دادگاه عالی آیووا ممنوعیت شش هفته ای سقط جنین را تایید کرد


دادگاه عالی آیووا قانونی را تایید کرد که به ایالت اجازه می داد اکثر سقط جنین ها را پس از حدود شش هفته بارداری ممنوع کند.

قانون سقط جنین را پس از علائم اولیه فعالیت قلبی در جنین یا جنین ممنوع می کند، اما برای موارد تجاوز جنسی، زنای با محارم، ناهنجاری های جنینی و زمانی که جان مادر در خطر است استثنا قائل شده است.

تصمیم روز جمعه لغو شد بلوک موقت قانونکه در ابتدا توسط قانونگذار ایالتی در جولای 2023 تصویب شد.

دادگاه عالی آیووا شکایت Planned Parenthood را در یک تصمیم 4-3 رد کرد و گفت که این قانون حقوق اساسی شهروندان را مطابق قانون اساسی ایالت نقض نمی کند.

این تصمیم که در وب سایت دادگاه منتشر شد، حکم داد که قوانین محدودکننده سقط جنین تنها در صورتی مغایر با قانون اساسی است که دولت نتواند “پایه عقلانی” برای این قانون نشان دهد.

قاضی متیو مک درموت در نظر اکثریت نوشت که این قانون “به طور منطقی با منافع مشروع دولت در حفاظت از زندگی متولد نشده مرتبط است.”

سوزان کریستنسن، رئیس دادگاه، در عقیده مخالف خود نوشت که اکثریت زنان آیووا را از استقلال بدنی خود محروم می‌کنند و به شدت به «تاریخ و سنت‌های تحت سلطه مردان در دهه 1800» تکیه می‌کنند و پیشرفت‌های حاصل از آن در زمینه حقوق زنان را نادیده می‌گیرند.

کیم رینولدز، فرماندار آیووا، که در اصل قانون سال 2023 را امضا کرده بود، در بیانیه ای از این تصمیم استقبال کرد.

او با ستایش دادگاه به خاطر حمایت از «اراده مردم آیووا» گفت: «هیچ حقی مقدس‌تر از زندگی وجود ندارد، و هیچ چیز شایسته‌ی قوی‌ترین حمایت ما از نوزاد بی‌گناه نیست».

بر اساس گزارش آیووا کپیتال دیسپچ، ایالت قبلاً سقط جنین پس از 20 هفته بارداری را ممنوع کرده بود.

آیووا آخرین ایالتی بود که قوانین سقط جنین را سخت‌تر کرد، پس از اینکه دادگاه عالی ایالات متحده تصمیم رو علیه وید در سال 1973 را لغو کرد که ضمانت سقط جنین در سراسر کشور را لغو کرد.

از آن زمان، تعداد زیادی از قوانین سقط جنین پدید آمده است زیرا ایالت های محافظه کارتر دسترسی به این روش را محدود می کنند.

موسسه Guttmacher گزارش می دهد که از ژوئن، 14 ایالت در ایالات متحده ممنوعیت کامل سقط جنین را دارند، از جمله آلاباما، کنتاکی، لوئیزیانا و تگزاس.

دیدگاهتان را بنویسید