جایزه «کریپتوکوئین» تا سقف 5 میلیون دلار


جایزه برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری روزا ایگناتوا، معروف به “ملکه رمزنگاری گمشده” شود، توسط مقامات ایالات متحده به 5 میلیون دلار (4 میلیون پوند) افزایش یافته است.

یک زن 44 ساله آلمانی با اصالت بلغاری به دلیل طراح کلاهبرداری 4.5 میلیارد دلاری ارز دیجیتال OneCoin توسط FBI تحت تعقیب است.

او از سال 2017 ناپدید شده است، زمانی که مقامات آمریکایی حکم بازداشت را امضا کردند و بازرسان شروع به جستجو برای او کردند.

سه هفته پیش پادکست و مستند بی بی سی ارتباطات خود را با دنیای اموات بلغارستان و یک رئیس اوباش مشکوک که در ناپدید شدن او و، گمان می رود، قتل احتمالی او دخیل بود، فاش کرد.

با این حال، مقامات به آزار و شکنجه ایگناتوا ادامه می دهند.

در سال 2022، FBI او را در فهرست 10 مورد تحت تعقیب خود قرار داد و جایزه ای 100000 دلاری ارائه کرد که بعداً به 250000 دلار افزایش یافت.

روز چهارشنبه، این مبلغ به عنوان بخشی از برنامه جایزه جرایم سازمان یافته فراملی وزارت خارجه ایالات متحده، دوباره بیست برابر شد.

“ما برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری و/یا محکومیت شهروند آلمانی “روی ایگناتوا”، معروف به “کریپتوکوئن”، به دلیل مشارکت در یکی از بزرگترین طرح‌های کلاهبرداری جهانی در تاریخ شود، تا 5 میلیون دلار جایزه ارائه می‌کنیم. وزارت امور خارجه در بیانیه ای اعلام کرد. متیو میلر سخنگوی وزارت امور خارجه

در حال حاضر او تنها زنی است که وارد برنامه آمریکایی شده است.

جایزه ای معادل 5 میلیون دلار برای اطلاعات در مورد دانیل کیناهان، که گفته می شود رئیس یکی از بزرگترین کارتل های مواد مخدر اروپا است، در نظر گرفته شده است.

همین مبلغ برای اطلاعات مربوط به سمیون موگیلیویچ، که گفته می شود یک مرجع جنایتکار روسی است، و یولان آدونای آرچاگ کاریاس، معروف به پورکی، یکی از اعضای عالی رتبه باند MS-13 در هندوراس ارائه می شود.

مقامات آلمان قبلاً روزا ایگناتوا را متهم کرده اند.

در بلغارستان، جایی که OneCoin خارج از پایتخت آن صوفیه فعالیت می کرد، یک مقام روز چهارشنبه گفت که به صورت غیابی با اتهاماتی مواجه خواهد شد.

جیمی بارتلت، پادکست بی بی سی که توجه جهانیان را به داستان خود جلب کرد، معتقد است که پاداش افزایش یافته برای افرادی است که ممکن است هنوز از او محافظت کنند.

«اف‌بی‌آی اکنون دوباره تلاش‌های خود را بر روی افراد اطراف دکتر راج متمرکز کرده است و تلاش می‌کند تا همکاران نزدیک او را ترغیب کند تا جلو بیایند.

100000 دلار یک عضو جوان یک سندیکای جنایی یا یک محافظ شخصی را متقاعد نمی‌کند که با خط تلفن اف‌بی‌آی تماس بگیرد – این بسیار خطرناک است. اما 5 میلیون دلار کاملاً ممکن است.

احتمالا تا چند هفته دیگر متوجه خواهیم شد که آیا کارساز بوده است یا خیر.

ملکه رمزنگاری گمشده: مرده یا زنده؟

مدیر عامل ارز دیجیتال جعلی OneCoin، روزا ایگناتوا، تحت تعقیب ترین زن FBI است. او میلیاردها دلار دزدید، سپس ناپدید شد. شواهد جدید نشان می دهد که چه اتفاقی ممکن است افتاده باشد. آیا او گم شده یا کشته شده است؟

اکنون در iPlayer BBC تماشا کنید (فقط در انگلستان) یا در BBC One در ساعت 8 بعد از ظهر دوشنبه 3 ژوئن (22:40 در ولز). خارج از انگلستان، در یوتیوب تماشا کنید

دیدگاهتان را بنویسید