آزمون بزرگ راهول گاندی به عنوان رهبر مخالفان هند


پا شریلان مولان، بی بی سی نیوز، بمبئی

گتی ایماژ، رهبر حزب کنگره ملی هند، راهول گاندی (C) در 26 ژوئن 2024 وارد پارلمان دهلی نو شد. راهول گاندی، رهبر جدید مخالفان هند در 26 ژوئن گفت که قانونگذاران وی در اولین سخنرانی خود از زمان آغاز به کار رسمی، ساکت نخواهند شد. ده سال خالی است.  (عکس از خبرگزاری فرانسه) (عکس -/خبرگزاری فرانسه از طریق گتی ایماژ)گتی ایماژ

اکنون رهبر اپوزیسیون رسمی هند، راهول گاندی، نقش تعیین کننده ای خواهد داشت

راهول گاندی از حزب کنگره به عنوان رهبر اپوزیسیون در پارلمان هند منصوب شد و پستی را پر کرد که برای یک دهه خالی بود.

این اولین باری است که رقیب اصلی نخست وزیر نارندرا مودی از زمان پیوستن وی به سیاست در سال 2004، یک پست قانون اساسی دارد.

آقای گاندی اکنون در کمیته هایی خواهد نشست که انتصابات کلیدی را انجام می دهند و به عنوان وزنه تعادل برای نخست وزیر عمل می کنند.

از سال 2014، هیچ حزب اپوزیسیون 10 درصد یا 55 کرسی از 543 کرسی لازم برای رقابت در این دفتر را به دست نیاورده است، اما کنگره در انتخابات عمومی اخیر 99 کرسی به دست آورد.

آقای مودی با کمک متحدان در قدرت باقی می‌ماند، اما حزب او پس از دو شکست متوالی از اکثریت برخوردار نشد.

حزب کنگره گفت که آقای گاندی تضمین می کند که دولت همیشه پاسخگو باشد.

برخی از ناظران می گویند انتصاب او منادی تغییر مثبت برای دموکراسی در هند است – اپوزیسیون بارها حزب حاکم بهاراتیا جاناتا (BJP) را به اقتدارگرایی متهم کرده است، اتهامی که آن را رد می کند.

نیرجا چاودوری، مفسر سیاسی به بی‌بی‌سی گفت: «این پارلمان آشفته خواهد بود و اپوزیسیون دولت را در دست خواهد گرفت».

خانم چاودری گفت که این نقش توانایی آقای گاندی را به عنوان یک رهبر نیز آزمایش خواهد کرد.

اگرچه او بیش از 25 سال و پنج دوره به عنوان نماینده مجلس در سیاست حضور داشته است، اما هرگز وزیر نبوده و در انتخابات عمومی حزب خود پیروز نشده است.

خانم چاودری گفت: «او باید این اتهام را رهبری کند و مطمئن شود که حزب یا بلوک مخالف او هیچ گونه پر و بال نخواهند داشت. او مسئول آنچه اشتباه می شود و آنچه درست می شود، خواهد بود.»

راهول گاندی، رهبر حزب کنگره هند Getty Images در جریان نمایش جاده ای بهارات جودو یاترا در بنارس در 17 فوریه 2024 از ماشین خود برای حامیان دست تکان می دهد (عکس از Niharika KULKARNI/AFP) (عکس از NIHARIKA KULKARNI/AFP از طریق Getty Images)گتی ایماژ

آقای گاندی دو راهپیمایی طولانی در سراسر هند را در آستانه انتخابات رهبری کرد

کنگره روز سه‌شنبه پس از دیدار با شرکای اپوزیسیون، ائتلاف توسعه فراگیر ملی هند (INDIA) آقای گاندی را به عنوان رهبر مخالفان (LoP) منصوب کرد.

در انتخابات عمومی، ائتلاف بسیار بهتر از حد انتظار عمل کرد و 232 کرسی به دست آورد. این برای جلوگیری از تشکیل دولت آقای مودی کافی نبود، اما تضمین کرد که BJP به تنهایی نمی تواند به مرز 272 برسد و باید به متحدان تکیه کند.

روز چهارشنبه، آقای گاندی برای اولین بار در مقام جدید خود در پارلمان حضور یافت.

او به ام بیرلا از BJP که به عنوان رئیس مجلس نمایندگان منصوب شد، تبریک گفت و از حمایت مخالفان اطمینان داد، اما همچنین تاکید کرد که نظرات طرف باید شنیده شود.

وی گفت: “این بسیار مهم است که همکاری بر اساس اعتماد صورت گیرد. بسیار مهم است که صدای مخالفان در این اتاق نمایندگی شود.”

به عنوان LoP، آقای گاندی بخشی از کمیته های سطح بالا به ریاست نخست وزیر خواهد بود. این کمیته ها مسئول انتصاب پست های کلیدی مانند مدیر آژانس تحقیقات جنایی هند و اعضای کمیسیون ملی حقوق بشر (NHRC) هستند.

Getty Images راهول گاندی به همراه خواهرش پریانکا (L) و مادرش سونیا (R) در 24 مه 2024 در جمع جمعیتی در Rabarelli سخنرانی می کنند.گتی ایماژ

آقای گاندی از خانواده‌ای سیاستمدار است و خواهرش پریانکا (چپ) و مادرش سونیا (راست) نیز نقش‌های کلیدی در حزب بازی می‌کنند.

خانم چاودری می‌گوید که مخالفت قوی‌تر فرصت‌های بیشتری برای بحث فراهم می‌کند و تصویب لوایح بدون بحث را برای دولت دشوار می‌کند.

او می افزاید: «همچنین همانطور که در گذشته اخیر شاهد بودیم، تعلیق و رد صلاحیت نمایندگان برای اکثریت حاکم دشوارتر خواهد بود».

سال گذشته، برخی از لوایح کلیدی – از جمله آنهایی که جایگزین قوانین کیفری موجود هند می شوند – تقریباً بدون بحث در پارلمان تصویب شد پس از آن که 143 تن از رهبران اپوزیسیون پس از اعتراض به نقض امنیت در پارلمان تعلیق شدند.

Sugata Srinivasaraju، روزنامه نگار سیاسی که کتابی در مورد آقای گاندی نوشته است، می گوید که نقش جدید او به رهبر کنگره کمک می کند تا وجهه خود را به عنوان یک رهبر بازگرداند.

او به بی‌بی‌سی گفت: «این شغل جدید نه‌تنها مسئولیت‌های عظیمی دارد، بلکه نیازمند آن است که آقای گاندی در پارلمان روشمندتر، کوشاتر و صبورتر از ۲۰ سال گذشته باشد».

آقای گاندی در سال 2017 رئیس کنگره شد اما پس از عملکرد فاجعه بار حزب در انتخابات 2019 استعفا داد.

آقای مودی و BJP اغلب او را به عنوان یک سیاستمدار بیهوده مورد تمسخر قرار داده اند. اما تحلیلگران می گویند دو راهپیمایی طولانی که او در چند سال گذشته در سراسر کشور برگزار کرده است به او کمک کرده تا این تصویر را از بین ببرد.

اگرچه او دیگر رهبر رسمی کنگره نیست، اما هر دو کرسی پارلمانی مورد رقابت خود – وایاناد در کرالا و رائه بارلی در اوتار پرادش – را نیز با اکثریت زیاد به دست آورد.

آقای سرینیواساراجو گفت: “تصمیم برای ایفای نقش جدید نشان دهنده اعتماد مجدد به او است.”

او یک فرورفتگی ایجاد کرده است و باید آن را با دقت بسازد.»

دیدگاهتان را بنویسید