دادگاه فیلیپین، منتقد دوترته در جنگ مواد مخدر را تبرئه کرد


لیلا دی لیما، فعال حقوق بشر فیلیپین، روز دوشنبه از تمامی اتهامات جنایی تبرئه شد و به نبرد حقوقی چندین ساله یکی از سرسخت ترین منتقدان رودریگو دوترته، رئیس جمهور سابق، پایان داد.

سناتور سابق و وزیر دادگستری یک دهه را صرف تحقیق در مورد قتل‌های «جوخه مرگ» کرد که گفته می‌شود توسط دوترته سازماندهی شده بود تا اینکه در سال 2017 دستگیر شد و بیش از شش سال را در زندان گذراند.

«اکنون من کاملا آزاد و موجه هستم. دی لیما در خارج از دادگاه در مانیل به خبرنگاران گفت.

دی لیما، 64، نوامبر گذشته به قید وثیقه آزاد شدکه قبلا از دو اتهام دیگر مواد مخدر تبرئه شده بود.

آخرین مورد مربوط به ادعاهایی بود مبنی بر اینکه او از زندانیان بزرگترین زندان کشور پول گرفته بود تا به آنها اجازه دهد مواد مخدر بفروشند زمانی که از سال 2010 تا 2015 وزیر دادگستری بود.

جنر گیتو، قاضی دادگاه منطقه ای، در حکم خود نوشت: «دادستان نتوانست گناه همه متهمان را بدون تردید معقول ثابت کند.

دی لیما زمانی که در سال 2017 دستگیر شد، یک سناتور فعال بود و بیش از شش سال را در حبس به سر برد، در حالی که به اتهام سه اتهام قاچاق مواد مخدر محاکمه می شد.

او این پرونده ها را به خاطر تلاش هایش برای تحقیق درباره جنگ مواد مخدر دوترته، ابتدا به عنوان رئیس نهاد مستقل حقوق بشر دولت، سپس به عنوان وزیر دادگستری و در دوران تصدی سناتورش، بازگشت.

او ادعا کرد که این اتهامات، که حداکثر مجازات حبس ابد را در پی دارد، برای ساکت کردن انتقاد او از جنگ دوترته با مواد مخدر ساخته شده است که هزاران کشته برجای گذاشته است.

بسیاری از شاهدان، از جمله رهبران باندهای زندان، در طول محاکمه های طولانی مردند یا از شهادت خودداری کردند.

همچنین روز دوشنبه دومین کیفرخواست رد شد که مدعی بود دی لیما یکی از کارکنان سابق را متقاعد کرده است که احضاریه مجلس نمایندگان در سال 2016 برای جلسه استماع در مورد قاچاق مواد مخدر در زندان های فیلیپین را نادیده بگیرد.

در این حکم آمده است که دی لیما از “حق محاکمه سریع” خود که توسط قانون اساسی فیلیپین تضمین شده است، محروم شده است، زیرا او در طول محاکمه خود 2321 روز را در زندان گذرانده است که در صورت محکومیت حداکثر 180 روز حبس در پی دارد.

وکلای او گفتند که این پرونده تنها پرونده جنایی باقی مانده علیه او بود.

قبل از دستگیری، دی لیما یک دهه را صرف تحقیق در مورد جنگ دوترته با مواد مخدر در زمانی که او شهردار شهر جنوبی داوائو بود و در اوایل ریاست جمهوری 2016-2022 خود بود.

هزاران مظنون مواد مخدر توسط پلیس و افراد مسلح ناشناس در کمپینی که به محوریت حکومت دوترته در سال‌های 2016-2022 تبدیل شده، کشته شده‌اند، سرکوبی که منتقدان آن را قتل‌های غیرقانونی تحت حمایت دولت توصیف کرده‌اند و اکنون موضوع تحقیقات دادگاه کیفری بین‌المللی است. .

دی لیما روز دوشنبه گفت که به کمک دادگاه در تحقیقاتش ادامه خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید