تیراندازی پلیس در پایتخت در میان اعتراضات سراسری


پلیس کنیا از گلوله های لاستیکی برای متفرق کردن معترضان در نایروبی، پایتخت که به تظاهرات سراسری ضد مالیاتی ادامه می دهند، استفاده کرده است.

در پی نبرد پلیس با معترضان، مشاغل بسته شدند و ترافیک در شهر فلج شد.

تظاهرات به رهبری جوانان از نمایندگان مجلس می خواهد که پیشنهاد افزایش مالیات را رد کنند.

دولت که از برخی از بحث برانگیزترین اقدامات خود عقب نشینی کرده است، می گوید که مالیات های جدید برای تأمین بودجه برنامه های هزینه و کاهش بار بدهی خود مورد نیاز است.

به نقل از یک خبرنگار خبرگزاری فرانسه شنیده می شود که یک پلیس به همکارانش می گوید “گلوله های لاستیکی را از جعبه خارج کنید”.

گزارش شده است که پس از آن پلیس شروع به تیراندازی هوایی و به سمت معترضان کرده است.

افسران برای محافظت از تأسیسات کلیدی مختلف دولتی از جمله پارلمان مستقر شده اند.

از صبح نیروهای ویژه در میان درگیری با نیروهای امنیتی از گاز اشک آور برای متفرق کردن معترضان استفاده کردند.

همچنین جمعیت زیادی در بسیاری از مناطق دیگر کشور حضور داشتند و روزنامه محلی کنیا، دیلی نیشن، از اعتراضات در حدود 30 شهرستان از 47 شهرستان این کشور خبر داد.

پیش از تظاهرات، وکلا و گروه های حقوق بشر نسبت به دستگیری های خودسرانه و ارعاب فعالان در تظاهرات قبلی ابراز نگرانی کردند.

این در حالی است که گزارش هایی مبنی بر ربوده شدن حداقل پنج کاربر برجسته شبکه های اجتماعی در ساعات اولیه روز قبل از تظاهرات منتشر شد.

دولت از مالیات ها به عنوان ضروری برای افزایش درآمد اضافی برای کاهش بدهی قابل توجه کنیا دفاع کرده است، اما هفته گذشته به برخی از خواسته ها تسلیم شد.

در موجی از اعتراض عمومی، او برخی از مالیات های بحث برانگیز از جمله مالیات های پیشنهادی بر نان، کره و وسایل نقلیه موتوری را لغو کرد.

اما معترضان گفتند که این کافی نیست و برای پس گرفتن کامل این لایحه تلاش کردند.

با وجود این، نمایندگان اکثریت مجلس این لایحه جنجالی را در قرائت دوم به تصویب رساندند و اصلاحات مختلفی را در روز سه‌شنبه برای حذف برخی بندهایی که دولت جنجالی تشخیص داد، بررسی کردند.

در تظاهرات مسالمت آمیز هفته گذشته دست کم دو نفر کشته و صدها نفر زخمی شدند.

آقای روتو اعتراضات را تایید کرد و قول داد که برای رسیدگی به نگرانی های جوانان در خط مقدم اعتراضات مذاکره خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید