جهاد، هجرت، بردگی مسائل کلیدی است


پا آرون آکینیمی و دانایی نستا کوپمبا، اخبار بی بی سی

AFP موریتانیایی ها در یک راهپیمایی سیاسی پیش از انتخابات ریاست جمهوری شرکت می کنندخبرگزاری فرانسه

حدود دو میلیون نفر برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرده اند

در حالی که موریتانیایی ها در انتخابات ریاست جمهوری پای صندوق های رای می روند، این کشور با چالش های زیادی از جمله میراث کودتاهای نظامی، مهاجرت، حملات جهادی در کشورهای همسایه و میراث دردناک برده داری مواجه است.

رئیس جمهور محمد ولد شیخ قزوانی، که از اولین دوره گذار دموکراتیک کشور در سال 2019 در قدرت بوده است، به دنبال یک دوره دوم و نهایی است.

شش نامزد دیگر برای تصدی پست برتر رقابت می کنند.

این انتخابات آزمون تورنسل برای دموکراسی رو به رشد موریتانی و نشانگر میزان پیشرفت این کشور به سوی گشایش سیاسی بیشتر است.

زمانی که محمد ولد عبدالعزیز، رئیس‌جمهور پیشین در سال 2019 پس از تصدی مسئولیت خود کناره‌گیری کرد، نوید عصر جدیدی برای کشور بود که کودتاهای نظامی متعدد و حکومت استبدادی را تحمل کرده است.

جوزف هاموند، عضو اتحادیه آفریقایی آی‌دوو، به بی‌بی‌سی گفت: «موریتانی در حال حاضر قوی‌ترین اعتبار دموکراتیک را در ساحل دارد، که با توجه به سابقه کودتا، بسیار شگفت‌انگیز است».

یکی از افراد امیدوار برای تبدیل شدن به رهبر بعدی موریتانی، بیرام ولد داخ ولد عبید است که در انتخابات 2019 دوم شد.

پدربزرگ و مادربزرگ آقای عبید برده بودند و او بیشتر عمر خود را صرف مبارزه با این عمل کرد.

او طی سال‌ها به‌خاطر فعالیت‌هایش به عنوان رئیس ابتکار برای احیای جنبش الغا (IRA) دستگیر و زندانی شد.

برده داری همچنان یک موضوع حساس در موریتانی است که آخرین کشوری بود که برده داری را در سال 1981 غیرقانونی اعلام کرد.

پدرم تمام عمرش با برده داری مبارزه کرد. به پدرم قسم خوردم که بدون سازش مبارزه کنم. آقای عبید در سال 2016 به بی بی سی گفت: من علیه برده داری و کسانی که از آن حمایت می کنند مبارزه خواهم کرد.

این قانون سه بار در این کشور لغو شده است، اما هزاران سیاه‌پوست موریتانی هنوز به عنوان کارگران خانگی بدون مزد زندگی می‌کنند و فعالان ضد برده‌داری با سرکوب مواجه هستند.

براساس شاخص جهانی برده داری (GSI) در سال 2023، حدود 149000 نفر در موریتانی به بردگی گرفته شده اند – حدود 3 درصد از جمعیت.

رئيس AFP موريتاني در آخرين تظاهرات به جمعيت نگاه مي كندخبرگزاری فرانسه

رئیس جمهور گزوانی امیدوار است برای دور دوم و آخرین دوره ریاست جمهوری

مهاجرت یکی دیگر از موضوعات داغی است که رای دهندگان را در هنگام حضور در پای صندوق های رای نگران می کند.

موریتانی یک نقطه ترانزیت کلیدی برای مهاجرانی است که تلاش می کنند از غرب آفریقا به اروپا برسند و سال گذشته هزاران قایق این کشور را ترک کردند.

در ماه آوریل، اتحادیه اروپا 210 میلیون یورو (177 میلیون پوند؛ 225 میلیون دلار) به موریتانی کمک کرد که تقریباً 60 میلیون یورو از آن برای مبارزه با مهاجرت غیرقانونی به اروپا سرمایه گذاری خواهد شد.

فساد همچنان یک مشکل جدی در موریتانی است.

رئیس جمهور پیشین عزیز به جرم غنی سازی و اختلاس غیرقانونی به پنج سال زندان محکوم شد و از نامزدی در انتخابات محروم شد.

این کشور از نظر منابع طبیعی مختلف مانند آهن، طلا، فسفات و بازار آینده در بخش نفت آفریقا است، با این حال، طبق گزارش سازمان ملل متحد، تقریباً 59 درصد از جمعیت در فقر زندگی می کنند.

همچنین پتانسیل عظیمی در انرژی های تجدیدپذیر – به ویژه هیدروژن سبز – دارد. این نوع انرژی در نهایت می‌تواند جایگزین پاک‌تری برای سوخت‌های فسیلی شود و در انتقال انرژی بدون کربن کشور ایفای نقش کند.

به گفته مرکز آفریقایی مطالعات استراتژیک، سرمایه گذارانی از اروپا، آسیا و خاورمیانه به ویژه از امارات متحده عربی به دنبال تبدیل موریتانی به مرکز انرژی برای تولید هیدروژن سبز هستند.

رئیس جمهور قزوانی نیز بر اهمیت امنیت ملی تاکید کرد.

موریتانی در منطقه ساحل، نوار زمینی نیمه خشک در جنوب صحرای صحرا قرار دارد که جولانگاه جهادگران بوده است، اما این کشور از سال 2011 تا حد زیادی عاری از حملات بوده است.

با این حال، همسایه آن، مالی، همچنان با حملات مکرر جهادی مبارزه می کند.

تحلیلگران تا حدی به رئیس جمهور قزوانی که سابقه طولانی در ارتش و خدمات امنیتی به او درک عمیقی از چالش های جهادی پیش روی منطقه ساحل داد، اعتبار می دهند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رئیس جمهور غزوانی اتحاد نزدیکی با شرکای غربی مانند فرانسه و ایالات متحده ایجاد کرده است، اما همچنین روابط خود را با همسایگان نظامی خود مانند مالی، بورکینافاسو و نیجر که اخیراً از نفوذ غرب دوری کرده اند، حفظ کرده است. .

رئیس فرماندهی آمریکا در آفریقا، ژنرال مایکل لنگلی گفت که موریتانی نقش “طولانی” در مقابله با تروریسم و ​​جلوگیری از افراط گرایی خشونت آمیز در ساحل دارد.

چیهانی خلیل، استاد ارتباطات در دانشگاه بین المللی لبنان موریتانی به بی بی سی گفت که رئیس جمهور غزوانی موریتانی را با ایالات متحده متحد کرده است تا با این حملات مبارزه کنند.

وی گفت: «نیروهای ویژه ایالات متحده به آموزش یگان‌های نیروهای ویژه موریتانی برای حفاظت از مرزهای ملی ادامه می‌دهند که این امر توانایی‌های تاکتیکی و آمادگی رزمی نیروهای مسلح ما را تقویت می‌کند».

تحلیلگران می گویند که توانایی موریتانی، به عنوان یک بازیگر مهم در امنیت منطقه، برای ادامه این نقش رهبری، به شدت به انتقال موثر و مسالمت آمیز قدرت بستگی دارد که منجر به یک دولت باثبات می شود.

داستان های بیشتر بی بی سی در مورد بحران ساحل:

گتی ایماژ/بی بی سی زنی به تلفن همراه خود و تصویری از بی بی سی نیوز آفریقا نگاه می کندگتی ایماژ/بی بی سی

دیدگاهتان را بنویسید