هوانگ جی و میائو پویا: سیاستمداران همجنس‌گرای تایوان یک قدم به جلو برمی‌دارند


پا تسا وانگ، بی بی سی نیوز، خبرنگار آسیایی دیجیتال

عکس گتی ایماژ از هوانگ جی، سیاستمدار تایوانیگتی ایماژ

خانم هوانگ یکی از دو سیاستمدار همجنسگرای برجسته ای بود که در ماه ژانویه نامزد انتخابات شدند

حتی در دنیای پرتلاطم سیاست تایوان، هوانگ جی برجسته است – و نه فقط به دلیل هایلایت های صورتی در موهایش و عشقش به بازی های ورزشی.

این زن 31 ساله که به خاطر سخنرانی‌های آتشین و دیدگاه‌های مترقی‌اش شناخته می‌شود، در ژانویه با به دست آوردن یک کرسی در پارلمان، تاریخ ساز شد و اولین قانون‌گذار همجنس‌گرای آشکار جزیره شد.

خانم هوانگ اخیراً به بی‌بی‌سی گفت: «من فکر می‌کنم این یک نقطه عطف جدید برای تایوان است. من بسیار سپاسگزارم که تایوانی ها مایلند تا این حد پیش بروند.»

او افزود: «البته من به عنوان اولین قانونگذار چنین مسئولیتی هم دارم و آن این است که بیشتر تلاش کنم و تلاش خود را در راستای ترویج حقوق دگرباشان جنسی به همگان نشان دهم.

تایوان یکی از مترقی ترین مکان ها در آسیا برای حقوق همجنس گرایان است. در سال 2019، این اولین جایی در منطقه بود که ازدواج همجنس گرایان را قانونی کرد. اکنون همچنین زوج‌های فراملیتی LGBTQ+ را به رسمیت می‌شناسد و به زوج‌های همجنس‌گرا اجازه می‌دهد تا کودکانی را به فرزندخواندگی بپذیرند.

علاوه بر خانم هوانگ، فعالان تخمین می زنند که در حال حاضر بیش از ده ها سیاستمدار تایوانی وجود دارند که به عنوان LGBTQ+ معرفی می شوند.

در میان آنها میائو پوی، عضو شورای شهر تایپه همجنس‌گرا است – او و خانم هوانگ دو سیاستمدار همجنس‌گرای برجسته در انتخابات ژانویه بودند. این جزیره – و جهان – همچنین اولین وزیر کابینه تراجنسیتی خود را در سال 2016 داشت، زمانی که رئیس جمهور وقت، تسای اینگ ون، آدری تان را به عنوان وزیر امور دیجیتال منصوب کرد.

با این حال، برخی نگران تجدید حیات سیاست محافظه‌کاران هستند، در حالی که برخی دیگر رویای زمانی را می‌بینند که جنسیت حتی موضوع بحث نباشد.

پیروزی خانم هوانگ – او نماینده حزب حاکم دموکراتیک مترقی در قلعه کائوسیونگ است – چند سال سختی را در زندگی سیاسی او رقم می زند. پس از مطالعات کوتاه در زمینه بهداشت و روزنامه نگاری، او به یک حزب سیاسی مترقی کوچک پیوست و در سال 2018 در شورای محلی کائوسیونگ به دست آورد.

سال بعد، زمانی که با هان کو یو، سیاستمدار جنجالی محافظه کار درگیر شد، در یک جلسه مبارزه با یکدیگر درگیر شد، او قبل از شروع یک اعتصاب تلافی جویانه سریع چشمانش را گرداند.

این لحظه عصبانیت لجام گسیخته، توجه اینترنت تایوانی، لقب “الهه غلتک چشم” و طرفداران جدید او را به خود جلب کرد. اما همچنین مورد بررسی قرار گرفت. این تبلوید مقاله ای درباره زندگی عاشقانه او منتشر کرد که باعث شد خانم هوانگ برخی از اتهامات آنها را رد کند و روشن کند که دوجنسه است.

او گفت که مجبور شد وارد مطبوعات شود – والدینش تا زمانی که در روزنامه ها در مورد آن نخواندند از تمایلات جنسی او بی اطلاع بودند. اگر انتخابی بود، آن را فاش نمی کرد.

“من هرگز از صحبت در مورد تمایلات جنسی خود ابایی نداشتم. اما من همچنین فکر نمی کنم که باید گرایش جنسی خود را توضیح دهم.” “اگر باید نشان دهیم که من یک اقلیت جنسی هستم، به جامعه می گوید که همجنس گرایان استثنا هستند، خاص و غیرعادی.”

خانم هوانگ از آن زمان به بعد با نقش خود به عنوان یک همجنس گرا کنار آمد و در مصاحبه ها از تجربه خود صحبت کرد.

او همچنین تصریح کرد که برای برابری LGBTQ در پارلمان فشار خواهد آورد. او به بی‌بی‌سی گفت یکی از اولویت‌های اصلی او، حمایت از زوج‌های همجنس برای داشتن فرزندان بیولوژیک است. تایوان اکنون در حال بررسی امکان دسترسی آنها به فناوری های کمک باروری مانند IVF است.

اما خانم هوانگ به عنوان تنها فرد همجنس‌گرا در پارلمان تایوان که اکنون توسط آقای هان رهبری می‌شود، انتظار دارد که «ممکن است از گرایش جنسی و هویت من علیه من استفاده کنند».

من از قبل می توانم به سناریوهایی فکر کنم که در آن، اگر کار من آنطور که انتظار داشتند خوب نباشد، بگویند به این دلیل است که من یک قانونگذار همجنس گرا هستم… این یک موقعیت رایج است که چهره های عمومی اقلیت های جنسی با آن مواجه می شوند.”

او می گوید که این نمونه ای از “یک محیط اجتماعی به اندازه کافی دوستانه نیست.” به همین دلیل است که «حتی در تایوان، جایی که همه احساس می‌کنند همجنس‌گرایان در حال حاضر بسیار باز هستند، در واقع بسیاری از شخصیت‌های عمومی یا رهبران وجود دارند که هنوز از افشای هویت خود بسیار می‌ترسند».

خانم هوانگ خاطرنشان کرد که برخلاف همکاران دگرجنسگرای خود که اغلب با شرکای خود در انظار عمومی ظاهر می شوند، او تنها ظاهر می شود. شریک زندگی او می ترسد او را همراهی کند “زیرا احساس می کند باید دیدگاه منفی را تحمل کند”.

سایر سیاستمداران LGBTQ نیز گفتند که با موانعی روبرو هستند.

میائو پوی سیاستمدار تایوانی Getty Imagesگتی ایماژ

میائو پویا یکی از اولین مردان همجنس‌باز بود که وارد سیاست شد

هنگامی که خانم میائو برای اولین بار وارد سیاست شد، به بی بی سی گفت که اعضای ارشد حزب به او توصیه کردند که “هویت همجنس گرا خود را دست کم بگیرد”. آنها به او پیشنهاد کردند موهایش را بلند کند و بیشتر از مواد تبلیغاتی صورتی استفاده کند. او رد کرد.

به گفته خانم میائو، چالش این است که رای دهندگان را متقاعد کنیم که او را چیزی فراتر از ترجیحات جنسی او بدانند: “وقتی هویت خود را آشکار کردید، برداشت رای دهندگان از شما بر گرایش جنسی شما متمرکز خواهد شد… به زبان ساده، شما برچسب خواهد زد” .

این یک مبارزه ظریف در جامعه ای است که به ظاهر جامعه LGBTQ را پذیرفته است.

تایوان به شدت بر سر حقوق همجنس گرایان اختلاف نظر دارد، اما نظرسنجی های دولتی نشان می دهد حمایت رو به رشد برای پنج سال گذشته حدود 69 درصد در حال حاضر طرفدار ازدواج همجنس گرایان هستند و حدود 77 درصد نیز از فرزندخواندگی همجنس گرا حمایت می کنند.

ده ها هزار نفر در رژه غرور سالانه تایوان، بزرگترین رژه در آسیا، شرکت می کنند. حتی گردشگران همجنس‌گرای بیشتری در تمام طول سال به دلیل صحنه پر جنب و جوش LGBTQ آن به پایتخت آن هجوم می‌آورند که باعث شده تایپه لقب «سان فرانسیسکوی شرق» را به خود اختصاص دهد.

در ماه مه، رئیس جمهور وقت، تسای اینگ ون میزبان تسای اینگ ون، رئیس جمهور وقت، نیمفیا باد، که برنده واقعیت شوی محبوب مسابقه درگ Rupaul شد، در دفتر خود – نشانه نه تنها شناخت، بلکه پذیرش بود.

Tsai Yingwen / عکس فیس بوک Nymphia Wind در حال دست دادن Tsai YingwenCai Yingwen / فیس بوک

رئیس جمهور وقت تسای اینگ ون از درگ ملکه نیمفیا ویند به دفتر خود استقبال کرد.

ناظران می گویند اگرچه دولت تایوان پیشرو است، اما برخی از بخش های جامعه آن را نمی پذیرند. لیو ون، محقق دانشگاه آکادمی سینیکا که در مورد مسائل عجیب و غریب به زبان چینی مطالعه می کند، گفت: اگرچه نگرش ها، به ویژه در میان والدین جوان، در حال تغییر است، “ما فکر می کنیم که دیگر کودکان دگرباش جنسی باشند، اما نگرش من اینطور نیست.” – جوامع سخنگو

برخی نگرانند که محافظه کاری طولانی مدت پس از انتخابات اخیر شکوفا شود. ریتا ژانگ، آکادمیک و فعال در خط تلفن تایوان، گفت: “من 100 درصد خوشبین نیستم که ما حتی به ترقی تر شدن ادامه دهیم… ما نمی توانیم استراحت کنیم زیرا شاهد ظهور ایدئولوژی محافظه کار هستیم.” گروه LGBTQ انجمن.

جویس تنگ، مدیر اجرایی کمپین تایوان برای برابری، گفت که موضوع همجنس گرایی “هنوز می تواند توسط مقامات سیاسی محافظه کار دستکاری شود.”

در طول انتخابات، یکی از نامزدهای حزب مردم تایوان (TPP) ظاهر و نمایندگی جنسیتی خانم میائو را زیر سوال برد. به طور جداگانه، یک حزب کوچک بر اساس یک پلت فرم ضد تراجنسیتی به مبارزات انتخاباتی پرداخت، در حالی که یک گروه محافظه کار نسبت به رای دادن به قانونگذاران LGBTQ هشدار داد.

کو ونجه، رهبر TPP که در انتخابات ژانویه از حمایت قوی جوانان برخوردار بود، به دلیل اظهاراتی که به نظر می رسد همجنس گرایی را به عنوان یک مشکل روانی تلقی می کند، مورد انتقاد قرار گرفته است. او همچنین نظرات متزلزلی در مورد ازدواج همجنس گرایان ابراز کرده و متهم به تقلب در این موضوع برای کسب آرا شده است. آقای کوه اصرار دارد که هرگز با آن مخالفت نکرده است.

یکی از دلایل احتمالی افزایش مجدد روابط محافظه کارانه، پیشرفت تایوان است. خانم میائو گفت: “به این دلیل است که برخی از نظرات مخالفان شدیدتر می شوند.”

اما او امیدوار است که دموکراسی تایوان بتواند بر آن غلبه کند. “جامعه تایوان بسیار متنوع است – دیدگاه های بسیار باز و بسیار محافظه کارانه می توانند در کنار هم وجود داشته باشند.”

Getty Images شرکت کنندگان پراید تایپه در اکتبر 2023گتی ایماژ

رژه سالانه غرور در تایپه ده ها هزار شرکت کننده را از سراسر جهان گرد هم می آورد

آیا تایوان می تواند روزی یک رئیس جمهور همجنس گرا داشته باشد و با یک رهبر رانده شده به مقام اول آسیا تبدیل شود؟

برخی امیدوارند که این سوال بی ربط شود. خانم میائو گفت: “امیدوارم در آینده، رای دهندگان تایوانی هویت شخصی مانند پسر یا دختر بودن یا دگرجنس گرایی را به عنوان یک عامل کلیدی در انتخاب رئیس جمهور در نظر نگیرند.”

خانم هوانگ موافقت کرد. از زمان تصدی مسئولیت، او از مسائل مختلفی دفاع کرده است، و نه فقط از حقوق LGBTQ. او رهبری اعتراضات اخیر علیه اصلاحات پارلمانی را برعهده داشته و همچنین رئیس یک گروه پارلمانی است که با هنگ کنگ ارتباط برقرار می کند، زیرا چین کنترل خود را بر این شهر تشدید می کند.

او می گوید هدف او این است که نشان دهد “من با بقیه فرقی ندارم، هنوز هم می توانم در حوزه عمومی سخت کار کنم و برای کارم شناخته شده شوم.”

او رویای تایوانی را می بیند که در آن “به اصطلاح سقف شیشه ای وجود نداشته باشد – و من حتی به خاطر شخصیتم احساس نمی کنم همه جا به دیوار برخورد می کنم.”

گزارش اضافی توسط جوی چان.

دیدگاهتان را بنویسید