مولداوی همراه با اوکراین گام بزرگی برای پیوستن به اتحادیه اروپا برداشته است


پا پیتر کلی، اخبار بی بی سی در کیشینو، مولداوی

پترو کلی / بی بی سی کیشیناوپیتر کلی / بی بی سی

کیشینوف مانند یک پایتخت اروپایی احساس می شود، اما همه مولداوی ها نمی خواهند روسیه را ترک کنند

هم برای مولداوی و هم برای اوکراین، سه شنبه، 25 ژوئن روز مهمی خواهد بود که اتحادیه اروپا مذاکرات چند ساله را با هدف پذیرش دو کشور به عنوان اعضای جدید آغاز خواهد کرد.

مایا ساندو، رئیس جمهور مولداوی، محرک اصلی در مسیر اروپا، سال 2030 را به عنوان هدف پیوستن به اتحادیه اروپا تعیین کرده است، اما کشور او برای عضویت در مسیر طولانی و دشواری قرار دارد.

کیشیناو مانند یک شهر اروپایی است. در حالی که مولداوی‌ها از کنار آن عبور می‌کنند، نوازندگان جوان آهنگ «I wantna dance with one» اثر ویتنی هیوستون را در بیرون از یک رستوران شیک می‌خوانند. اما ساختمان‌های شهر شما را به یاد گذشته سلطنتی، رومانیایی و شوروی آن می‌اندازد، به همان اندازه که حال پر جنب و جوش آن را به یاد می‌آورد.

جمعیت 2.6 میلیون نفری مولداوی بر اساس استانداردهای اروپایی اندک است و هر پنجمین نفر در پایتخت زندگی می کنند.

اما ماجا ساندو در میان رهبران اتحادیه اروپا از جایگاه بالایی برخوردار است، به ویژه به دلیل تسلط او به زبان های انگلیسی و فرانسوی. او با کلاس اقتصادی به اجلاس اتحادیه اروپا سفر می کند و شلوار جین و کفش ورزشی می پوشد.

به سختی می توان فردی را پیدا کرد که باور نداشته باشد حرکت آنها به سمت اتحادیه اروپا با جنگ در همسایه اوکراین مرتبط است.

یکی از فقیرترین کشورهای اروپا، مولداوی، بین اوکراین و رومانی قرار دارد. این کشور گرفتار فساد است و عمدتاً از طریق حواله های ارسال شده توسط مهاجران بزرگ خود در سراسر اتحادیه اروپا زندگی می کند.

و این ارتباط با بقیه اروپا با وجود تلاش روسیه برای بی اعتبار کردن آن مهم است.

Maja Sandu/X رئیس جمهور Maja Sandu این تصویر را در اوایل ماه جاری هنگامی که تیم فوتبال مولداوی در کیشینو مقابل اوکراین بازی کرد منتشر کرد.مایا ساندو/X

رئیس جمهور مایا ساندو این تصویر را در اوایل ماه جاری در حالی که بازیکنان فوتبال مولداوی در کیشینو بازی کردند، منتشر کرد

هنگامی که رئیس جمهور ساندو فرمان مذاکرات الحاق به اتحادیه اروپا را در هفته گذشته امضا کرد، از تبدیل شدن مولداوی به بخشی از “اروپا قوی تر و متحد” صحبت کرد.

اما کرملین اشاره کرد که در حالی که مولداوی یک کشور مستقل است، “منافع آینده” آن نیز باید به بازارهای روسیه و “فرایندهای ادغام” در قلمرو اتحاد جماهیر شوروی سابق مرتبط باشد.

مولداوی علیرغم اکثریت رومانیایی زبانش، یک جمهوری شوروی سابق است و بخش اعظم حاشیه شرقی آن منطقه ای به نام ترانس نیستریا است که طرفدار مسکو است. هنگامی که روسیه تهاجم تمام عیار به اوکراین را آغاز کرد، کیف مرز 452 کیلومتری خود را با ترانس نیستریا طی چند روز بست.

نقشه مولداوی

نیروهای روسیه پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی هرگز آن را ترک نکردند و این منطقه یادآور بازوی بلند مسکو در جمهوری های سابقش است.

از زمانی که او این فرمان را در هفته گذشته امضا کرد، رئیس جمهور ساندو بر دو رای بزرگ در ماه اکتبر نظارت خواهد کرد. او نه تنها به دنبال انتخاب مجدد در انتخابات ریاست جمهوری است، بلکه یک همه پرسی نیز برای تثبیت مسیر کشورشان برای عضویت در اتحادیه اروپا در قانون اساسی برگزار می شود.

کشور او به اردوگاه های موافق و مخالف اتحادیه اروپا تقسیم شده است و بزرگترین مانع برای او ترانس نیستریا است.

اوازو نانتوی، معاون طرفدار دولت اعتراف می کند که این مشکل یک شبه حل نمی شود، اما اکنون که مرز اوکراین بسته است، او خوش بین است.

او به بی بی سی گفت: «ما اهرم فشاری بر این رژیم جدایی طلب داریم. “کنترل مشترک گمرکی مولداوی و اوکراین در گذرگاه مرزی کوچورگان انجام می شود و به همین دلیل است که ترانس نیستریا به یک منطقه محصور تبدیل شده است.”

پترا کلی/بی بی سی نانتوی واحهپیتر کلی / بی بی سی

اوازو نانتوی معتقد است که پایان دادن به جنگ با روسیه بهترین راه برای تضمین امنیت مولداوی است

قبل از پیوستن به اتحادیه اروپا، مولداوی باید ضمانت‌های گسترده دموکراتیک و قضایی را امضا کند و والریو رنیکا، روزنامه‌نگار مخالف از حزب طرفدار روسیه سانسا (“شانس”) می‌گوید کیشینوف این کار را انجام نمی‌دهد.

او به بی بی سی گفت: «دولت 13 کانال تلویزیونی، 30 وب سایت را تعطیل کرده است، اصلاحات قضایی بد پیش می رود – برخی می گویند کشور دیکتاتوری است.

حزب او در نوامبر گذشته از انتخابات محلی منع شد و آقای رنیتا اتهامات مبنی بر پیروی اپوزیسیون مولداوی از دستورات مسکو را رد می کند.

در مرکز تلاش ادعایی روسیه برای بی ثبات کردن مولداوی یک مرد قرار دارد: ایلان شور، بازرگان فراری، که پنج سال پیش به طور غیابی به سرقت یک میلیارد دلار از بانک های مولداوی محکوم شد.

شور، که هم اکنون دارای تابعیت روسیه و اسرائیل است، اکنون از مسکو به عنوان هماهنگ کننده غیررسمی نیروهای ضد اروپایی و طرفدار روسیه در مولداوی کار می کند. این گروه های طرفدار روسیه اخیرا کنگره ای را در مسکو برگزار کردند و زمانی که برخی از شرکت کنندگان به کیشینو بازگشتند، مقامات بیش از یک میلیون یورو پول نقد را مصادره کردند.

گاهشماری مولداوی

سال 1812 بخش شرقی شاهزاده مولداوی توسط روسیه تزاری ضمیمه شد و به بیسارابیا تغییر نام داد.

سال 1918 با تجزیه روسیه تزاری، بسارابیا بخشی از پادشاهی رومانی می شود

سال 1940 پس از اولتیماتوم استالین، رومانی بسارابیا را به اتحاد جماهیر شوروی تحویل داد. سپس با ترانس نیستریا متحد می شود و جمهوری سوسیالیستی شوروی مولداوی را تشکیل می دهد

سال 1991-92 مولداوی استقلال خود را از اتحاد جماهیر شوروی اعلام کرد. پس از یک جنگ داخلی کوتاه، جدایی‌طلبان ترانسنیستر با حمایت ارتش شوروی در ساحل شرقی رود دنیستر مستقر شدند.

زبان در اینجا خط اصلی جداکننده است.

زبان رومانیایی/مولداویایی که حدود 80 درصد از جمعیت 2.6 میلیون نفری مولداوی را تشکیل می دهند، به استثنای ترانس نیستریا، به شدت طرفدار ادغام اتحادیه اروپا هستند.

اقلیت های قومی شامل روس ها، اوکراینی ها، بلغاری ها و گاگاوزها که عمدتاً روسی صحبت می کنند، با آن مخالف هستند.

دولت مولداوی مدعی است که بسیاری از آنها تحت نفوذ شدید “جنگ اطلاعاتی” روسیه قرار گرفته اند.

گاگاوزها، که یک گروه قومی مسیحی ترک در منطقه خودمختار جنوبی مولداوی هستند، توسط یک فرماندار طرفدار کرملین به نام یوگنیا گوتول رهبری می شوند.

او یکی از حامیان شناخته شده ایلانا شور است و در اوایل سال جاری، یانیس مازیکس، سفیر مولداوی در اتحادیه اروپا، از غیرممکن بودن گفتگو با او شکایت کرد.

در داخل کشور، نظرسنجی‌های عمومی حاکی از حمایت 55 تا 65 درصدی از اتحادیه اروپا در همه‌پرسی 20 اکتبر بود. اما با وجود صدها هزار مولداوی که در اتحادیه اروپا زندگی و کار می کنند، حداقل در حال حاضر، رای بله مطمئن به نظر می رسد.

مایا ساندو با آرای آنها حتی توانست در دور اول انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی کامل دست یابد.

اما نفوذ روسیه همیشه وجود دارد، خواه جنگ در همسایه اوکراین باشد یا اخبار جعلی که در TikTok یا تلگرام ظاهر می‌شود.

به حدی که دولت کیشینوف از این می‌ترسد که مسکو ممکن است در آستانه رفراندوم اکتبر به خشونت دامن بزند.

رئیس جمهور ساندو قبلاً در یک ویدیوی جعلی عمیق هدف قرار گرفته است، در حالی که جعلی دیگر اردوگاه نظامی کودکان مولداوی را نشان می دهد.

گالینا واسیلیوا، که سایت خبری رومانیایی و روسی زبان نیوز میکر را ویرایش می کند، می گوید که آنها توسط مولداویایی ها دیده می شوند که بیشترین استقبال را از تبلیغات دارند.

«در جریان انتخابات ریاست جمهوری 2016، یک کلیپ جعلی پخش شد که در آن ادعا می شد ماجا سندو با رهبران اتحادیه اروپا برای پذیرش پناهندگان سوری به توافق رسیده است. بسیاری آن را باور کردند و او در انتخابات شکست خورد.»

کلیسای جامع پترو کلی/بی بی سی متروپولیتن در کیشینوپیتر کلی / بی بی سی

کلیسای جامع متروپولیتن در کیشینو

دیدگاهتان را بنویسید