سویه جدید آبله در جمهوری دموکراتیک کنگو “خطرناک ترین”


پا از فیلیپ راکسبی، گزارشگر سلامت

رویترز برای ویروس آبله میمون آزمایش می کندرویترز

Mpox که قبلا آبله میمون نامیده می شد، یک عفونت ویروسی است و می تواند کشنده باشد

مقامات بهداشتی که بر گسترش آن نظارت می کنند، می گویند گونه جدیدی از ویروس mpox که به سرعت در امتداد مرز شرقی جمهوری دموکراتیک کنگو گسترش می یابد، باعث ایجاد “هشدار باورنکردنی” شده است.

این ویروس که می تواند باعث ایجاد ضایعات در سراسر بدن شود، برخی از افراد را بسیار بیمار می کند و می تواند کشنده باشد.

شیوع فعلی ناشی از انتقال جنسی بوده است، اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد این سویه می تواند از طریق تماس نزدیک پوست به پوست نیز منتقل شود.

کارشناسان بهداشت جهانی می گویند که نوع جدید شیوع فرامرزی و بین المللی ویروس را تهدید می کند و یکی از آنها آن را “خطرناک ترین نوع” می نامد.

یک اپیدمی جهانی آبله در سال 2022 با واکسیناسیون جمعیت های آسیب پذیر تحت کنترل قرار گرفت.

اما دسترسی به واکسن‌ها و درمان‌ها در جمهوری دموکراتیک کنگو ضعیف است و مقامات بهداشتی محلی هشدار می‌دهند که ویروس ممکن است به کشورهای دیگر هم برسد.

لیاندر مورخولا ماسیریکا از بخش بهداشت استان کیوو جنوبی، یکی از مناطق سخت‌گیر در جمهوری دموکراتیک کنگو، گفت: “این بیماری می‌تواند از فرودگاه‌ها عبور کند. یک فرد آلوده می‌تواند از مرزها عبور کند زیرا کنترلی وجود ندارد.”

من واقعاً می ترسم که آسیب بیشتری وارد کند.»

“خطر تکثیر”

موارد ابتلا به آبله میمون، که قبلا به عنوان آبله میمون شناخته می شد، برای دهه ها در این کشور آفریقایی در حال افزایش بوده است.

اطلاعات رسمی سازمان جهانی بهداشت (WHO) نشان می دهد که در سال جاری تقریباً 8000 مورد در جمهوری دموکراتیک کنگو ثبت شده است که شامل 384 مورد مرگ و میر – تقریباً نیمی از آنها در بین کودکان زیر 15 سال است.

نگرانی ویژه شیوع این بیماری در استان کیوو جنوبی، در نزدیکی مرزهای رواندا، بوروندی و اوگاندا است.

مطالعات آزمایشگاهی نمونه‌های ویروس از این منطقه اخیراً یک سویه جدید از mpox را شناسایی کرده است که حاوی جهش‌هایی است که به نظر می‌رسد به گردش آن در بین انسان‌ها کمک می‌کند.

در شهر معدنی کامیتوگا، جایی که اعتقاد بر این است که این سویه در سپتامبر 2023 در میان کارگران جنسی منشا گرفته است، تعداد موارد در حال افزایش است. اکنون دانش‌آموزان، کارکنان پزشکی که بیماران آبله را درمان می‌کنند و کل خانواده‌ها به این بیماری مبتلا شده‌اند.

سویه جدید در چندین شهر در امتداد مرز، از جمله گوما، که هم مرز با رواندا است، شناسایی شد.

WHO گفت که این یک “خطر جدید گسترش فرامرزی و بین المللی است که به طور بالقوه می تواند منجر به افزایش خطر بیماری شدید شود.”

رویترز یک دختر جوان با ضایعات آبله میمون در دست ها و پاهایشرویترز

یک دختر شش ساله مبتلا به آبله در طی شیوع بیماری در جمهوری دموکراتیک کنگو در سال 2022

دانشمندانی که در مورد شیوع کنونی به خبرنگاران توضیح دادند، گفتند که بیم آن دارند که سویه جدید به راحتی گسترش یابد و باعث بیماری های جدی تر و مرگ و میر بیشتر در میان کودکان و بزرگسالان شود.

همچنین نگرانی در مورد خطر شیوع بدون علامت بین افرادی که علائمی ندارند و نمی دانند به ویروس مبتلا هستند وجود دارد.

پروفسور ترودی لانگ، استاد مطالعات بهداشت جهانی در دانشگاه آکسفورد، گفت: تعداد موارد فعلی “نوک کوه یخ” است.

“این تا حد زیادی خطرناک ترین سویه است.

ما نمی دانیم چند مورد خفیف پنهان شده است».

همچنین مشخص نیست که سویه جدید با چه سرعتی در حال گسترش است و آیا واکسن های فعلی در برابر آن محافظت می کنند یا خیر. برای فهمیدن این موضوع، آزمایشاتی مورد نیاز است که زمان بر است.

شیوع جهانی mpox که در سال 2022 در سراسر اروپا و قاره آمریکا گسترش یافت، از راه جنسی منتقل شد و در اثر رابطه جنسی مردان با مردان ایجاد شد. این توسط یک ویروس mpox Clade II ایجاد شد.

سویه جدید از کشنده تر Clade I مشتق شده است، اما با سایر شیوع هایی که قبلا منطقه را تحت تاثیر قرار داده اند متفاوت است. همچنین می تواند از طریق تماس غیر جنسی منتقل شود و خطر آن را بیشتر کند.

بسیاری از کودکان، از جمله نوزادان در دوران بارداری، مبتلا شدند.

گزارش هایی از تعداد کمی از زنان باردار آلوده گزارش شده است که نوزادان خود را حمل می کنند.

و برخی از بیماران دارای عوارض طولانی مدت چشم، پوست و اندام تناسلی هستند.

گزارش شده است که یکی از کارکنان مراقبت های بهداشتی که از یک بیمار مبتلا مراقبت می کرد، بعد از اینکه خودش آلوده شد بینایی خود را از دست داد.

در جمهوری دموکراتیک کنگو، میزان مرگ و میر ناشی از سویه جدید در بزرگسالان 4 درصد و در کودکان 10 درصد است.

دسترسی ضعیف به واکسن

جان کلود اوداهاموکا، مدرس دانشگاه رواندا که شیوع بیماری در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو را تحت نظر دارد، گفت که اولین فرد مبتلا به این نوع جدید احتمالاً مردی بود که با یک زن در کامیتوگا و سپس با زنان دیگر در چندین کشور رابطه جنسی داشت. جاهای مختلف.

این بیماری اولین بار در فصل بارندگی ظاهر شد، زمانی که جاده ها خراب بود و رفت و آمد مردم محدود بود. او هشدار داد که فصل خشک کنونی می‌تواند شاهد انتقال بیشتر به خصوص در تعطیلات مدارس باشد.

آقای ماسیریکو از دپارتمان بهداشت کیوو جنوبی گفت: “اگر بتوانیم کارگران جنسی و کارکنان بهداشتی را واکسینه کنیم، فکر می‌کنم می‌توان تعداد موارد را کاهش داد.”

محققان آفریقایی خواستار اقدام فوری شدند بهبود تحقیقات ویروس mpox و سرعت بخشیدن به گسترش واکسن ها.

در اوایل این ماه، WHO گفت که ادامه گسترش شیوع آبله در جمهوری دموکراتیک کنگو “نگران کننده” است.

این گزارش آگاهی عمومی محدود در مورد آبله، فقدان کیت‌های درمانی و واکسن‌ها و تعدادی دیگر از اولویت‌های بهداشت عمومی را به عنوان عواملی در ظهور سویه جدید ذکر می‌کند.

به گفته این سازمان، خطر ابتلا به آبله در جمهوری دموکراتیک کنگو همچنان بالاست.

دیدگاهتان را بنویسید