از کوچلا تا فالون، رمزگشایی از شهرت او


پا زویا متین، اخبار بی بی سی

Getty Images Diljit Dosanjh تور Dil-Luminati خود را در BC Place در 27 آوریل 2024 در ونکوور، بریتیش کلمبیا، کانادا آغاز می کند.گتی ایماژ

هیچ نام مشهورتری در موسیقی پنجابی به اندازه Diljit Dosanjh وجود ندارد

دیلجیت دوسانجه کیست؟

پاسخ به این سوال بستگی به این دارد که از چه کسی بپرسید.

برای ناآگاهان، داسانجه یک خواننده فوق العاده محبوب پنجابی است که هفته گذشته ساخت اولین حضور خود را در برنامه The Tonight Show جیمی فالون انجام داد. این مرد 40 ساله با افتخار روی تاج چیزی که به عنوان “موج پنجابی” شناخته می شود، نشسته است، نسل جدیدی از هنرمندان که موسیقی بومی پنجابی را با رپ و هیپ هاپ ترکیب می کنند.

دوسانج که توسط فیلان به عنوان “بزرگترین هنرمند پنجابی روی کره زمین” معرفی شده بود، با لباس سنتی، آهنگ های Born to Shine و GOAT خود را برای تماشاگرانی پر از جمعیت اجرا کرد.

سوهاریتا تیاگی، منتقد سینما که در این نمایش حضور داشت، می گوید: «بعد از چند ثانیه، همه در حال رقصیدن بودند. “شما باید چهره های تیم میزبان را می دیدید – آنها متحیر شدند.”

Getty Images Diljit Dosanjh در برنامه The Tonight Show اجرا می کندگتی ایماژ

دوسانجه دو آهنگ خود را در برنامه The Tonight Show اجرا کرد

دوسانجه در هند به عنوان یک بازیگر همه کاره که در همه فیلم‌هایش آواز می‌خواند و همچنین یک تهیه‌کننده ماهر شناخته می‌شود. و برای کسانی که شاید هرگز فیلم‌های او را ندیده‌اند یا موسیقی‌های او را دنبال نکرده‌اند، او یک ستاره رسانه‌های اجتماعی است که مرتباً با ویدیوهای خنده‌دار در اینستاگرام سر و صدا ایجاد می‌کند – ویدیویی که در آن به طرز خنده‌داری ناامیدکننده است. مکالمه پنجابی با دستیار صوتی الکسا مورد علاقه خاص بسیاری است.

دوسانجه به ویژه جالب است زیرا تصویر او در تضاد با کلیشه هیپ هاپ پنجابی است، موسیقی‌دانی که از صدای خشن و واژگان موسیقی برای چیزی ارگانیک‌تر و سنتی‌تر اجتناب می‌کند.

او خواننده ای با روحیه است، باریتون غنی او در مکان های مناسب از احساسات بلند می شود و می لرزد. در کنسرت‌ها، او خانه را با انرژی‌اش خراب می‌کند (و اد شیران را می‌سازد به پنجابی بخوان). و بازی های او روی پرده می تواند باعث اشک یا خنده مردم شود.

از نظر طرفدارانش، او قبل از هر چیز یک «بیبا موندا» یا «پسر خوب» است که خودانگیختگی، جذابیت طبیعی و طبیعت قابل دسترس او را به یکی از دوست‌داشتنی‌ترین ستاره‌های زمان خود تبدیل کرده است.

تیاگی می‌گوید: «از سه نفر در یک اتاق بپرسید که چرا این مرد را دوست دارند، و آنها دلایل مختلفی را بیان می‌کنند: بازیگری، آواز خواندن یا فقط محتوایی که در اینستاگرام انجام می‌دهد. “اما همه آنها یک چیز مشترک دارند – عشق به یک شخص همانطور که هست.”

Getty Images Diljit Singh Dosanjh در طی یک مصاحبه اختصاصی با HT City-Hindustan Times برای یک فیلم پنجابی آینده گتی ایماژ

شروع فروتنانه دوسان به عنوان یک پسر روستایی کوچک بخش بزرگی از داستان او را تشکیل می دهد

دوسانج که دیلجیت سینگ در روستای داسانج کالاان در پنجاب به دنیا آمد، کار خود را با خواندن آهنگ های مذهبی در گوردوارا محلی آغاز کرد. کسانی که در آن زمان او را می شناختند گفتن او “پسری خجالتی” بود که “به سختی ریش داشت اما ریتم داشت، بهنگرا خوب می نواخت و عمامه بسیار خوبی می بست”.

راجیندر سینگ، تهیه کننده آهنگی که اولین استراحت خود را به دوسانجه داد، “او یک پسر بیبا بسیار خداترس بود که مشتاق یادگیری بود.” یک بار به ایندیان اکسپرس گفت.

در 16 سالگی اولین آلبوم خود را منتشر کرد. ترانه‌ها در کلوپ‌های شبانه کمتر از عروسی‌ها احساس می‌شد، جایی که معصومیت با چشمان گشاد و صدای روح‌انگیزش او را فوراً محبوب کرد. به زودی او تقریباً هر روز نمایش را دریافت می کرد.

چند سال بعد، والدینش او را به شهر لودیانا فرستادند تا نزد عمویش که یک نوازنده محلی بود، زندگی کند و آموزش ببیند. زمان خوشی برای موسیقی پاپ با هنرمندان منطقه ای مانند دالر مهدی و پنجابی MC های «موندیان تا باخ که» شهرت داشت و صداهای پنجابی را به جهان می آورد. در سال 2006، دوسانجه اولین تور بین المللی خود را در کانادا انجام داد و یک سال بعد دومین آلبوم خود را منتشر کرد، این بار با نام جدید: Diljit Dosanjh.

یک چیز به چیز دیگری منجر شد و تا سال 2010، داسانجه نیز خود را به عنوان یک بازیگر محبوب در صنعت فیلم پنجابی پر جنب و جوش تثبیت کرد. شش سال بعد، او اولین حضور خود را در بالیوود انجام داد. حالا او یک ستاره جهانی است.

Getty Images Diljit Dosanjh در Coachella اجرا می کندگتی ایماژ

او به طور مرتب استادیوم ها را با کنسرت های خود در سراسر جهان پر می کند

او سال گذشته با تبدیل شدن به اولین خواننده پنجابی تاریخ ساز شد برای اجرا در جشنواره کواچلا. او همچنین با خواننده پاپ سیا همکاری کرد و در تور هند به شیران پیوست.

داسانژ در مصاحبه های خود بارها گفته است که موفقیت او تصادفی نبوده است – اینکه او شبانه روز برای رسیدن به اینجا کار می کند و حتی در زمانی که فرصت نداشت با جدیت آواز را تمرین می کند.

اما تواضعی که او با آن خود را حمل می کند، او را در مسیر خود به سوی شهرت مانند یک تماشاگر بی گناه جلوه می دهد.

وقتی ستاره ای به ارتفاع معینی رشد می کند، معمولاً می خواهد خود را دوباره اختراع کند. اما دوسانجه تسلیم زیاده‌روی‌های شخصی نمی‌شود، حتی با وجود افزایش محبوبیت او.» مشاور ارتباطات دیلیپ چریان می‌گوید.

او می افزاید: «با ماندن در آن پسر خوب متواضع، همه دکمه های مناسب را با مخاطب فشار می دهد.

با این حال، شریان معتقد است که چیزی بیش از آنچه به چشم می آید وجود دارد و ممکن است برخی از خود اصیل دوسانجه اجرایی باشد.

در حقیقت، خود دوسنجه گفت که برخلاف تصورش به عنوان یک “روح پاک” که به شلوغی و شلوغی اهمیتی نمی دهد، مدام در تلاش است تا از رقبا پیشی بگیرد: “این شغل من است و از آن احساس بدی ندارم.”

چریان می‌گوید داسانژ آگاهانه از افتادن در دام “پسر بد عصبانی” بودن اجتناب کرده است – مسیری که اکثر همسالان او آن را دنبال می‌کنند.

به جز در مراحل اولیه کارش، زمانی که آهنگ‌هایش اسلحه داشتند و درباره غرور مردانه صحبت می‌کردند، داسنج عمدتاً از موضوعات بحث‌برانگیز دوری می‌کرد – اجتناب از تمهیدات معمول انتقام و خشونت در موسیقی پاپ پنجابی برای مضامینی مانند ایمان، عشق و سنت‌ها. برخی از محبوب‌ترین آهنگ‌های او، مانند GOAT و Born to Shine، درباره این صحبت می‌کنند که چگونه او برای پول اینجا نیست، بلکه برای اینکه نامی برای خود و دهکده‌اش ایجاد کند.

Getty Images Diljit Dosanjh در مراسم رونمایی از مجسمه مومی خود در موزه مادام توسو در 28 مارس 2019 در دهلی نو، هندگتی ایماژ

طرفداران می گویند صداقت Dasanjh او را بسیار قابل ارتباط می کند

او هر کنسرت را با جمله “پنجابی آگای های (پنجاب وارد شده)” شروع می کند، فقط به زبان مادری می خواند و ادعا می کند که خوب صحبت کردن انگلیسی برایش مهم نیست. او یک بار در مصاحبه ای گفت: “وقتی مثل من از یک مکان کوچک می آیید، می خواهید دنیا در مورد آن باخبر شود.”

در حالی که دوسانجه از ریشه‌های خود آگاه است – هر آهنگ سعی می‌کند جنبه‌ای از هویت پنجابی او را نشان دهد – او نیز از آن بیزار است. او به شدت از سنت استفاده می‌کند، اما آن را نیز آزمایش می‌کند، و آهنگ‌های پاپ را با ضرب‌های پر جنب و جوش بهانگرا در آهنگ‌هایی ترکیب می‌کند که ترانه‌های قدیمی تازه و مرتبط به نظر می‌رسند.

وقتی نوبت به بازیگری می‌رسد، او نقش‌های کمدی و جدی را با هم ترکیب می‌کند و فیلم‌هایی درباره شورش و معضل مواد مخدر در پنجاب مانند Udta Punjab همراه با طنزهای سبک و داستان‌های عاشقانه مانند جات و ژولیت می‌سازد.

Getty Images جیمی فالون با Diljit Dosanjhگتی ایماژ

دوسانژ اخیراً در برنامه The Tonight Show جیمی فیلان حضور موفقی داشته است

افرادی مانند Tyagi که با او ملاقات کردند، او را “خجالتی و ساکت، اما به شدت مراقب” توصیف می کنند. اما این باعث نمی‌شود که او را از انجام شیرین کاری‌ها و شوخی‌های شبکه‌های اجتماعی، که بسیاری از آنها با هزینه شخصی خود انجام می‌دهند، بازدارد.

چریان می‌گوید: «پس از اینکه دوسانجه سال‌ها در این صنعت سپری کرد، افرادی را پیدا کرد که به او کمک می‌کردند این تصویر را مدیریت کند – این فقط برای معتبر ماندن است اما همچنین مراقب باشد که با انتخاب‌هایش به مخاطبان داخلی و بین‌المللی دسترسی پیدا کند.

حکم صحت آن هر چه باشد، انکارناپذیر است که دوسنجه مردی با استعداد استثنایی است.

حتی طنز تحقیرآمیز دوسانجه هم گاهی هدفمند به نظر می رسد. او به سرعت در مورد خودش – از جمله فقدان انگلیسی اش – قبل از هر کس دیگری شوخی می کند. اما در پشت این اهانت، هنرمندی جدی است که مدام به جایگاه خود در جهان فکر می‌کند و اینکه چگونه او، یک پسر روستایی کوچک از پنجاب، می‌تواند آن را از طریق هنر خود به چالش بکشد.

ممکن است موسیقی او پایه و اساس کار او باشد. با این حال، Dosanjh چیزهای بیشتری ارائه می دهد: او یک بسته کامل است، ترکیبی از قدیمی و جدید، ساده و شیک، که همه او را بسیار قابل ربط می کند.

تیاگی می گوید: “و حتی اگر مقداری از اصالت ساخته شده باشد، به چه کسی آسیب می رساند؟ او در مورد دستاوردها یا استعدادهای خود دروغ نمی گوید.”

“مرزهای بیشتری وجود دارد که باید از آنها عبور کرد – و دوسانجه فقط می خواهد همه این کارها را انجام دهد.”

دیدگاهتان را بنویسید