افغان ها یک پیروزی معروف بر استرالیا را جشن می گیرند


افغان‌ها پیروزی غافلگیرکننده کریکت کشورشان بر استرالیا را در جام جهانی T-20 که در ایالات متحده آمریکا و هند غربی برگزار می‌شود، جشن گرفتند.

فیلم از شهر خوست در نزدیکی مرز پاکستان صدها نفر را نشان می دهد که در خیابان ها جشن می گیرند.

این اولین باری بود که افغانستان یک ابرقدرت کریکت را در سطح بین‌المللی شکست می‌داد – و بسیار قابل توجه‌تر با توجه به اینکه این کشور در آغاز قرن حاضر حتی یک تیم ملی هم نداشت.

گلبدین نایب ملی پوش افغانستان با دریافت جایزه مرد مسابقه گفت: این لحظه بزرگ نه تنها برای من، بلکه برای ملت من، مردم من است.

در همین حال، کاپیتان رشید خان گفت که این برد “مردم را بسیار امیدوار به خانه خواهد کرد”.

او گفت: “جیرجیرک تنها منبع شادی در خانه است، همه شما این را می دانید.”

اولین مسابقه کریکت ثبت شده در افغانستان در سال 1839 انجام شد، زمانی که نیروهای امپراتوری بریتانیا از جنگ افغانستان و انگلیس برای شکستن پوست درخت بید در کابل استراحت کردند.

با این حال، تا اواسط دهه 1990 بود که کریکت واقعاً در افغانستان ریشه دوانید و توسط افغان‌هایی که در کمپ‌های پناهندگان در پاکستان بودند و با اشتیاق به این بازی به خانه بازگشته بودند، پرورش داده شد.

ACB در سال 1995 تأسیس شد، یک سال قبل از اینکه طالبان اولین به قدرت رسیدن خود را آغاز کنند.

تیم ملی پس از سرنگونی طالبان در حمله به رهبری ایالات متحده در سال 2001 تشکیل شد و در سال 2017 به عضویت شورای بین المللی کریکت (ICC) درآمد.

این تیم به جای پرچم سفیدی که پس از بازگشت به قدرت در سال 2021 توسط دولت طالبان اتخاذ شد، زیر پرچم سیاه قرمز-سبز بازی می کند. طبق یک قرارداد پنج ساله، بازی های خانگی را در امارات متحده عربی انجام می دهد.

بسیاری از کشورها حکومت طالبان را که توانایی زنان افغان را برای کار، تحصیل و بیرون رفتن در انظار عمومی محدود کرده است، به رسمیت نمی شناسند. با این حال، در ماه ژانویه، رئیس جمهور چین، شی جین پینگ، استوارنامه سفیر را از نماینده منصوب شده توسط طالبان در افغانستان پذیرفت.

طالبان همچنین پس از به دست گرفتن قدرت، رئیس بورد کریکت افغانستان (ACB) خود، نصیب خان را منصوب کرد.

محدودیت های اعمال شده برای بانوان در کشور باعث شده تا برخی کشورها تیم ملی را تحریم کنند. در ماه مارس، استرالیا از یک سری سه مسابقه ای که قرار بود در ماه اوت در امارات متحده عربی برگزار شود، کنار رفت – سومین باری است که آنها از بازی با افغانستان خودداری می کنند.

کریکت استرالیا گفت که توصیه دولت این است که شرایط برای زنان و دختران افغان در حال “وخیم شدن” است، اما گفت که استرالیا در مسابقات با افغانستان بازی خواهد کرد.

فیروزا افغان، بازیکن کریکت، که مانند اکثر تیم زنان کشور پس از به قدرت رسیدن طالبان ویزای اضطراری استرالیا دریافت کرد، واکنش خود را نسبت به پیروزی افغانستان منتشر کرده است.

“به همه افغان ها تبریک می گویم. تو تاریخ ساختی شاد باشید، جشن بگیرید. حالا دنیا مال شماست.” او پس از برنده شدن نوشت.

او افزود: “همان کشور، همان ورزش، همان استعداد، همان هدف، همان توانایی، اما شما نمی توانید بازی کنید زیرا یک زن هستید.”

دیدگاهتان را بنویسید