ارزیابی مورد حمایت سازمان ملل می گوید که “خطر بالای” قحطی همچنان وجود دارد


ارزیابی‌های مورد حمایت سازمان ملل نشان می‌دهد که نزدیک به نیم میلیون فلسطینی در سراسر غزه هنوز با «سطوح فاجعه‌بار» گرسنگی روبرو هستند و با ادامه جنگ اسرائیل و حماس و محدودیت دسترسی به کمک‌های بشردوستانه، «خطر زیاد» قحطی همچنان وجود دارد.

با این حال، گزارش یکپارچه طبقه بندی مرحله امنیت غذایی (IPC) می گوید که داده های موجود نشان نمی دهد که قحطی در شمال سرزمین فلسطین وجود دارد.

یک ارزیابی اولیه در ماه مارس پیش بینی کرد که یکی در این منطقه قریب الوقوع است.

در این گزارش آمده است که مقدار غذا و سایر کمک‌های مجاز به شمال افزایش یافته است و غذا، آب، بهداشت و خدمات بهداشتی افزایش یافته است.

اما او هشدار می دهد که دسترسی به غذا در جنوب و مرکز غزه با بسته شدن گذرگاه مرزی رفح و آواره شدن بیش از یک میلیون نفر از شهر رفح از اوایل ماه مه، زمانی که اسرائیل عملیات زمینی را در آنجا آغاز کرد، به شدت کاهش یافته است. .

برنامه جهانی غذای سازمان ملل (WFP) گفت که این گزارش “تصویر روشنی از گرسنگی مداوم را ترسیم می کند” و اهمیت حیاتی دسترسی مداوم به کمک های بشردوستانه را نشان می دهد.

مقامات سازمان ملل علت این وضعیت را محدودیت های کمک های نظامی اسرائیل، خصومت های جاری و نقض نظم و قانون دانستند.

اسرائیل اصرار دارد که هیچ محدودیتی در میزان کمک‌هایی که می‌تواند به غزه و از طریق آن ارسال شود وجود ندارد و آژانس‌های سازمان ملل را به خاطر کوتاهی در توزیع تدارکات مقصر می‌داند. او همچنین حماس را به سرقت کمک ها متهم می کند که این گروه آن را رد می کند.

ارتش اسرائیل در واکنش به حمله بی‌سابقه‌ای به جنوب اسرائیل در 7 اکتبر که در آن حدود 1200 نفر کشته و 251 نفر به گروگان گرفته شدند، کارزاری را برای نابودی حماس آغاز کرده است.

به گفته وزارت بهداشت منطقه تحت کنترل حماس، از آن زمان تاکنون بیش از 37650 نفر در غزه کشته شده اند.

IPC – یک ابتکار جهانی از آژانس های سازمان ملل متحد، گروه های کمک رسانی و دولت ها – مکانیسم اصلی است که جامعه بین المللی برای تعیین اینکه آیا قحطی وجود دارد یا خیر، استفاده می کند.

خانواده ها زمانی که با کمبود شدید غذا، گرسنگی و خستگی استراتژی های مقابله مواجه می شوند، به عنوان فاز 5 IPC (فاجعه) طبقه بندی می شوند.

برای اینکه منطقه ای رسما قحطی اعلام شود، باید شواهدی وجود داشته باشد که حداقل 20 درصد از خانواده ها در فاز 5 هستند، 30 درصد کودکان دچار سوء تغذیه حاد هستند و به ازای هر 10000 نفر دو مرگ یا در 10000 نفر چهار کودک فوت می کنند. کودکان در روز “به دلیل گرسنگی مستقیم یا تداخل سوء تغذیه و بیماری”.

در ماه مارس، IPC 677000 غزه یا 30 درصد از جمعیت 2.2 میلیون نفری غزه را در مرحله 5 طبقه بندی کرد.از جمله 165000 نفر در شمال غزه گرفتار شده اند. وی همچنین پیش بینی کرد که قحطی در شمال تا پایان ماه مه به دلیل درگیری و تقریباً عدم دسترسی کامل به کمک های بشردوستانه “حتمی” خواهد بود.

اسرائیل این تحلیل را رد کردشفافیت، روش شناسی و منابع اطلاعات IPC را زیر سؤال می برد.

امتیاز IPC روز سه شنبه منتشر شد می گوید بیش از 495000 غزه از جمله 60000 نفر در شمال هنوز با گرسنگی فاجعه بار روبرو هستند.

در این گزارش آمده است: «برخلاف فرضیات انجام شده برای دوره پیش‌بینی شده (مارس – ژوئیه 2024)، تعداد اقلام غذایی و غیرخوراکی مجاز به استان‌های شمالی افزایش یافته است.

علاوه بر این، پاسخ‌ها در بخش‌های غذا، آب و بهداشت (WASH) و بهداشت افزایش یافته است. در این زمینه، شواهد موجود نشان نمی دهد که قحطی در حال حاضر در حال وقوع است.

این توضیح داد که اگرچه تخمین زده می شود 20 درصد از خانوارهای شمال در فاز 5 هستند، اما آستانه سوء تغذیه حاد و مرگ و میر فراتر از آن رد نشده است.

در اوایل این ماه، سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که مقامات بهداشتی محلی 32 مورد مرگ ناشی از سوءتغذیه، از جمله 28 مورد در میان کودکان زیر پنج سال را گزارش کردند.

گزارش IPC هشدار داد که “خطر بالا و مداوم قحطی در سراسر نوار غزه” وجود دارد و بهبود در آوریل و مه “نباید جایی برای رضایت بخش” ایجاد کند.

WFP گفت: “پیشرفت جزئی” که در گزارش IPC مشاهده می شود، تفاوتی را که دسترسی بیشتر می تواند ایجاد کند، نشان می دهد، اما تاکید کرد که وضعیت “ناامیدکننده باقی مانده است”.

در این پیام آمده است: «به منظور توقف واقعی وضعیت و جلوگیری از قحطی، لازم است از سطح کافی و پایدار کمک‌های بشردوستانه اطمینان حاصل شود».

در همین حال، رئیس آژانس سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی (Unrwa) به خبرنگاران در ژنو گفت که به طور متوسط ​​روزانه حداقل 10 کودک یک یا هر دو پای خود را به دلیل جنگ از دست می دهند.

فیلیپه لازارینی گفت که این آمار شامل کودکانی نمی‌شود که دست یا بازوهای خود را از دست داده‌اند و قطع عضو معمولاً در شرایطی که او آن را «شرایط بسیار وحشتناک» می‌نامد و گاهی بدون بیهوشی انجام می‌شود.

در غزه، حداقل 24 نفر – از جمله خواهر اسماعیل هنیه، رئیس سیاسی حماس مستقر در قطر – بر اساس گزارش‌ها در سه حمله هوایی اسرائیل در شمال غزه بامداد روز سه‌شنبه کشته شدند.

مقامات بهداشتی به رویترز گفتند که 14 نفر در حملات به دو مدرسه که به عنوان پناهگاه برای آوارگان در محله مرکزی شهر غزه و در کمپ آوارگان شهری شطی در شمال شهر غزه مورد استفاده قرار می گرفتند، کشته شدند.

ارتش رژیم صهیونیستی در بیانیه ای اعلام کرد که این حملات هوایی «دو ساختمان مورد استفاده تروریست های حماس» در شطی و دراج را هدف قرار داده است.

این گزارش افزود: «تروریست‌ها در داخل محوطه‌های مدرسه‌ای که حماس به‌عنوان سپر فعالیت‌های تروریستی خود استفاده می‌کرد، فعالیت می‌کردند» و برخی از آنها را به دست داشتن در گروگان‌گیری و دست داشتن در حمله 7 اکتبر متهم کرد.

حماس قبلا استفاده از مدارس برای مقاصد نظامی را رد کرده بود.

بنا بر گزارش ها، 10 نفر باقی مانده در حمله سحرگاهی به خانه ای در شاطی کشته شدند. یکی از همسایگان و رسانه های فلسطینی هویت کشته شدگان را هانیه زهر خواهر اسماعیل و 9 نفر از اعضای خانواده اش شناسایی کردند.

آقای هنیه که سه پسر و چندین نوه خود را نیز در جریان حمله ماه آوریل از دست داد، گفت که کشتن بستگانش حماس را مجبور به تغییر موضع نمی‌کند و درخواست این گروه برای آتش‌بس و آزادی گروگان‌ها را تکرار کرد.

ارتش اسرائیل هنوز درباره این گزارش ها اظهار نظر نکرده است.

در همین حال، سازمان پزشکان بدون مرز خشم خود را از قتل “وحشتناک و بدبینانه” یکی از کارکنان خود ابراز کرد. در حمله صبح سه شنبه در شهر غزه.

این موسسه خیریه گفت که فیزیوتراپیست فادی الوادیه به همراه پنج نفر دیگر از جمله سه کودک در حالی که با دوچرخه به کلینیک MSF محل کارش می رفت کشته شد، بدون اینکه هیچ طرفی را مقصر بداند.

ارتش اسرائیل بعداً اعلام کرد که فادی الودیه را در یک حمله هوایی به قتل رسانده و او را به “مهم بودن” متهم کرد. [Palestinian] تروریست جهاد اسلامی» که سیستم موشکی این گروه را توسعه داد.

دیدگاهتان را بنویسید