دولت اسلامی 10 سال پس از اوج خود همچنان یک تهدید است


پا فرانک گاردنر، خبرنگار امنیتی بی بی سی

روس‌های EPA شش روز پس از حمله تروریستی در کراسنوگورسک، نزدیک مسکو، روسیه، در 28 مارس 2024 عزاداری می‌کنند و در محل برگزاری کنسرت Crocus City Hall گل می‌گذارند.EPA

بیش از 140 نفر در حمله داعش به سالن کنسرت در مسکو در ماه مارس کشته شدند

درست 10 سال از زمان اعلام خلافت دولت خودخوانده اسلامی (داعش) می گذرد که بنیانگذار آن، ابوبکر البغدادی، چند روز بعد از مسجد نوری موصل به جهانیان اعلام کرد.

این گروه که در زبان عربی به نام داعش یا داعش نیز شناخته می شود، مناطق وسیعی از سوریه و عراق را تصرف کرده و نسخه خشن خود از شریعت (قانون اسلامی) را تحمیل می کند، به طرز وحشیانه ای مجازات می کند و می کشد، و سپس ویدئوهایی را به صورت آنلاین منتشر می کند.

در طول پنج سال آینده، داعش توانست هزاران جهادگر بالقوه را از سراسر جهان به یک خلافت اسلامی آرمان‌گرا جذب کند. واقعیت زندگی ای بود که در آن خشونت شدید حاکم بود: سرهای بریده نصب شده بر نرده های میدان شهر، آزار و اذیت مداوم توسط گشت زنی «پلیس اخلاق» و بمب گذاری های مکرر توسط ائتلاف به رهبری ایالات متحده.

این ائتلاف متشکل از بیش از 70 کشور در نهایت داعش را از آخرین پایگاه خود در باغوز در شرق سوریه در سال 2019 بیرون راند. خلافت فیزیکی دیگر نبود، اما ایدئولوژی باقی ماند.

پس امروز داعش چه شده است؟

پایین، اما نه بیرون

یکی از مقامات ارشد وایت هال در لندن وضعیت این گروه را “کافی نیست اما منتفی نیست” توصیف می کند. رهبری رو به کاهش آن در سوریه باقی مانده است، اما داعش امتیاز خود را در چندین قاره گسترش داده است.

اکثر حملاتی که به نام آن انجام می شود اکنون در جنوب صحرای آفریقا رخ می دهد. در اروپا و خاورمیانه خطرناک‌ترین شاخه آن را استان خراسان می‌دانند که بسیاری آن را مسئول حملات تلفات جمعی امسال در مسکو و کرمان ایران می‌دانند.

استان خراسان (ISKP) در افغانستان و شمال غرب پاکستان واقع شده و از آنجا علیه طالبان حاکم بر افغانستان شورش می کند.

رویترز طالبان مسلح در ولسوالی غنیکل ولایت ننگرهار افغانستان (عکس فایل)رویترز

طالبان در افغانستان با شورشیان داعش می جنگند

این ممکن است تعجب آور به نظر برسد، زیرا طالبان نسخه افراطی خود را از شریعت تحمیل کرده اند، زنان را از اشتغال یا حتی تحصیل مناسب منع کرده اند و مجازات هایی مانند سنگسار را مجدداً اعمال کرده اند. با این حال، طالبان و داعش رقبای سرسختی هستند – و پس از 20 سال شورش، طالبان اکنون خود را شکارچی متخلف می بینند که به شکارچی تبدیل شده اند.

اگر داعش پایگاه فیزیکی داشت – خلافتش در سوریه و عراق – می‌توانست سربازانی را جذب کند که به راحتی به ترکیه پرواز کنند، با اتوبوس به مرز بروند و سپس به صورت قاچاق وارد سوریه شوند.

این نیروها عمدتاً فاقد تجربه نظامی بودند و هیچ درک واقعی از جنگ داخلی که سوریه را از هم پاشید، نداشتند. بسیاری از آنها تجربه جنایات کوچک و مصرف مواد مخدر را در وطن خود داشتند. در میان آنها چهار مرد از غرب لندن بودند که توسط اسیرکنندگانشان به بیتلز ملقب شدند که در نهایت به نگهبانی و شکنجه امدادگران و خبرنگاران غربی پرداختند.

امروز، یکی مرده و بقیه در زندان هستند، از جمله دو نفر که در حال حاضر در حال گذراندن حبس ابد در یک زندان فوق العاده در ایالات متحده هستند.

اما داعش به تحریک حملات از طریق رسانه های آنلاین خود ادامه می دهد. دو دلیل اصلی آن در حال حاضر درخواست انتقام برای حمله نه ماهه اسرائیل به غزه و زندانی کردن زنان و کودکان داعش در اردوگاه‌های مخوف و ویران در شمال سوریه است.

حرکت به آفریقا

مانند القاعده که هنوز از بین نرفته است، داعش در بی نظمی، ناامیدی و سوء مدیریت توسط صاحبان قدرت رشد می کند.

غلظت زیادی از هر سه در برخی از مناطق آفریقا وجود دارد. در سال های اخیر، کشورهای کمربند ساحل – به ویژه مالی، نیجر و بورکینافاسو – کودتاهای نظامی را تجربه کرده اند که منجر به افزایش بی ثباتی شده است.

سربازان فرانسوی، آمریکایی و اتحادیه اروپا که به دولت‌های محلی کمک می‌کنند تا تهدیدات جهادی را مهار کنند، اما همیشه موفق نبوده‌اند، عمدتاً بیرون رانده شده‌اند یا توسط مزدوران روسی جایگزین شده‌اند.

داعش در حال حاضر پنج شعبه در آفریقا دارد که آنها را ولایت (استان) می نامد که در غرب آفریقا، منطقه دریاچه چاد، جمهوری دموکراتیک کنگو و شمال موزامبیک گسترده شده است.

رویترز دختران سودانی فراری از درگیری در منطقه دارفور سودان به پناهگاه های موقت نزدیک مرز سودان و چاد نگاه می کنند (13/05/23)رویترز

داعش شعبه هایی را در جنوب صحرای آفریقا از جمله چاد اعلام کرده است

در اینجا نیز داعش در رقابت مستقیم – و اغلب در تقابل – با القاعده است. داعش می بالد که هم عملیات خود و هم مناطق تحت کنترل خود را گسترش می دهد. او مطمئناً از دولت‌هایی که با آن‌ها می‌جنگد، زیرک‌تر به نظر می‌رسد، و اغلب حملات غافلگیرکننده، مرگبار و کمین‌هایی انجام می‌دهد که ده‌ها سرباز یا روستاییان را در مناطق دورافتاده می‌کشند.

مشخص نشده است که آفریقا آهنربای جغرافیایی برای جهادگران بین المللی که سوریه 10 سال پیش بود، نبود. داوطلبان مانند مرز ترکیه و سوریه یا مناطق قبایلی در شمال غربی پاکستان به آنجا سرازیر نمی شوند. اما فرنچایز IS هنوز هم استخدام‌های زیادی دارد، عمدتاً مردان جوان محلی که کمبود تقریباً کامل فرصت‌ها را در جاهای دیگر می‌بینند.

درگیری‌های کوچک، محلی اما به شدت خشونت‌آمیز در آفریقا ممکن است هزاران مایل دورتر از سواحل اروپا در حال وقوع باشند، اما با افزایش تهدید جهادی، ناگزیر مهاجران بیشتری از آفریقا را به دنبال زندگی امن‌تری در اروپا سوق خواهد داد.

اروپا همچنان یک هدف است

در اوج قدرت خود در اواسط دهه 2010، داعش توانست حملات تماشایی و پر تلفات را در اروپا انجام دهد، مانند حمله به سالن کنسرت باتاکلان در پاریس در سال 2015 که منجر به کشته شدن 130 نفر شد.

قاتلان از سوریه آموزش دیده و اعزام شده بودند و به راحتی از چندین مرز عبور می کردند و مشکلی برای دسترسی به سلاح های خودکار قدرتمند مانند کلاشینکف از بالکان نداشتند.

از آن زمان و به دنبال حملات متعدد در شهرهای اروپایی، به اشتراک گذاری اطلاعات بین پلیس و سرویس های امنیتی به طور قابل توجهی بهبود یافته است. مقامات بریتانیا اکنون بر این باورند که انجام یک حمله برنامه ریزی شده و هماهنگ مانند بمب گذاری لندن در سال 2005 یا باتاکلان در سال 2015 برای داعش یا القاعده بسیار دشوارتر – البته نه غیرممکن – خواهد بود.

رویترز، نیروهای ویژه فرانسوی پس از تیراندازی مرگبار در پاریس، فرانسه (13/11/15) مردم را در خارج از سالن کنسرت باتاکلان تخلیه کردند.رویترز

حمله سال 2015 داعش در پاریس مرگبارترین حمله در تاریخ فرانسه بود

در عوض، آنها بیشتر نگران اپراتورهای انفرادی هستند: افراط گرایان خودخدمت و جامعه گرا که از طریق تبلیغات جهادی آنلاین رادیکال می شوند.

در بریتانیا، اکثریت قریب به اتفاق کارهای ضد تروریسم که توسط سرویس امنیتی MI5 انجام می‌شود، هنوز بر توطئه‌های الهام‌گرفته از داعش یا القاعده متمرکز است. اروپا هنوز در دید آنهاست – و حمله مارس 2024 به تالار شهر کروکوس مسکو که بیش از 140 نفر را کشت، نشان می دهد که داعش می تواند از فرصت برای ضربه زدن به دشمن در حین عقب نشینی استفاده کند، در این مورد جنگ در اوکراین.

مشکلات مدیریتی

خروجی رسانه‌های آنلاین داعش به اندازه دوران خلافت فیزیکی نیست، اما همچنان توانسته است طراحان گرافیکی و وب با استعدادی را برای انتشار پیام نفرت و تحریک به انتقام جذب کند.

در یکی از جدیدترین ویدئوها، آواتار بسیار واقع گرایانه یک خواننده عرب زبان برای رساندن پیام ساخته شد، اما بدون خطر فاش شدن هویت گوینده.

این خطر هویتی از زمان مرگ ابوبکر البغدادی در سال 2019، سران داعش را تحت الشعاع قرار داده است. بدون حضور آنلاین کاریزماتیک همیشه حاضر که زمانی اسامه بن لادن، رهبر فقید القاعده از آن برخوردار بود، رهبری این خطر را دارد که نامربوط، دور و جدا از پیروان خود ظاهر شود.

با این حال، این با طول عمر کوتاه رهبران جهادی جبران می شود. اگر آنها علنی شوند، خطر افشای محل اختفای خود را، چه از طریق نظارت و شنود الکترونیکی و چه از طریق اطلاع‌رسانی در صفوف خود، دارند.

تقریباً هیچ چیز در مورد رهبر فعلی داعش مشخص نیست.

دیدگاهتان را بنویسید