بنیانگذار Wikileaks آزادانه به استرالیا رفت


جولیان آسانژ پس از توافقی که به او اجازه داد از زندان لندن آزاد شود، به خانه خود در استرالیا بازگشت.

صحنه‌های احساسی در فرودگاه کانبرا وجود داشت که بنیانگذار ویکی‌لیکس همسرش را بوسید و پدرش را در آغوش گرفت، درحالی‌که وکلایش به‌طور آشکاری متحرک به او نگاه می‌کردند.

استلا آسانژ در یک کنفرانس مطبوعاتی بلافاصله پس از ورود همسرش گفت: “جولیان به زمان نیاز دارد تا بهبود یابد، تا به آزادی عادت کند.”

در 14 سال گذشته، آسانژ با مقامات آمریکایی که او را به افشای اسناد طبقه بندی شده متهم کرده اند، درگیری حقوقی داشته است.

این مرد 52 ساله در یک کنفرانس خبری در کانبرا شرکت نکرد، در عوض به وکیل و همسرش اجازه داد تا به جای او صحبت کنند.

خانم آسانژ گفت: “شما باید بفهمید که او چه چیزی را پشت سر گذاشته است.

این زوج در سال 2022 در زندان بلمارش لندن ازدواج کردند و صاحب دو فرزند شدند.

این توافق منجر به این شد که جولیان آسانژ به جای 18 موردی که در ابتدا با آن روبرو بود، به یک مورد توطئه برای به دست آوردن و افشای اطلاعات دفاع ملی اعتراف کرد.

این پرونده بر اساس افشای گسترده ویکی لیکس در سال 2010 بود، زمانی که این وب سایت ویدئویی را از یک هلیکوپتر نظامی آمریکایی منتشر کرد که نشان می داد غیرنظامیان در بغداد، پایتخت عراق کشته می شوند.

او همچنین هزاران سند محرمانه را منتشر کرد که نشان می‌دهد ارتش آمریکا صدها غیرنظامی را در حوادث گزارش‌نشده در طول جنگ در افغانستان کشته است.

افشاگری‌ها به یک داستان بزرگ تبدیل شد و واکنش‌هایی را از گوشه و کنار جهان برانگیخت و به بررسی شدید دخالت آمریکا در درگیری‌های خارجی منجر شد.

آسانژ دو روز پس از آزادی از زندان بلمارش، رسماً در جزایر دورافتاده ماریانای شمالی، یک قلمرو ایالات متحده در اقیانوس آرام، متهم شد.

در عوض، او به مدت گذرانده محکوم شد و اجازه پرواز به خانه را گرفت.

وکیل او، جن رابینسون، به رسانه ها گفت که این معامله یک “جرم انگاری روزنامه نگاری” است و یک “سابقه خطرناک” ایجاد کرده است.

خانم آسانژ با تکرار این موضوع گفت که امیدوار است رسانه ها “خطرات این محکومیت” را برای “جمع آوری اخبار و انتشار اطلاعاتی که به نفع عموم است” تشخیص دهند.

وکیل او همچنین جزئیات گفتگوی تلفنی آسانژ و آنتونی آلبانیز، نخست وزیر استرالیا را که نقش مهمی در آزادی او داشت، منتشر کرد.

خانم رابینسون گفت آسانژ به نخست وزیر گفت که “جانش را نجات داد” و افزود: “فکر نمی کنم این اغراق باشد”.

او گفت: «این یک پیروزی بزرگ است که استرالیا در مقابل یک متحد ایستاد و خواستار بازگشت یک شهروند استرالیایی شد.

آقای آلبانیز روز چهارشنبه کنفرانس مطبوعاتی خود را برگزار کرد و گفت که “بسیار خوشحال است” که این پرونده به پایان رسیده است و افزود که بنیانگذار ویکی لیکس “مصائب مهمی” را پشت سر گذاشته است.

نخست وزیر قبلا گفته بود که با تمام کارهایی که آسانژ انجام داده موافق نیست، اما «دیگر بس است» و زمان آزادی او فرا رسیده بود و این پرونده را در اولویت قرار داد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این توافق می تواند بر روابط آمریکا و استرالیا تأثیر بگذارد، گفت: «ما رابطه بسیار مثبتی با ایالات متحده داریم. من پرزیدنت بایدن را یک دوست می دانم و رابطه آنها را کاملاً محوری می دانم.»

آسانژ پنج سال گذشته را پشت میله‌های زندان در زندان بلمارش لندن گذرانده و با تلاش‌های آمریکا برای استرداد او برای مواجهه با اتهام افشای اسناد مبارزه کرده است.

او در سال 2010 به طور جداگانه به تجاوز جنسی و تجاوز جنسی در سوئد متهم شد که او آن را رد کرد. او هفت سال را در سفارت اکوادور در لندن پنهان کرد و ادعا کرد که پرونده سوئد منجر به اعزام او به ایالات متحده می شود.

مقامات سوئدی این پرونده را در سال 2019 بسته و گفتند زمان زیادی از شکایت اولیه گذشته است.

گروه های حقوق بشر در سوئد می گویند حیف است که او هرگز به طور رسمی به دلیل اتهامات تجاوز جنسی مورد بازجویی قرار نگرفت.

کلارا برگلوند، رئیس لابی زنان سوئد به رویترز گفت: «این فصل شرم و خیانت است که با آزادی او به پایان می رسد.

این موردی است که در یک صحنه سیاسی بزرگ اتفاق می‌افتد و به خشونت مردان علیه زنان اهمیت بسیار کمی داده می‌شود.»

دیدگاهتان را بنویسید