جولیان آسانژ آزاد شد. این معامله بود


پا جیمز لندیل و تیفانی ترنبول، بی بی سی نیوز، لندن و سیدنی

حامیان گتی آسانژ در خارج از دادگاه سلطنتی در ماه مه گتی

هواداران آسانژ در ماه مه در خارج از دربار سلطنتی

در پایان، این ترکیبی از دیپلماسی، سیاست و قانون بود که به جولیان آسانژ اجازه داد تا روز دوشنبه با یک جت شخصی از فرودگاه استانستد لندن پرواز کند و به سوی آزادی در استرالیا برود.

معامله ای که منجر به آزادی او شد – پس از هفت سال حبس خودخواسته و سپس پنج سال حبس اجباری – ماه ها در حال انجام بود، اما تا پایان نامشخص بود.

در بیانیه‌ای، سرویس دادستانی سلطنتی (CPS) گفت که امکان توافق برای دادخواست «ابتدا در ماه مارس مشخص شد». از آن زمان، او به ایالات متحده «در مورد مکانیسم‌هایی» برای آزادی آسانژ و حضور در برابر یک قاضی فدرال ایالات متحده «بر اساس خواسته‌های او و دولت ایالات متحده» توصیه کرده است.

اما منشأ این معامله – پس از سال‌ها بن‌بست – احتمالاً با انتخاب یک دولت جدید استرالیا در ماه مه 2022 آغاز شد و دولتی را به قدرت رساند که مصمم بود یکی از شهروندان خود را که در خارج از کشور بازداشت شده بود به خانه بازگرداند.

آنتونی آلبانیز، نخست وزیر جدید حزب کارگر، گفت که از همه کارهایی که آقای آسانژ انجام داده است حمایت نمی کند، اما «دیگر بس است» و زمان آزادی او فرا رسیده است. او این پرونده را بیشتر در پشت درهای بسته در اولویت قرار داد. او در آن زمان گفت: «همه امور خارجی به بهترین وجه با صدای بلند انجام نمی شود.

آقای آلبانیز همچنین از حمایت فراحزبی در پارلمان استرالیا برخوردار بود.

در ماه سپتامبر، هیئتی از نمایندگان به واشنگتن رفتند تا مستقیماً در کنگره آمریکا لابی کنند. نخست‌وزیر سپس این موضوع را با جو بایدن، رئیس‌جمهور جو بایدن در کاخ سفید در جریان یک سفر دولتی در ماه اکتبر مطرح کرد.

به دنبال رای گیری پارلمان در ماه فوریه، نمایندگان مجلس با اکثریت قاطع از درخواست آمریکا و بریتانیا برای اجازه دادن به آقای آسانژ برای بازگشت به استرالیا حمایت کردند.

آنها به شدت با سفیر با نفوذ ایالات متحده در استرالیا، کارولین کندی، لابی کردند.

یکی از بازیکنان کلیدی استفان اسمیت بود که در اوایل سال 2023 به عنوان کمیسر عالی جدید استرالیا وارد لندن شد.

منابع دیپلماتیک گفتند که او “کار سخت زیادی انجام داده است، بنابراین گذر از آن یک موضوع شخصی است”.

آقای اسمیت که قبلاً در آوریل 2023 از آسانژ در زندان بلمارش دیدن کرده بود، در دولت سابق استرالیا در زمان کوین راد، سفیر فعلی در واشنگتن که او نیز در مذاکرات شرکت داشت، وزیر خارجه بود.

سایمون جکمن، استاد بازنشسته مطالعات ایالات متحده در دانشگاه سیدنی، به بی‌بی‌سی گفت که دولت‌های استرالیا «تمایل طبیعی» به حمایت از ایالات متحده دارند، اما احساسات عمومی و سیاسی در هر دو کشور به اندازه‌ای تغییر کرده است که آلبانی‌ها بتوانند «سرپوش» کنند. کمپین پشت درهای بسته برای آزادی آقای آسانژ.

وزرای استرالیا حتی گاهی اوقات بازداشت آسانژ را با سایر شهروندان استرالیایی که به عنوان زندانی سیاسی توسط ایران و چین نگهداری می شوند مقایسه کرده اند.

گرگ بارنز، وکیل و مشاور حقوقی کمپین آسانژ در استرالیا، گفت که این یک سیاست است.

«دولت آلبانی اولین کسی بود که این موضوع را با ایالات متحده مطرح کرد. و آلبانیز از حمایت مخالفان برخوردار شد.

“رفتار [of Assange] در ذهن بسیاری از استرالیایی ها گیر کرده است. مردم می پرسند، منافع عمومی در آن کجاست؟»

@WikiLeaks/PA وایر آسانژ هواپیمای خود را در بانکوک، تایلند ترک می‌کند@WikiLeaks/PA Wire

آسانژ هواپیمایش را در بانکوک تایلند ترک می کند

راه نجات قانونی

بعد قانون آمد. در 20 می، دادگاه عالی بریتانیا به جولیان آسانژ کمک حقوقی اعطا کرد.

او حکم داد که می تواند درخواست تجدید نظر جدیدی علیه تلاش برای استرداد او برای محاکمه در ایالات متحده به دلیل به دست آوردن و انتشار اسرار نظامی ارائه کند.

در آن زمان، او طبق قانون جاسوسی ایالات متحده با چندین اتهام مواجه شد: 17 فقره انتشار اسرار رسمی، که هر کدام حداکثر 10 سال حبس داشت، و یک مورد هک، که حداکثر پنج سال محکومیت داشت.

یکی از بخش‌های کلیدی این تصمیم این بود که آیا آسانژ – به عنوان یک شهروند استرالیایی – می‌تواند از حق آزادی بیان به عنوان دفاعی که در متمم اول قانون اساسی ایالات متحده ذکر شده است استفاده کند.

نیک واموس، رئیس سابق استرداد در CPS و رئیس جرایم تجاری در شرکت حقوقی Peters & Peters، گفت که حکم می بر هر دو طرف فشار آورده است تا به میز مذاکره بیایند و یک معامله را تکمیل کنند.

او گفت که این حکم به طور بالقوه به آقای آسانژ اجازه می‌دهد استدلال کند که انتشار اطلاعات طبقه‌بندی‌شده ایالات متحده توسط متمم اول قانون اساسی محافظت می‌شود، که می‌توانست به «ماه‌ها، اگر نه سال‌ها، تأخیر و فشار بیشتر» منجر شود.

او گفت: «در مواجهه با این بلاتکلیفی و تأخیرهای بیشتر، به نظر می‌رسد که ایالات متحده اتهامات انتشار را در ازای اعتراف آقای آسانژ به هک و «مهلت خدمت» لغو کرده است.

آقای واموس افزود که تیم حقوقی آسانژ، با این حال، قبول خواهد کرد که متمم اول برای اتهام هک جداگانه اعمال نخواهد شد.

بنابراین حتی اگر آنها در نهایت اتهامات مربوط به انتشار مطالب طبقه بندی شده را کنار بگذارند، هیچ دفاعی در برابر اتهامات هک همراه با آنها وجود نخواهد داشت.

او گفت: “هر دو طرف خطرات را دیدند و این آنها را به میز مذاکره رساند.”

منابع وایت هال گفتند که تاریخ جلسه بعدی دادگاه عالی در 9 و 10 ژوئیه به سرعت نزدیک می شود و هر دو طرف می دانستند که اگر قرار بود به توافق برسند، باید اکنون اتفاق بیفتد.

استلا آسانژ: «این روزها عادت ندارم آزادانه درباره جولیان صحبت کنم»

سیاست پشت پرده

مثل همیشه سیاست نقش خود را ایفا کرد.

چندی پیش آمریکایی ها برای انعقاد معامله اعلام آمادگی کردند. در آگوست گذشته، سفیر کندی علناً پیشنهاد داد که یک توافقنامه می تواند راه حلی برای بن بست باشد، پیشنهادی که در نهایت توسط وکلای آقای آسانژ پذیرفته شد.

و در ماه آوریل، آقای بایدن گفت که در حال بررسی درخواست استرالیا برای پایان دادن به پیگرد قانونی است.

دیپلمات های آمریکایی به دنبال محافظت از روابط با استرالیا بودند که با آن – همراه با بریتانیا – به اصطلاح شراکت دفاعی و امنیتی Aukus موافقت کردند.

پرونده آسانژ برای مدت طولانی در روابط بریتانیا و آمریکا محرک بوده است و بسیاری از دیپلمات ها در تلاش برای کنار آمدن هستند.

گمانه زنی ها مبنی بر اینکه دولت بایدن خواهان حل این موضوع قبل از انتخابات ریاست جمهوری در ماه نوامبر بود، افزایش یافت و برخی از حامیان آسانژ حتی اظهار داشتند که ایالات متحده می ترسد دولت کارگر در بریتانیا تمایل کمتری برای موافقت با استرداد او داشته باشد.

کاخ سفید روز سه‌شنبه به سرعت اعلام کرد که در جزئیات این توافق دخالتی ندارد – این موضوع مربوط به وزارت دادگستری است.

در پایان، پس از تمام سال‌ها کشمکش‌های حقوقی و دیپلماتیک، به نظر می‌رسد که همه طرف‌ها به سادگی به نقطه‌ای رسیده‌اند که می‌خواهند توافقی داشته باشند و برای دستیابی به آن حاضر به سازش هستند.

دیدگاهتان را بنویسید