مسیر گرجستان به اتحادیه اروپا پس از «بازگشت» مسدود شده است.


رهبران اروپایی در نشستی در بروکسل گفتند که راه گرجستان برای عضویت در اتحادیه اروپا با یک قانون بحث انگیز نفوذ خارجی مسدود شده است.

تصویب این قانون نشان دهنده یک “پسرفت” در اقدامات برنامه ریزی شده برای اجازه دادن به کشور برای پیوستن به بلوک بود.

رهبران در سندی که روز پنجشنبه منتشر شد، گفتند: «شورای اروپا از مقامات گرجستان می‌خواهد تا با معکوس کردن مسیر فعلی که مسیر گرجستان به اتحادیه اروپا را به خطر می‌اندازد، مقاصد خود را روشن کنند».

آنها افزودند که “همبستگی قوی با مردم گرجستان” را حفظ می کنند و ابراز تمایل کردند “به حمایت از گرجی ها در مسیرشان به سوی آینده اروپایی ادامه دهند.”

در این بیانیه آمده است: «شورای اروپا از مقامات گرجستان می‌خواهد تا با معکوس کردن مسیر فعلی، که مسیر گرجستان به اتحادیه اروپا را به خطر می‌اندازد و عملاً منجر به توقف روند الحاق می‌شود، مقاصد خود را روشن کنند». بیانیه نتایج خود را از این اجلاس می خواند.

گرجستان در ماه دسامبر پس از دریافت فهرستی از اقداماتی که برای ادامه آن باید انجام دهد، از جمله اصلاحات قضایی، وضعیت نامزدی اتحادیه اروپا را دریافت کرد.

با این حال، این اتحادیه از قانون جدید نفوذ خارجی که قرار است ماه آینده اجرایی شود، انتقاد کرده است.

بر اساس این گزارش، رسانه ها و سازمان های مردم نهادی که بیش از 20 درصد بودجه خود را از خارج دریافت می کنند، باید به عنوان «سازمان هایی که در راستای منافع یک کشور خارجی عمل می کنند» ثبت نام کنند، مشمول حسابرسی های شدید و یا جریمه خواهند شد.

دولت گرجستان ادعا می کند که این قوانین شفافیت جریان های نقدی را برای حمایت از سازمان های غیردولتی و محافظت از گرجستان در برابر مداخلات خارجی تضمین می کند.

مخالفان آن را به دلیل شباهت آن به قانون فعلی روسیه، «قانون روسیه» نامیده اند و دلیل واقعی این قانون را سرکوب مخالفان در آستانه انتخابات پارلمانی اکتبر می دانند.

ایالات متحده قبلاً گفته بود که این قانون آزادی بیان را تهدید می کند.

هزاران گرجستان علیه آن تظاهرات کرده‌اند و گزارش‌هایی از تهدید یا خشونت فیزیکی در راهپیمایی‌هایی که کارگران غیردولتی، فعالان و سیاستمداران مخالف هدف قرار گرفته‌اند، وجود دارد.

رهبران اتحادیه اروپا روز پنجشنبه همچنین خواستار پایان دادن به “اقدامات فزاینده ارعاب، تهدید و حملات فیزیکی علیه نمایندگان جامعه مدنی، رهبران سیاسی، فعالان مدنی و روزنامه نگاران” شدند.

آنها گفتند که به نظارت دقیق اوضاع در گرجستان ادامه خواهند داد و از دولت خواستند که انتخابات آینده “آزاد و عادلانه” را تضمین کند.

دیدگاهتان را بنویسید