یک دادگاه فرانسوی حکم بازداشت رهبر سوریه را تایید کرد


به گفته حقوقدانان، بالاترین دادگاه تجدیدنظر فرانسه حکم بازداشت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه را به اتهام همدستی در جنایات علیه بشریت و جنایات جنگی معتبر دانسته است.

قضات تحقیق سال گذشته به دنبال دستگیری آقای اسد و سه نفر دیگر در مورد حمله مرگبار تسلیحات شیمیایی در سال 2013 در سوریه بودند که وی دخالت در آن را رد کرده بود.

دادستان های ضد تروریسم اعتبار حکم قضایی فرانسه را به چالش کشیدند و گفتند که او به عنوان یک رئیس دولت خارجی مستقر مصون است.

وکلای شاکیان در شکایت اولیه، تصمیم دادگاه استیناف پاریس را که این استدلال را رد کرد، «تاریخی» خواندند.

کلمنس بکتارت، ژان سولزر و کلمنس می‌گویند: «این اولین بار است که دادگاه ملی تشخیص می‌دهد که یک رئیس دولت در حال حاضر از مصونیت شخصی کامل برخوردار نیست».

فرانسه از جمله کشورهایی است که دادگاه های آن مجاز به تشکیل پرونده جنایت علیه بشریت هستند.

سوریه توسط جنگ داخلی ویران شده است که پس از واکنش دولت آقای اسد با قدرتی مرگبار به اعتراضات مسالمت آمیز طرفدار دموکراسی در سال 2011 آغاز شد.

در نتیجه این درگیری، نیم میلیون نفر جان باختند و نیمی از جمعیت مجبور به ترک خانه های خود شدند، از جمله تقریباً شش میلیون پناهنده در خارج از کشور.

در اوت 2013، یک حمله شیمیایی در منطقه غوطه تحت کنترل مخالفان در حومه دمشق رخ داد.

کارشناسان سازمان ملل تأیید کردند که از موشک های حاوی عامل اعصاب سارین استفاده شده است، اما از آنها خواسته نشده است که سرزنش کنند.

سارین، مانند سایر عوامل عصبی، با آنزیمی که انقباض عضلانی را متوقف می کند، تداخل می کند. هنگامی که آنزیم متوقف می شود یا به درستی کار نمی کند، ماهیچه ها دائما تحریک می شوند. وقتی ماهیچه ها دائما منقبض می شوند، ممکن است افراد نتوانند نفس بکشند.

قدرت های غربی گفتند که تنها نیروهای دولتی سوریه می توانستند این حملات را انجام دهند. آقای اسد این اتهامات را رد کرد و جنگجویان شورشی را مقصر دانست.

رئیس جمهور متعاقباً کنوانسیون سلاح های شیمیایی را تصویب کرد و با نابودی زرادخانه شیمیایی اعلام شده سوریه موافقت کرد. اما بازرسان سازمان ملل و سازمان منع تسلیحات شیمیایی (OPCW) نیروهای دولتی را مسئول یک سری حملات شیمیایی مرگبار از آن زمان می دانند.

سه سال پیش، بازماندگان و مرکز سوری برای رسانه ها و آزادی بیان (SMC) شکایتی را به قضات بازپرس فرانسوی در پاریس در مورد حمله سال 2013 ارائه کردند.

آنها استدلال کردند که جنایات علیه بشریت و جنایات جنگی مرتکب شده اند و بنابراین دادگاه فرانسه می تواند افراد را تحت مفهوم حقوقی صلاحیت جهانی تحت تعقیب قرار دهد.

نوامبر گذشته، قضات موافقت کردند و حکم بازداشت اسد را صادر کردند. برادرش ماهر که فرماندهی لشکر چهارم زرهی ارتش سوریه را بر عهده دارد. سرلشکر حسن عباس، رئیس مرکز تحقیقات و تحقیقات علمی (SSRC); و ژنرال بسام الحسن، مشاور رئیس جمهور و افسر رابط با SSRC.

دادستان ضد تروریسم به شواهد اعتراض نکرد، بلکه به دنبال لغو حکم علیه رئیس جمهور بود. آنها استدلال کردند که مصونیت برای سران کشورهای خارجی باید فقط برای دادگاه های بین المللی مانند دادگاه کیفری بین المللی (ICC) لغو شود.

روز چهارشنبه، دادگاه استیناف پاریس اعلام کرد که اعتبار این حکم را تایید کرده است.

ممنوعیت استفاده از سلاح های شیمیایی جزء حقوق بین الملل عرفی به عنوان یک هنجار الزام آور است و جرایم بین المللی که توسط قضات رسیدگی می شود را نمی توان جزو وظایف رسمی رئیس دولت تلقی کرد. بنابراین، آنها می توانند از حاکمیتی که به طور طبیعی با این وظایف مرتبط است جدا شوند.”

اگرچه بعید است اسد در فرانسه محاکمه شود، مازن درویش، مدیر SMC گفت که این “گامی تعیین کننده به سوی عدالت برای قربانیان حملات شیمیایی” است..

وی افزود: «این سیگنال روشنی می‌فرستد که معافیت از مجازات جنایات جدی قابل تحمل نخواهد بود و دورانی که مصونیت می‌تواند به عنوان سپر مصونیت باشد به پایان رسیده است».

سوریه عضو اساسنامه رم، معاهده ای که دیوان بین المللی کیفری را تأسیس کرد، نیست و صلاحیت آن را به رسمیت نمی شناسد.

دیدگاهتان را بنویسید