روسیه آمریکا را مقصر می‌داند و وعده پاسخ برای تلفات انسانی در کریمه را می‌دهد


روسیه آمریکا را مقصر دانست و قول داد که “عواقب” حمله موشکی اوکراین به سواستوپل در کریمه اشغالی در روز یکشنبه که به گفته مقامات منجر به کشته شدن چهار نفر از جمله دو کودک شد، خواهد داشت.

حدود 150 نفر دیگر در این حمله زخمی شدند که بقایای موشک در یکی از سواحل مجاور فرود آمد.

وزارت دفاع روسیه گفت موشک‌های مورد استفاده اوکراین، موشک‌های ATACMS تهیه‌شده توسط ایالات متحده بوده و مدعی شد که توسط متخصصان آمریکایی برنامه‌ریزی شده‌اند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، این حمله را “وحشیانه” خواند و آمریکا را به “قتل کودکان روسی” متهم کرد.

وی به اظهارات رئیس جمهور ولادیمیر پوتین که اخیراً قول داده بود کشورهایی را که به اوکراین تسلیحات می‌رسانند هدف قرار دهد، جلب کرد.

مسکو گفت که کشته‌ها و زخمی‌های روز یکشنبه بر اثر ریزش آوار ناشی از پدافند هوایی این کشور در کریمه رهگیری پنج راکت با کلاهک‌های خوشه‌ای توسط نیروهای اوکراینی بوده است.

فیلم نشان داده شده در تلویزیون دولتی روسیه آشوب را در ساحل در منطقه اوچکیفکا نشان می دهد، زیرا مردم از سقوط آوار فرار می کنند و برخی مجروحان روی صندلی های عرشه سوار می شوند.

وزارت دفاع روسیه روز یکشنبه اعلام کرد که تمامی موشک های ATACMS توسط متخصصان آمریکایی برنامه ریزی شده و توسط ماهواره های اطلاعاتی آمریکا هدایت می شوند.

ایالات متحده بیش از یک سال است که به اوکراین موشک های ATACMS می دهد. به گفته سازنده لاکهید مارتین، این سیستم به نیروهای اوکراینی اجازه می دهد تا اهدافی را تا فاصله 300 کیلومتری (186 مایل) مورد حمله قرار دهند.

مسکو در سال 2014 کریمه را به طور غیرقانونی ضمیمه کرد و تنها چند کشور این شبه جزیره را به عنوان قلمرو روسیه به رسمیت می شناسند. بنابراین، این درخواست آمریکا مبنی بر اینکه اوکراین از استفاده از تسلیحات تهیه شده توسط واشنگتن برای حمله به خاک روسیه خودداری کند، قرار نمی گیرد.

اما آقای پسکوف روز دوشنبه به خبرنگاران در مسکو گفت که “دخالت ایالات متحده، دخالت مستقیمی که در آن شهروندان مسالمت آمیز روسیه جان خود را از دست می دهند، نمی تواند بدون عواقب باشد.”

وی افزود: زمان مشخص خواهد کرد.

وزارت امور خارجه روسیه روز دوشنبه، لین تریسی، سفیر آمریکا را احضار کرد و سپس بیانیه‌ای صادر کرد که در آن ایالات متحده را به همدستی در این “جنایت” متهم کرد و متعهد شد که “بی مجازات نخواهد ماند”.

مسکو بارها تهدید کرده است که به کشورهایی که به اوکراین تسلیحات می‌دهند حمله خواهد کرد و گفته است که آنها اهداف نظامی قانونی هستند.

پیاسکوف روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: «ما به وضوح می بینیم که چه کسی پشت این ماجراست.

“[Mr Putin] فقط هفته گذشته صحبت هایی در مورد اینکه چه کسی این موشک های کاملاً پیچیده از نظر فناوری را به سمت اهداف هدایت می کند و چه کسی این پرتاب ها را تضمین می کند صحبت شد. اینها اوکراینی نیستند.”

در اوایل ماه جاری، آقای پوتین در دیدار با خبرگزاری های بین المللی این تهدید را تکرار کرد.

«اگر کسی فکر می‌کند که می‌توان چنین سلاح‌هایی را به منطقه جنگی تحویل داد تا به خاک ما حمله کند و برای ما مشکل ایجاد کند، چرا ما حق نداریم سلاح‌هایی از همان کلاس را به مناطقی از جهان تحویل دهیم که در آن حملات انجام می‌شود. انجام شد. در سایت های حساس این کشورهای (غربی)؟»

او افزود: “این بدان معناست که پاسخ ممکن است نامتقارن باشد. ما در مورد آن فکر خواهیم کرد.”

مقامات اوکراینی پس از حمله از حمله دفاع کردند و کریمه را یک هدف قانونی خواندند.

میخائیل پودولیاک، یکی از دستیاران ارشد اولادزیمیر زلنسکی، رئیس جمهور این کشور، گفت که این شبه جزیره در واقع یک “اردوگاه نظامی بزرگ” است که به گفته او “صدها تاسیسات نظامی مستقیم را در خود جای داده است که روس‌ها به طرز بدبینانه سعی در پنهان کردن و پوشاندن آنها با غیرنظامیان خود دارند.” .

دیده بان حقوق بشر سازمان ملل در اوکراین مدعی است که از زمان حمله روسیه در فوریه 2022 حداقل 10000 غیرنظامی کشته شده اند. مقامات می گویند که تعداد واقعی احتمالاً بسیار بیشتر است.

دیدگاهتان را بنویسید