ترامپ از بحث در مورد اینکه آیا نتایج انتخابات را می پذیرد یا خیر اجتناب می کند


دونالد ترامپ در اولین مناظره خود با جو بایدن از گفتن مستقیم اینکه آیا نتایج انتخابات ریاست جمهوری نوامبر را می پذیرد یا نه، خودداری کرد.

از رئیس جمهور سابق سه بار پرسیده شد که آیا “بدون توجه به اینکه چه کسی برنده شود” نتایج را می پذیرد و در نهایت گفت: “مطمئناً، اگر انتخاباتی عادلانه، مشروع و خوب باشد.”

در جریان مناظره پنجشنبه شب، او همچنین ادعاهای غیرمستند مبنی بر تقلب در رأی دهندگان در انتخابات 2020 را تکرار کرد و نقش خود را در شورش های 6 ژانویه در کاپیتول هیل کم اهمیت جلوه داد.

آقای بایدن که عملکرد ضعیفش دموکرات‌ها را به وحشت انداخته است، با متهم کردن ترامپ به “ادامه دادن به این دروغ” درباره دزدی انتخابات، پاسخ داد.

در مناظره موردانتظار که توسط CNN در آتلانتا برگزار شد، آقای ترامپ تا حد زیادی آرام و متمرکز بود در حالی که حریفش برای حفظ یک رشته فکری تلاش می کرد و گاهی اوقات جملات خود را به وضوح تمام می کرد.

اما آقای ترامپ در طول مناظره ادعاهای متعددی را مطرح کرد که با واقعیت پشتیبانی نشد یا دروغ آشکار بود.

دانا بش، مدیر شبکه CNN مجبور شد بارها از ترامپ بپرسد که آیا با نتایج انتخابات موافق است یا خیر. اولین بار او از این سوال طفره رفت و گفت که “بیش از هرکسی” خواهان انتخابات عادلانه و آزاد است.

بار دوم، او این سوال را نادیده گرفت و در عوض در مورد جنگ در اوکراین صحبت کرد و گفت که ولادیمیر پوتین اگر رئیس جمهور ایالات متحده بود هرگز حمله نمی کرد زیرا “من با او خیلی خوب کنار آمدم … او می دانست که شما نمی توانید.” بازی نکن”

آقای ترامپ که برای سومین بار از او خواسته شد پاسخ مثبت یا منفی بدهد، در نهایت گفت که اگر انتخابات “عادلانه، قانونی و خوب” باشد، “کاملا” نتیجه را می پذیرد.

وی سپس به تقلب «مضحک» در انتخابات گذشته اشاره کرد، ادعایی که او – بدون ارائه مدرک – به مدت چهار سال تکرار کرده و به آن مرتبط است. او با اتهامات جنایی روبرو است.

آقای ترامپ سپس گفت که پذیرش نتایج برای او راحت تر از نامزدی مجدد برای ریاست جمهوری است.

جو بایدن با کنایه گفت: “من شک دارم که شما آن را بپذیرید، زیرا شما بسیار ناله می کنید.” – تحمل ضرر را ندارید. وقتی آخرین بار باختی، چیزی در تو شکست.

آقای ترامپ علاوه بر ادعاهایی مبنی بر اینکه انتخابات 2020 به دلیل تقلب در رأی دهندگان از او «دزدیده شده»، در مورد مسائلی از جمله سقط جنین، مالیات و قیام 6 ژانویه نیز دروغ گفته است.

در مورد سقط جنین، آقای ترامپ به آنچه که او افراط گرایی دموکرات خواند، متوسل شد – اینکه حزب می خواهد “در ماه نهم و حتی پس از تولد جان یک کودک را بگیرد”. او حتی وقتی گفت که می‌خواهند “کودک را از شکم بیرون بیاورند” ابراز وجود کرد.

آقای بایدن در پاسخ گفت: «این به سادگی درست نیست.

اظهارات آقای ترامپ ناشی از یک دروغ رایج در میان فعالان ضد سقط جنین است مبنی بر اینکه دموکرات ها از سیاست هایی که اجازه سقط جنین را تا زمان تولد اجازه می دهد، حمایت می کنند.

همانطور که بحث به شورش های 6 ژانویه تبدیل شد، آقای ترامپ از سوالی در مورد اینکه در آن روز به رای دهندگانی که نگران اقدامات و انفعال او بودند چه خواهد گفت و اینکه آیا ممکن است دوباره این کار را انجام دهد طفره رفت.

در عوض، او سعی کرد توجهات را به آقای بایدن معطوف کند و گفت که ایالات متحده از زمانی که دموکرات رئیس جمهور شد از مورد احترام «در سراسر جهان» به مورد خنده قرار گرفته است.

آقای ترامپ اصرار داشت که از معترضان خواسته است “میهن پرست صلح طلب” باشند.

او به آقای بایدن گفت: «شما باید از خودتان خجالت بکشید به خاطر کاری که آنها با برخی از این افراد بی گناه انجام دادند.

آقای ترامپ وعده داد که «بسیاری» از کسانی را که در ارتباط با شورش‌ها به جنایت محکوم شده‌اند عفو کند و آنها را «گروگان‌های ۶ ژانویه» خواند.

وی همچنین نانسی پلوسی را که در آن زمان رئیس مجلس نمایندگان بود، مقصر این هرج و مرج دانست و گفت که او به او 10000 سرباز گارد ملی پیشنهاد داد اما او آنها را رد کرد.

این درست نیست. هیچ مدرکی مبنی بر اینکه این پیشنهاد هرگز ارائه شده وجود ندارد کمیته جداگانه ای که شورش را بررسی کرد یافت. این موضوع توسط کریستوفر میلر، سرپرست وزارت دفاع ترامپ نیز تکذیب شد.

همچنین اگر این پیشنهاد مطرح می شد، خانم پلوسی باز هم حق پذیرش آن را در سمت خود نداشت.

دیدگاهتان را بنویسید