رهبر راست افراطی فرانسه برای رهبری و مبارزه با مهاجرت “آماده” است


پا پل کربی، سردبیر اروپا

    ناتان لین/ بلومبرگ جردن بوردلا، رئیس رالی ملی، در یک کنفرانس مطبوعاتی در پاریس، فرانسه، دوشنبه، 24 ژوئن 2024 صحبت می کند. ناتان لین/ بلومبرگ

پیروزی در رالی ملی می تواند جردن باردلا را به نخست وزیر بعدی فرانسه تبدیل کند

رهبر حزب راست افراطی اتحادیه ملی فرانسه برنامه‌های حزبش برای مقابله با بحران هزینه‌های زندگی را با تمرکز بر مهاجرت و قانون و نظم تشریح کرد و قول داد که «ما آماده‌ایم» رهبری کنیم.

جردن باردلا، 28 ساله، پیش از برگزاری دور اول انتخابات پارلمانی امروز یکشنبه به رای دهندگان گفت که تظاهرات ملی “تنها آلترناتیو معتبر” برای پاسخ به آرمان های فرانسه است.

او امیدوار است بر اساس نظرسنجی ها در صورتی که اتحاد ملی بزرگترین حزب در مجلس ملی شود، نخست وزیر بعدی فرانسه شود.

علاوه بر اخراج مجرمان خارجی، حزب او می خواهد با حذف حق شهروندی، مهاجرت را محدود کند – حق تولد – برای همه کسانی که حداقل پنج سال بین 11 تا 18 سال در خاک فرانسه زندگی کرده اند.

نظرسنجی ها نشان می دهد که راهپیمایی ملی (RN) چندین امتیاز جلوتر است جبهه خلق نوین چپ. حزب میانه‌روی «تجدید» رئیس‌جمهور امانوئل ماکرون پس از برگزاری انتخابات زودهنگام در واکنش به پیروزی RN در انتخابات اروپا در اوایل ماه جاری، سوم شد.

رای گیری در دو دور – 30 ژوئن و 7 جولای برگزار می شود.

اما نظرسنجی ها نشان می دهد که اقدام ملی ممکن است اکثریت مطلق 289 کرسی در 577 کرسی مجلس ملی را کسب نکند.

روز سه‌شنبه، سه گروه پیشرو در یک مناظره تلویزیونی با هم روبرو می‌شوند و آقای باردلا در مقابل نخست‌وزیر گابریل آتال و مانوئل بومپارد از جبهه مردمی جدید قرار می‌گیرند. آقای آتال قبلاً برنامه های اقتصادی RN را به عنوان یک فاجعه مورد تمسخر قرار داده است.

رئیس‌جمهور مکرون در پادکست هشدار داد که طرح‌های «دو افراط» به «جنگ داخلی» منجر می‌شود – هم مجلس ملی و هم «فرانسه شکست ناپذیر» که بخش بزرگی از ائتلاف چپ‌گرای چهار حزبی را تشکیل می‌دهد.

در حالی که او گفت که راهپیمایی ملی تفرقه افکن است زیرا مردم را به مذهب یا قومیت کاهش می دهد، چپ افراطی به دلیل جهت گیری “اجتماعی” خود تفاوت چندانی با هم نداشت.

آقای باردلا با تشریح اعتبار ملی گرایی خود گفت که حساس ترین مشاغل دفاعی و امنیتی به اتباع فرانسوی، به استثنای افراد دوتابعیتی، محدود می شود.

وی افزود که بودجه تامین اجتماعی مطابق با یک برنامه اولویت ملی کاهش می یابد که هزینه های اجتماعی شهروندان فرانسوی را محدود می کند. این احتمالاً برخلاف قانون اساسی فرانسه است، بنابراین آقای باردلا گفت که در صورت لزوم آن را از طریق رفراندوم تحت فشار قرار خواهد داد.

برونو لومر وزیر دارایی گفت که از یک رابطه مدنی می ترسد: «می بینم [RN] به عنوان عاملی برای شورش و خشونت».

آقای باردلا گفت که حداقل مجازات برای مجرمان مکرر، قاچاقچیان مواد مخدر و حمله به کارمندان دولتی وجود خواهد داشت و هر سازمانی که از خشونت استفاده کند، چه “راست افراطی یا چپ افراطی” منحل خواهد شد.

او همچنین با ممنوعیت استفاده از تلفن همراه در مدارس و آزمایش لباس فرم مدارس، قول “ضربه بزرگ” را به آموزش و پرورش داد.

برای سال‌ها، حزب آقای بوردلا نزدیک به روسیه ولادیمیر پوتین تلقی می‌شود و او هر کاری که می‌تواند برای تضمین ادامه حمایت از اوکراین انجام داده است. اما او گفت که برای تحویل موشک‌های دوربرد کی‌یف یا اعزام نیروهای فرانسوی «خط قرمز» کشیده است، که ماکرون پیشنهاد کرد ممکن است اتفاق بیفتد.

بسیاری از برنامه های RN بر بحران هزینه زندگی در فرانسه تمرکز دارند. اصلاحات غیرمحبوب بازنشستگی رئیس جمهور ماکرون «اساساً معکوس خواهد شد» و هر کسی که 40 سال کار کرده باشد، می تواند در 60 سالگی بازنشسته شود.

سیاست‌های رالی ملی به‌طور گسترده توسط مخالفان سیاسی به‌عنوان دست نیافتنی مورد انتقاد قرار گرفته است، به‌ویژه تعهد کاهش مالیات بر ارزش افزوده (مالیات بر فروش) بر کالاهای انرژی از 20 درصد به 5.5 درصد، که تخمین زده می‌شود تا 17 میلیارد یورو (14 میلیارد پوند) برای اقتصاد فرانسه هزینه داشته باشد. وزارت

او در ادامه مدعی شد که حزب او تنها باتلاق جمهوری خواهان در برابر “چپ افراطی ژان لوک ملانشون” است.

جرمی سویکر/ بلومبرگ ژان لوک ملانشون، رهبر حزب فرانسه بدون تعظیم، در یک گردهمایی انتخاباتی در مونپلیه سخنرانی می کند.جرمی سویکر/ بلومبرگ

ژان لوک ملانشون متحد ناآرام احزاب چپ میانه رو فرانسه است

آقای ملانشون به کم اهمیت جلوه دادن یهودی ستیزی متهم شده است و آن را در این ماه به عنوان «باقی مانده» در فرانسه، علیرغم افزایش حملات در ماه های اخیر، توصیف کرده است. این موضوع هفته گذشته زمانی که یک دختر 12 ساله یهودی در حومه پاریس مورد تجاوز جنسی پسران قرار گرفت و مورد توهین های یهودستیزانه قرار گرفت، بخشی از مبارزات انتخاباتی شد.

سایر اعضای بلوک چپ به دلیل جانبداری از ملانشانت که تمایل خود را برای نخست وزیری در صورت پیروزی در انتخابات پنهان نکرده است، به طور گسترده مورد انتقاد قرار گرفته اند.

با این حال، برخی از رهبران این بلوک اصرار دارند که او نامزد نخواهد بود، از جمله مارین تاندلیر، رهبر فعالان محیط زیست، که گفت این تصمیم با اجماع اتخاذ خواهد شد.

خطوط گسل در ائتلاف چپ توسط فرانسوا اولاند، رئیس جمهور سابق سوسیالیست، فاش شد و از ملانشون خواست که “خفه شو” و از رای دادن رای دهندگان میانه رو دست بردارد.

دیدگاهتان را بنویسید