویان قائل نمی شوند، اما تعداد کشته شدگان تا پایان ماه آوریل 14680 کودک، زن و سالمند گزارش شده است.

در جای دیگر، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد هشدار داد که خصومت‌های مارپیچ بین اسرائیل و جنبش اسلام‌گرای حزب‌الله لبنان خطر ایجاد فاجعه در منطقه و فراتر از آن را در پی دارد.

آقای گوترش هر دو طرف را به لفاظی های خصمانه فزاینده متهم کرد و خواستار تنش زدایی فوری شد و گفت که جهان نمی تواند لبنان را به «غزه دیگری» تبدیل کند.

در ماه های اخیر، یک سری حملات تلافی جویانه برون مرزی بین اسرائیل و حزب الله صورت گرفته است. این گروه مورد حمایت ایران می گوید که برای حمایت از متحد خود حماس در غزه با اسرائیل می جنگد.

دیدگاهتان را بنویسید