با وجود نارضایتی مالونی، رهبران اتحادیه اروپا بر سر مشاغل برتر به توافق برسند


رهبران اروپایی قرار است در نشستی دو روزه در بروکسل انتخاب خود را برای رهبری ارشد اتحادیه اروپا اعلام کنند، جایی که رئیس فعلی کمیسیون، اورسولا فون در لاین برای دومین دوره نامزد خواهد شد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین نیز در این اجلاس حضور داشت و از رهبران اتحادیه اروپا برای آغاز مذاکرات عضویت با کشورش در هفته جاری تشکر کرد.

موضوعات دیگر در دستور کار شامل امنیت و دفاع است و رهبران لهستانی و بالتیک از اتحادیه اروپا درخواست بودجه برای ایجاد خط دفاعی در امتداد مرز خود با روسیه کردند.

در اوایل این هفته، مشخص شد که شش رهبر اتحادیه اروپا در مورد نام‌هایی که قرار است نامزد شوند به اجماع رسیده‌اند – هر کدام از یکی از سه حزبی که بر پارلمان اروپا تسلط دارند.

خانم فون در لاین از حزب راست میانه مردم اروپا (EPP) برای پنج سال دیگر به عنوان رئیس کمیسیون اروپا انتخاب شده است، در حالی که آنتونیو کاستا، نخست وزیر سابق پرتغال از سوسیالیست ها و دموکرات ها (S&D) می تواند برنده شورای کمیسیون اروپا شود.

کاجا کالاس که به حزب میانه‌روی «تجدید اروپا» تعلق دارد و نخست‌وزیر کنونی استونی است، می‌تواند نماینده ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا شود.

شش رهبر اتحادیه اروپا که در مورد اسامی مذاکره کردند نیز نماینده EPP، S&D یا Renew هستند.

آنها کیریاکوس میتسوتاکیس از یونان، دونالد تاسک از لهستان برای حزب EPP، پدرو سانچز از اسپانیا و اولاف شولز از آلمان برای سوسیالیست ها، امانوئل مکرون از فرانسه و مارک روته از هلند برای Renew هستند.

جورجیا ملونی، نخست وزیر ایتالیا، که رهبری جناح راستگرای محافظه کاران و اصلاح طلبان اروپایی (ECR) را بر عهده دارد، به طور قابل توجهی در مذاکرات غایب بود – علیرغم این واقعیت که ECR Renew را به عنوان سومین گروه بزرگ در پارلمان اروپا پس از انتخابات جابجا کرد. پارلمان اروپا اوایل این ماه

خانم ملونی در سخنرانی خود در پارلمان ایتالیا روز چهارشنبه با عصبانیت گفت که رای دهندگان اروپایی از اتحادیه اروپا خواسته اند که “در مسیری متفاوت از مسیری که تاکنون در پیش گرفته است” در پیش بگیرد.

او بدون نام بردن از «کسانی که ادعا می‌کنند شهروندان برای تصمیم‌گیری و تصمیم‌گیری به اندازه کافی بالغ نیستند، انتقاد کرد. [who believe] الیگارشی اساساً تنها شکل قابل قبول دموکراسی است.

اوایل این هفته، ویکتور اوربان، رئیس جمهور مجارستان نیز نارضایتی خود را از دیگر رهبران اتحادیه اروپا ابراز کرد.

آقای اوربان در نوشتن بر روی X گفت که توافق بین EPP، S&D و لیبرال‌ها “بر خلاف هر چیزی است که اتحادیه اروپا بر آن بنا شده است”.

اوربان گفت: «به جای مشارکت، بذر تفرقه می کارد» و افزود که مقامات ارشد اتحادیه اروپا باید نماینده همه کشورهای عضو باشند، نه فقط چپ ها و لیبرال ها!

دستیاران خانم ملونی صبح پنجشنبه به خبرنگاران در بروکسل گفتند که او هنوز تصمیم نگرفته است که از تیم رهبری جدید حمایت کند یا خیر.

با این حال، حتی با وجود حمایت بالقوه آقای اوربان، خانم ملونی قدرت وتوی نامزدها برای مشاغل برتر را نخواهد داشت، زیرا این امر مستلزم اکثریت رهبران اتحادیه اروپا است.

اما خانم ملونی حضور پررنگی در جناح راست اروپایی ایجاد کرده است و بعید است که خانم فون در لاین بخواهد در آغاز دوره دوم ریاست جمهوری خود با او روبرو شود.

پیش از اجلاس، اعضای گروه PPE خانم فون در لاین لحنی آشتی جویانه داشتند و دونالد تاسک، نخست وزیر لهستان به خبرنگاران گفت: “اروپا بدون ایتالیا نیست و هیچ راه حلی بدون نخست وزیر ملونی وجود ندارد، این واضح است.”

همچنین قرار است در کمیسیون بعدی در ازای تایید در اجلاس امروز به ایتالیا پیشنهاد شود. هر کشور عضو اتحادیه اروپا یک کمیسیونر دارد، اما برخی از آنها – مانند کارنامه‌های اقتصادی یا رقابتی – مورد علاقه‌تر هستند.

خانم فون در لاین در نامه ای به رهبران اتحادیه اروپا پیش از اجلاس سران در بروکسل، همچنین متعهد شد که برای مقابله با مهاجرت غیرقانونی که یکی از نگرانی های اصلی خانم ملونی است، اقدامات بیشتری انجام دهد.

اگر خانم فون در لاین رسماً توسط رهبران اتحادیه اروپا به عنوان رئیس کمیسیون اروپا معرفی شود، باید در جلسه ای که احتمالاً در اواسط ژوئیه برگزار می شود توسط اکثریت اعضای پارلمان اروپا تأیید شود.

خانم فون در لاین از حمایت 190 نفر از اعضای گروه EPP خود برخوردار خواهد بود، اما او همچنین برای به دست آوردن اکثریت 361 نفری باید حمایت سایر گروه های سیاسی را نیز به دست آورد.

دیدگاهتان را بنویسید