6500 قطع عضو در برزیل در ده سال


پا لوئیس باروچو، سرویس جهانی بی بی سی

Getty دکتر در حالی که کلیپ بورد در دست دارد با بیمار صحبت می کندگتی

در سال 2018، ژائو، بازنشسته برزیلی، پس از کشف زگیل در آلت تناسلی خود، به دنبال مراقبت های پزشکی بود.

این 63 ساله به یاد می آورد: “من شروع به بازدید از کلینیک های پزشکی کردم تا بفهمم چیست، اما همه پزشکان به من گفتند که پوست اضافی است و دارو تجویز کردند.”

با وجود دارو، زگیل به رشد خود ادامه داد. این شروع به ازدواج او کرد و زندگی جنسی ژائو و همسرش شروع به کاهش کرد. او اعتراف می کند: «ما مثل خواهر و برادر بودیم. تصمیم گرفت بفهمد چه خبر است.

به مدت پنج سال، ژوائو، که نام واقعی او نیست، به متخصصانی مراجعه می‌کرد که داروهای بیشتری را تجویز می‌کردند و بیوپسی‌های بیشتری را سفارش می‌دادند. او می گوید: «هیچ چیزی قطعی نشده است.

سپس در سال 2023 تشخیص داده شد که او مبتلا به سرطان آلت تناسلی است.

«این یک غافلگیری بسیار ناخوشایند برای خانواده من بود، به خصوص که مجبور شدم بخشی از آلت تناسلی خود را قطع کنم. احساس می کنم سرم را بریده اند.»

این نوعی سرطان است که نمی توانید با مردم در مورد آن صحبت کنید زیرا می تواند به یک شوخی تبدیل شود.

سرطان آلت تناسلی نادر است، اما میزان بروز و مرگ و میر در سراسر جهان در حال افزایش است.

بر اساس تحقیقات اخیر، برزیل، جایی که ژوائو اهل آن است، با 2.1 در هر 100000 مرد، یکی از بالاترین میزان ابتلا به این بیماری را دارد.

“ترس از جراحی”

بر اساس آمار وزارت بهداشت برزیل، 21000 مورد ابتلا بین سال های 2012 تا 2022 گزارش شده است. در طول دهه گذشته بیش از 4000 مرگ و بیش از 6500 قطع عضو انجامیده است – به طور متوسط ​​هر دو روز یک مورد.

Maranhão، فقیرترین ایالت برزیل، با 6.1 در هر 100000 مرد، بالاترین نرخ ابتلا را در جهان دارد.

علائم سرطان آلت تناسلی اغلب با زخم روی آلت تناسلی شروع می شود که خوب نمی شود و با بوی شدید ترشح می شود. برخی از افراد نیز خونریزی آلت تناسلی و تغییر رنگ را تجربه می کنند.

اگر زود تشخیص داده شود، با درمان هایی مانند برداشتن ضایعه با جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی شانس خوبی برای بهبودی وجود دارد.

اما در صورت عدم درمان، قطع جزئی یا کامل آلت تناسلی و احتمالاً سایر اندام تناسلی مجاور مانند بیضه ها ممکن است ضروری باشد.

ژوائو در ماه ژانویه دستخوش قطع عضو شد و می‌گوید دوران سختی بوده است.

او می‌گوید: «این چیزی است که هرگز نمی‌دانی قرار است برایت اتفاق بیفتد، و وقتی این اتفاق می‌افتد، نمی‌توانی به اطراف بروی و به مردم بگوییم».

من از جراحی می ترسیدم، اما هیچ جایگزین دیگری وجود نداشت. در هفته های اول بعد از جراحی احساس غم و اندوهی وجود داشت که نمی توانم آن را انکار کنم. از دست دادن بخشی از آلت تناسلی بسیار وحشتناک است.”

برخی از بیماران تحت یک قطع عضو کامل قرار می گیرند که زندگی را تغییر می دهد.

تیاگو کاملو موران، از بخش اورولوژی در مرکز سرطان AC Camargo در سائوپائولو، می‌گوید: «در صورت قطع عضو، ادرار از طریق آلت تناسلی به جریان می‌افتد.

با این حال، با یک قطع کامل، دهانه مجرای ادرار ممکن است به داخل پرینه، بین کیسه بیضه و مقعد جابجا شود و بیمار مجبور شود در حالی که روی توالت نشسته است، ادرار کند.

SBU مائوریسیو دانر کوردیراSBU

Mauricio Dener Cordeiro از انجمن اورولوژی برزیل می گوید بهداشت شخصی مهم است

Mauricio Denner Cordeira از انجمن اورولوژی برزیل می گوید که عفونت مداوم با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، نام گروه کلی ویروس ها، “یکی از عوامل خطر اصلی” است. HPV می تواند در طول رابطه جنسی منتقل شود و در برخی موارد می تواند منجر به سرطان از جمله در دهان و آلت تناسلی شود.

او می‌گوید: «واکسیناسیون انبوه علیه HPV به دلیل اثربخشی بالای آن در پیشگیری از ضایعات مرتبط بسیار مهم است»، اما او می‌افزاید که میزان واکسیناسیون در برزیل کمتر از سطح مورد نیاز برای اثربخشی واقعی است.

او می‌گوید: «در برزیل، علی‌رغم در دسترس بودن واکسن، نرخ واکسیناسیون HPV برای دختران پایین است – که تنها به 57٪ می‌رسد – و برای پسران از 40٪ تجاوز نمی‌کند. پوشش ایده آل برای پیشگیری از بیماری 90 درصد است.

او معتقد است که اطلاعات نادرست در مورد واکسن، تردیدهای بی‌اساس در مورد اثربخشی آن و فقدان کمپین‌های واکسیناسیون به جذب کم کمک کرده است.

این مطلب توسط وب سایت سرویس بهداشت ملی بریتانیا (NHS) گزارش شده است.، سیگار کشیدن نیز می تواند خطر ابتلا به سرطان آلت تناسلی را افزایش دهد. همچنین می‌گوید اگر «در کشیدن پوست ختنه‌گاه (پوست پوشاننده آلت تناسلی) برای تمیز نگه داشتن آلت تناسلی (عارضه‌ای به نام فیموز) مشکل داشته باشید، احتمال ابتلا به سرطان آلت تناسلی بیشتر است.

دکتر کوردیرا می گوید: «اگر مردی سر خود را در معرض دید قرار ندهد و پوست ختنه گاه خود را به درستی تمیز نکند، ترشحی تولید می کند که در آن ایجاد می شود. این یک محیط بسیار مطلوب برای عفونت های باکتریایی ایجاد می کند.

هنگامی که این اتفاق به طور مکرر رخ می دهد، به یک عامل خطر برای تومور تبدیل می شود.

واکسن HPV Getty Imagesگتی ایماژ

کارشناسان می گویند واکسیناسیون انبوه علیه HPV برای پیشگیری از سرطان آلت تناسلی مهم است

اما برزیل تنها جایی نیست که سرطان آلت تناسلی در آن در حال افزایش است. بر اساس مطالعات اخیر، تعداد موارد در سراسر جهان در حال افزایش است.

در سال 2022، مجله JMIR Public Health and Surveillance نتایج یک تجزیه و تحلیل در مقیاس بزرگ شامل آخرین داده ها از 43 کشور را منتشر کرد.

این نشان داد که بیشترین بروز سرطان آلت تناسلی بین سال‌های 2008 تا 2012 در اوگاندا (2.2 در هر 100000) و پس از آن برزیل (2.1 در هر 100000) و تایلند (1.4 در هر 100000) بوده است. کمترین آن در کویت است (0.1 در هر 100000).

گروهی از محققان به سرپرستی لیون فو و تیان تیان از دانشگاه سان یات سن در چین دریافتند: «اگرچه میزان بروز و مرگ و میر سرطان آلت تناسلی هنوز در کشورهای در حال توسعه بیشتر است، اما میزان بروز آن در بیشتر کشورهای اروپایی در حال افزایش است».

آنها گزارش دادند که بروز سرطان آلت تناسلی در انگلستان از 1.1 به 1.3 در هر 100000 بین سال های 1979 و 2009 افزایش یافته است، در حالی که در آلمان موارد 50٪ از 1.2 به 1.8 در 100000 بین سال های 1961 تا 201 افزایش یافته است.

بر اساس ابزار پیش بینی ثبت جهانی سرطان، این اعداد تنها افزایش خواهند یافت. بر اساس برآوردها، بروز سرطان آلت تناسلی در سراسر جهان تا سال 2050 بیش از 77 درصد افزایش خواهد یافت.

به گفته کارشناسان، این تغییرات تا حد زیادی می تواند به پیری جمعیت نسبت داده شود، آنها می گویند که بیشترین میزان بروز در مردان 60 ساله دیده می شود.

دکتر کوردیرو می گوید: “سرطان آلت تناسلی یک بیماری نادر اما قابل پیشگیری است.”

وی گفت: استفاده از کاندوم در حین رابطه جنسی و جراحی برای برداشتن پوست ختنه گاه در موارد فیموز می تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان آلت تناسلی کمک کند.

نیل باربر، سرپرست بالینی اورولوژی در بنیاد تراست Frimley Health NHS، می‌افزاید: «سرطان آلت تناسلی در مردان ختنه‌شده عملاً وجود ندارد. بهداشت ضعیف و عفونت‌های زیر پوست ختنه‌گاه و همچنین شرایطی مانند فیموز، عقب‌کشی آن را دشوار می‌کند. پوست ختنه گاه و حفظ بهداشت مناسب عوامل خطر مرتبط با خطر بالاتر عفونت هستند.”

عوامل خطر شناسایی شده همچنین شامل رابطه جنسی محافظت نشده، به ویژه عدم استفاده از کاندوم، با رعایت بهداشت نامناسب بیشتر این خطر را در طول مسیر افزایش می دهد.

ژوائو اکنون منتظر نتایج نهایی تست است که اواخر سال جاری دریافت خواهد کرد. او می گوید: «اطمینان دارم که این معاینات نشان می دهد که من درمان خواهم شد.

اکنون، پس از قطع عضو، درد از بین رفته است و حالم خیلی بهتر شده است. اما من باید تا پایان روز با یک آلت تناسلی نیمه قطع شده زندگی کنم.”

طبق تحقیقات سرطان انگلستانبیش از 90 درصد از مردانی که سرطان آلت تناسلی دارند و به غدد لنفاوی مجاور سرایت نکرده است، پنج سال یا بیشتر زنده می مانند.

گزارش اضافی توسط Rone Carvalho، BBC Brasil

دیدگاهتان را بنویسید