هند خواستار گزارشی درباره شیوه های استخدام تامین کنندگان اپل است


پس از گزارش رسانه‌ها مبنی بر اینکه فاکسکان، تامین‌کننده اپل ادعا می‌کند که زنان متاهل، مشاغل مونتاژ آیفون را رد کرده است، دولت هند درخواست گزارش دقیقی از ایالت تامیل نادو کرده است.

و رویترز تحقیق و بررسی فاکسکان مدعی شد که فاکسکان زنان متاهل را از کار در کارخانه اصلی آیفون هندی خود در نزدیکی چنای کنار گذاشته است و دلیل آن نیز مسئولیت های خانوادگی بیشتر آنها در مقایسه با زنان مجرد است.

وزارت کار فدرال مدعی است که این قانون “به وضوح مقرر می دارد که هیچ تبعیضی در استخدام مردان و زنان اعمال نمی شود.”

نه اپل و نه دولت ایالت تامیل نادو به درخواست رویترز برای اظهار نظر پاسخ ندادند.

بی بی سی همچنین با فاکسکان و اداره کار تامیل نادو برای پاسخ تماس گرفته است.

فاکسکان، بزرگترین تامین کننده آیفون های اپل، اولین کارخانه خود را در تامیل نادو در سال 2017 راه اندازی کرد، اما از آن زمان تاکنون به شدت حضور خود را در هند گسترش داده است.

در سال 2023، مونتاژ آیفون 15 در ایالت و اوایل سال جاری آغاز شد فاکسکان با گوگل مرتبط شد گوشی های هوشمند پیکسل را در تامیل نادو تولید کنید.

فعالان حقوق بشر می گویند که با توجه به اینکه هزاران نفر به دنبال فرصت های شغلی در کارخانه های آن هستند، گزارش های مربوط به شیوه های استخدام این شرکت در هند نگران کننده است.

رویترز گفت که با چندین کارمند فاکسکان و آژانس های استخدام برای این داستان صحبت کرده است.

در این گزارش آمده است که عوامل استخدام فاکسکان و منابع منابع انسانی “مسئولیت های خانوادگی، بارداری و غیبت زیاد را به عنوان دلایلی که فاکسکان زنان متاهل را در کارخانه استخدام نکرده است، ذکر کرده اند.”

این اولین باری نیست که این شرکت به دلیل شیوه های کاری خود مورد بررسی قرار می گیرد.

در سال 2018، یک گروه حقوق بشر آمریکایی داشت متهم این شرکت به کارگران موقت کارخانه خود در چین که محصولاتی برای آمازون تولید می کرد، بیش از حد کار می کرد و دستمزد کمتری می گرفت.

در سال 2022، کارخانه آیفون در چین به کارگرانی اعتراض کرد که استدلال کرد که آنها هزینه های خاصی را پرداخت نکرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید