خشونت پس از بازداشت فعالان در فرانسه آغاز شد


پا مالو کورسین، اخبار بی بی سی

    دلفین مایر / AFP هواداران استقلال پرچم های کاناک و جبهه سوسیالیست برای آزادی ملی (FLNKS) را در جریان تجمعی در حمایت از فعالان استقلال دستگیر شده در نومه در 22 ژوئن 2024 در دست دارند. دلفین مایر / خبرگزاری فرانسه

اعتراض هواداران استقلال به بازداشت فعالان در کالدونیای جدید

اعتراضات در کالدونیای جدید پس از دستگیری هفت فعال هوادار استقلال و انتقال آنها به فرانسه به دلیل نقش ادعایی آنها در شورش علیه لایحه بحث برانگیز اصلاحات در رای گیری آغاز شد.

کمیسیون عالی فرانسه برای اقیانوس آرام جنوبی اعلام کرد که یک تالار شهر، یک ایستگاه پلیس و چندین ساختمان دیگر در سراسر کالدونیای جدید به آتش کشیده شد.

در میان کسانی که به سرزمین اصلی فرانسه آورده شدند، کریستین تین بود که به شورش، غارت و آتش‌سوزی در ماه گذشته که منجر به کشته شدن 9 نفر شد متهم شده است.

خشونت به دلیل طرح هایی برای گسترش حق رای به افرادی که بیش از 10 سال است در کالدونیای جدید زندگی می کنند آغاز شد. ماکرون سپس از منطقه بازدید کرد و اصلاحات پیشنهادی را به حالت تعلیق درآورد تا «نظم برقرار شود».

کمیسیون عالی فرانسه در کالدونیای جدید اعلام کرد که ناآرامی ها از یکشنبه شب آغاز شد و مستلزم مداخله “سریع و قاطع” سازمان های اجرای قانون و آتش نشانان در مکان های مختلف است.

به گفته کمیسیون عالی، آتش‌سوزی‌ها در نومئا، پایتخت، آغاز شد و در خارج از شهر، در دومبیا، ساختمان‌های پلیس و خودروها به آتش کشیده شد.

در انتهای شمالی جزیره اصلی، تالار شهر در کوماک به آتش کشیده شد، اما “به سرعت تحت کنترل قرار گرفت”.

آتش نشانان در کالدونیای جدید از رهبران محلی درخواست کردند تا اجازه دهند صلح بازگردد. گوونوال کامبون، سخنگوی اتحادیه به روزنامه محلی Les Nouvelles Caledoniennes گفت که “علی رغم فداکاری آتش نشانان، خشونت جوانان افزایش یافته است” زیرا وسایل نقلیه و تأسیسات شهرداری به طور فزاینده ای مورد حمله قرار می گیرند.

بسیاری از مدارس روز دوشنبه تعطیل شدند و ایزابل شامارو، معاون رئیس‌جمهور کالدونیای جدید گفت که دولت او در حال کار بر روی طرحی است تا به دانش‌آموزان بیشتری اجازه دهد تا سالم به مدرسه بازگردند.

Getty Images مردم در 18 مه 2024 در خارج از سوپرمارکتی که به تازگی بازگشایی شده تا به مردم اجازه خرید مواد غذایی و مواد غذایی را بدهد، در نومئا، در قلمرو نیوکالدونیا، در اقیانوس آرام فرانسه، از سدهایی عبور می کنند که توسط آشوبگران ایجاد شده است.گتی ایماژ

در ماه مه، اعتراضات در کالدونیای جدید به ناآرامی‌های گسترده از جمله بستن جاده‌ها و شورش منجر شد.

سلول هماهنگی اقدامات میدانی (CCAT) خواستار آزادی فوری و بازگشت هفت فعالی شد که به فرانسه در 17000 کیلومتری (10563 مایل) منتقل شده بودند. آنها باید در مورد نقش ادعایی خود در اعتراضات و ناآرامی های بعدی در خاک فرانسه مورد بازجویی قرار گیرند.

CCAT فرانسه را به تحریک خشونت متهم کرد و “تاکتیک های استعماری” فرانسه در اسکان مجدد فعالان از کالدونیای جدید را محکوم کرد.

به گفته ایو دوپ، دادستان کل نومیا، کریستین تین، رئیس CCAT، در میان افرادی بود که به ظن “جرم سازمان یافته” بازداشت شدند. چهار فعال دیگر در کالدونیای جدید در بازداشت هستند.

دانیل گوا، رئیس اتحادیه کالدونیا، بزرگترین حزب سیاسی حامی استقلال، گفت که “تعجب” است که آنها به فرانسه برده شده اند.

جرالد دارونین، وزیر کشور، قبلا CCAT را یک “سازمان به سبک مافیایی” توصیف کرده بود، اما این گروه مدعی شد که در این شورش ها مقصر نبوده است.

در ماه مه، فرانسه حدود 3500 نیروی امنیتی را برای پاسخ به ناآرامی‌ها فرستاد که فرودگاه بین‌المللی نومئا را موقتاً تعطیل کرد.

نقشه کالدونیای جدید

فرانسه در سال 1853 کالدونیای جدید را مستعمره کرد و در سال 1946 آن را به سرزمینی فرادریایی تبدیل کرد و به مردم بومی کاناک حقوقی اعطا کرد.

امروز کالدونیای جدید حدود 300000 نفر از جمله 112000 کاناک دارد.

اکنون فقط کانکس ها و کسانی که قبل از سال 1998 از فرانسه وارد شده اند می توانند در این قلمرو رای دهند.

اما اصلاحات برنامه ریزی شده، که در حال حاضر متوقف شده است، به بیشتر ساکنان فرانسوی – از جمله کسانی که حداقل 10 سال در کالدونیای جدید بوده اند – اجازه می دهد تا بتوانند رای دهند. از سال 1998، بیش از 40000 شهروند فرانسوی به این مجمع الجزایر نقل مکان کرده اند.

بسیاری از کانکس‌ها نگران هستند که در صورت انجام اصلاحات، قدرت سیاسی آنها از بین برود، زیرا می‌ترسند که دستیابی به همه‌پرسی استقلال در آینده دشوارتر باشد.

تصمیم مکرون برای تعلیق اصلاحات در 12 ژوئن چند روز پس از آن اتخاذ شد که وی در واکنش به پیروزی حزب راست افراطی وحدت ملی در انتخابات اتحادیه اروپا، انتخابات پارلمانی زودهنگام در فرانسه را اعلام کرد.

دیدگاهتان را بنویسید