زلنسکی یک ژنرال بلندپایه متهم به بی کفایتی را اخراج کرد


ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، پس از انتقاد عمومی از تلفات بیش از حد و اتهامات بی کفایتی، یک ژنرال عالی رتبه را برکنار کرد.

سپهبد یوری سودول از ابتدای سال جاری سمت فرماندهی نیروهای متحد نیروهای مسلح اوکراین را بر عهده داشت.

اکنون سرتیپ آندری هاناتو به جای او منصوب شده است.

آقای زلنسکی دلیلی برای تصمیم خود که در پیام ویدئویی اواخر شب خود در روز دوشنبه اعلام کرد، بیان نکرد.

با این حال، چند ساعت قبل، رئیس ستاد تیپ آزوف، سرگرد بوهدان کراتسویچ، شکایتی را به اداره تحقیقات دولتی (SBI) تسلیم کرد و ادعا کرد که ژنرال سودول “بیش از هر ژنرال روسی، سربازان اوکراینی را کشته است.”

سرگرد کروتیویچ در تلگرام نوشت که ژنرال سودول “در مورد از دست دادن مناطق و ده ها شهر و از دست دادن هزاران سرباز مورد بررسی قرار نمی گیرد.”

“بعضی وقت ها به نظرم می رسد که دنیا برای ما شرور می فرستد [to fight against] سرگرد کروتیویچ نوشت: “و همه ارتش می دانند که من در مورد چه کسی صحبت می کنم، زیرا 99٪ از ارتش از او به خاطر کاری که انجام می دهد متنفر هستند.”

پست تلگرام سرگرد کراتسویچ بیش از 800000 بار مشاهده شد. بعداً انتصاب ژنرال هناتاو را ستود و او را “افسر بسیار شایسته” خواند.

پس از تهاجم تمام عیار به روسیه در فوریه 2022، ژنرال سودول در دفاع از شهر ماریوپول و نبردهای نزدیک شهر ولناواخا در شرق اوکراین شرکت کرد. هر دو مکان اکنون تحت کنترل روسیه است.

ژنرال سودول از فوریه 2024 به عنوان فرمانده نیروهای مشترک منصوب شد، زمانی که الکساندر سیرسکی به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح منصوب شد.

سلسله مراتب نظامی اوکراین در ماه های اخیر دستخوش تغییرات قابل توجهی شده است. همانطور که نیروهای روسی به آرامی اما پیوسته پیشروی می کنند در شرق کشور

از آغاز سال 2024، نیروهای فقیر کی یف برای حفظ خط مبارزه کرده اند.

در همین حال، در ماه های اخیر، نیروهای اوکراینی گلوله باران خاک روسیه را تشدید کرده اند.

در سال جاری، کیف چندین حمله به پالایشگاه‌های نفت روسیه انجام داده است و ادعا می‌کند که این پالایشگاه‌ها اهداف عادلانه‌ای هستند، زیرا آنها ارتش مسکو را تامین می‌کنند.

من مسکو اوکراین را مسئول حمله موشکی روز یکشنبه به کریمه اشغالی دانستبه گفته مقامات، چهار نفر کشته و بیش از 100 نفر زخمی شدند.

دیدگاهتان را بنویسید