نمایندگان مجلس توسط معترضان به لایحه مالی نجات پیدا کردند


پا ویکلیف مویا، بی بی سی نیوز، نایروبی

موزه گل رز موزه گل رز موزه رز

قانونگذاران کنیایی ممکن است هنوز پس از غلبه تظاهرکنندگان ضد مالیات بر پلیس و هجوم به پارلمان در روز سه‌شنبه، متحیر باشند، اما دو قانونگذار در واقع از برخی از ربوده‌کنندگانی که در طول این مصیبت به کمک آنها آمدند، سپاسگزار هستند.

رز موسیا، نماینده مجلس که از عصا استفاده می‌کند، به بی‌بی‌سی گفت: «خیلی ترسیده بودم و به خدا دعا می‌کردم که حدود 22 معترض جوان مرا محاصره کردند.

او و همکارش جکسون کوسگی که از ویلچر استفاده می‌کند، در جریان این حمله دو ساعته به دام افتادند که همکارانشان با فرار از طریق یک تونل زیرزمینی به سمت امن فرار کردند.

معترضان جوان در صحنه‌های بی‌سابقه‌ای که باعث شد بخش‌هایی از پارلمان به شدت آسیب ببینند، شیشه‌ها را شکستند و در نهایت به داخل اتاق‌ها راه یافتند. برخی حتی بخشی از ساختمان را آتش زدند.

به عنوان یک نماینده اپوزیسیون، خانم موسیو به تازگی به لایحه ای که از آن خشمگین شده اند، رأی منفی داده است.

هنگامی که تظاهرات هفته گذشته آغاز شد، عمدتاً مسالمت آمیز بود و هزاران تظاهرکننده عمدتاً جوان در نایروبی پایتخت و سراسر کشور علیه لایحه مالی بحث برانگیز راهپیمایی کردند که مالیات ها را افزایش می داد و تعدادی اتهامات دیگر را معرفی می کرد.

اما تنش ها بعدازظهر سه شنبه با تصویب این لایحه در پارلمان شعله ور شد – علیرغم تظاهرات هایی که در آن روز تعداد بسیار بیشتری را به خود جلب کرد.

افسران پلیس به سوی جمعیتی که در اطراف پارلمان تجمع کرده بودند تیراندازی کردند – و دقایقی پس از رای نمایندگان، معترضان خشمگین به ساختمان مجلس یورش بردند.

خانم موسی که در سال 2017 در یک تصادف جاده ای مجروح شد، گفت: “همه رفتند و من نمی توانستم از آسانسور استفاده کنم زیرا برق قطع شد.”

معترضان EPA در اعتراض به افزایش مالیات در نایروبی، کنیا در 25 ژوئن 2024 به پارلمان یورش بردند.EPA

دقایقی پس از تصویب لایحه بحث برانگیز افزایش مالیات توسط نمایندگان مجلس، معترضان به پارلمان یورش بردند

همتای او، آقای کوسگی، نماینده حزب حاکم است که از قانون بحث برانگیز با هدف کمک به حذف نزدیک به ۸۰ میلیارد دلار (۶۳ میلیارد پوند) بدهی ملی کشور حمایت کرد.

کوسگی به تلویزیون KTN گفت: «ما داخل سلول بودیم و ناگهان مردان جوان ما هجوم آوردند و همه به دنبال راه فرار بودند.

کسانی که وارد خانه شدند شروع به تخریب مبلمان کردند، بخشی از ساختمان به آتش کشیده شد و ماکتی از گرز تشریفاتی که نماد قدرت قانونگذار است به سرقت رفت. معمولاً سالن پذیرایی جناح جدید مجموعه مجلس را تزئین می کند.

آقای کوسگی که پس از ابتلا به فلج اطفال در کودکی معلول شد، گفت: “وضعیت بدتر می شد، اما من و همکارم رز موسیو تصمیم گرفتیم با جوانان ملاقات کنیم زیرا به دلیل ناتوانی هایمان نمی توانستیم فرار کنیم.”

این نماینده مجلس که اسقف انجیلی نیز هست، وقتی به این لایحه بحث برانگیز رای داد نمی دانست چه اتفاقی برای او خواهد افتاد.

اما معترضان به قانون‌گذاران آسیبی نرساندند، بلکه به آنها کمک کردند تا به منطقه امن‌تری بروند و از آنجا بعداً از ساختمان خارج شدند.

آقای کوسگی گفت: «آنها می‌دانستند من کی هستم و حتی می‌دانستند که من چگونه رأی داده‌ام.

اما آنها به من گفتند که من آدم خوبی هستم و از آنها خواستند که من را از ساختمان خارج کنند زیرا ممکن است اتفاقی که قرار است بیفتد برای من خوب نباشد.»

هواپیماربایان مجلس حتی به او پیشنهاد تاکسی دادند: «از من پرسیدند که آیا به اوبر نیاز دارم یا نه، اما من به آنها نشان دادم کجا می‌خواهم توقف کنم، زیرا می‌دانستم بیرون از مجلس خطرناک است».

خانم موسیا با این موضوع موافقت کرد و گفت که نگرش نوع دوستانه معترضان غافلگیرکننده بود.

آنها خطاب به دو نماینده مجلس که در این مرحله در سالن خصوصی اعضای مجلس حضور داشتند، به آنها گفتند که منظورشان هیچ ضرری نیست و فقط برای آنچه که فکر می کنند درست است، تبلیغ می کنند.

خانم موسیا گفت: “آنها دستان مرا گرفتند، به من گفتند، “مشکل ما قبض مالی بود” – نه ما.”

او اعتراف کرد که این هنوز یک “مصائب وحشتناک” است.

اما آنها اصلاً مضر نبودند، آنها با من بسیار مهربان بودند. به من گفتند تو مادر ما هستی و نمی توانیم به تو آسیبی برسانیم.

آقای کوسگی از معترضان تشکر کرد که “زندگی من و خانم موسیو را در زمانی که همه فرار کردند نجات دادند”.

او گفت: «حتی در یک لحظه عصبانیت و استرس، آنها همچنان انسانیت داشتند.

میلی اودیامبو، یکی از اعضای پارلمان که به دلیل کوتاه نکردن حرف هایش شناخته می شود، به یک روزنامه محلی گفت که معتقد است معترضان صرفا از نمایندگان معلول به عنوان سپر انسانی در برابر حمله احتمالی پلیس استفاده می کنند.

اما خانم Museo گفت که پلیس در زمان کمک معترضان به او حضور نداشت.

او افزود که همکارانش را برای فرار سرزنش نمی کند، زیرا همه آنها به درستی از تهاجم وحشت کرده اند.

قانونگذاران به رهبری موسی وتانگولا، رئیس مجلس، از طریق تونلی که اتاق های مناظره مجلس سنا و مجلس ملی را به جناح جدید که کارکنان پارلمان را در خود جای داده است، خارج شدند.

بخش اداری ساختمان به عنوان برج بانج شناخته می شود و در ماه آوریل افتتاح شد.

تظاهرکنندگان گتی ایماژ از کنیا در نایروبی، یکی از آنها تی شرتی پوشیده که روی آن نوشته شده است: "مالیات قاعدگی من را متوقف کنید!" - سه شنبه 25 ژوئن 2024گتی ایماژ

تعداد معترضان روز سه‌شنبه افزایش یافت و به گفته پزشکان ۲۳ نفر در اثر خشونت‌آمیز شدن اوضاع جان خود را از دست دادند

در نهایت پلیس توانست معترضان را در میان ابرهای گاز اشک آور و صدای تیراندازی از ساختمان بیرون کند.

نمایندگان مجلس در پناهگاه های زیرزمینی زیر برج های بانج پنهان شدند تا زمانی که تخلیه سازماندهی شد.

رسانه های محلی گزارش دادند که برای خروج از محوطه، برخی از قانونگذاران، از جمله آمسون کینگی، رئیس مجلس سنا، در آمبولانس ها سوار شدند، زیرا معترضان به خودروهای نمایندگان مجلس سنگ پرتاب کردند.

بعد از ظهر همان شب، رئیس جمهور ویلیام روتو حمله به پارلمان را “خیانت” و “تهدید وجودی” خواند.

اما با توجه به گستردگی اعتراضات – پزشکان می گویند حداقل 23 نفر در روز سه شنبه جان باختند – آقای روتو در مقابل فشارها سر تعظیم فرود آورد و گفت که این قانون لغو خواهد شد.

او گفت که گفت و گو را با جوانان کنیایی آغاز خواهد کرد و روی اقدامات ریاضتی کار خواهد کرد که با کاهش بودجه ریاست جمهوری آغاز می شود.

برای خانم Museo، رویدادهای آسیب زا یک منحنی یادگیری برای سیاستمداران بود و قدرت مردم را نشان می داد.

وی از مقامات پارلمانی خواست تا یک سیستم تخلیه مناسب برای نمایندگان دارای معلولیت ایجاد کنند. او همچنین خواستار جدی گرفتن درخواست رئیس جمهور برای گفتگو شد.

خانم موسی گفت: «معترضان برانگیخته شده‌اند، و درست است، اما صدای آنها شنیده شده است و اکنون باید اجازه دهند گفتگو صورت بگیرد.

اگر پس از گفتگو راضی نباشند، می توانند به خیابان ها برگردند».

درباره بحران مالیاتی کنیا بیشتر بخوانید:

گتی ایماژ/بی بی سی زنی به تلفن همراه خود و تصویری از بی بی سی نیوز آفریقا نگاه می کندگتی ایماژ/بی بی سی

دیدگاهتان را بنویسید