چرا یک زوج خوشبخت تصمیم گرفتند با هم بمیرند؟


پا لیندا پریسلی، اخبار بی بی سی

بی بی سی ایان (70) و الز (71) دو روز قبل از مرگشان عکس گرفتندبی بی سی

جان (70) و الز (71) دو روز قبل از مرگشان عکاسی کردند

جان و الز تقریباً پنج دهه است که ازدواج کرده اند. در اوایل ماه ژوئن، پس از اینکه دو پزشک داروهای کشنده به آنها تزریق کردند، آنها با هم درگذشتند. در هلند این به عنوان اتانازی مضاعف شناخته می شود. قانونی و نادر است، اما هر سال تعداد بیشتری از زوج های هلندی تصمیم می گیرند به این طریق به زندگی خود پایان دهند.

ممکن است برخی افراد این مقاله را ناراحت کننده بدانند.

سه روز قبل از اینکه جان و السا با کمال میل آخرین نفس خود را بکشند، در یک اسکله غرق آفتاب در فریزلند، در شمال هلند، ایستاده اند. آنها زوجی عاشق متحرک هستند و بیشتر دوران ازدواج خود را در موتورخانه یا قایق زندگی کرده اند.

«ما گاهی تلاش می‌کردیم [to live] خانه ای است در انبوهی از سنگ ها، – یان به شوخی می گوید وقتی به آنها سر می زنم، – اما کار نمی کند.

او 70 ساله است و روی صندلی چرخان راننده ون می نشیند و یک پایش خم شده در تنها حالتی که کمردرد همیشگی او را تسکین می دهد. همسرش الز 71 ساله است و مبتلا به زوال عقل است. حالا او در حال تقلا است تا جملاتش را فرموله کند.

او به راحتی از جایش بلند می شود و به بدنش اشاره می کند: «خیلی خوب است. او با اشاره به سرش می گوید: “اما وحشتناک است.”

جان و الز در مهدکودک با هم آشنا شدند – رابطه آنها برای زندگی محدود بود. یان در جوانی برای تیم جوانان هلند هاکی بازی کرد و سپس مربی ورزشی شد. الز به عنوان معلم مدرسه ابتدایی آموزش دید. اما این عشق مشترک آنها به آب، قایق و قایقرانی بود که سالهای زندگی مشترک آنها را مشخص کرد.

در جوانی روی قایق زندگی می کردند. آنها بعداً یک قایق باری خریدند و تجارتی برای حمل و نقل کالا در آبراهه های داخلی هلند ایجاد کردند.

در همین حال، الز تنها پسر خود را به دنیا آورد (که می خواست ناشناس بماند). او یک شبانه روزی هفتگی در مدرسه شد و آخر هفته ها را با والدینش می گذراند. یان و الز در طول تعطیلات مدرسه، با نوزادشان در کشتی، به دنبال سفرهای کاری بودند که آنها را به مکان‌های جالبی می برد – در امتداد رودخانه راین یا جزایر هلند.

تا سال 1999، تجارت داخلی باربری بسیار رقابتی شده بود. ایان به دلیل کار سختی که بیش از ده سال انجام می داد، کمردرد شدیدی داشت. او و الز به خشکی نقل مکان کردند، اما پس از چند سال دوباره در یک قایق زندگی کردند. وقتی این کار خیلی سخت شد، آنها کمپ بزرگ خود را خریدند.

او در سال 2003 تحت عمل جراحی کمر قرار گرفت، اما بهبودی حاصل نشد. او رژیم سنگین مسکن را کنار گذاشت و دیگر قادر به کار نبود، اما الز همچنان مشغول تدریس بود. گاهی اوقات آنها در مورد اتانازی صحبت می کردند – ایان به خانواده توضیح داد که نمی خواهد با محدودیت های فیزیکی خود مدت زیادی زندگی کند. در همین زمان، این زوج به NVVE، یک سازمان هلندی حق مرگ پیوستند.

ایان به من گفت: «وقتی داروی زیادی مصرف می‌کنید، مانند یک زامبی زندگی می‌کنید. بنابراین، به دلیل دردی که احساس می‌کنم و بیماری الس، فکر می‌کنم باید این کار را متوقف کنیم.»

وقتی جان می گوید “بس کن”، منظورش از زندگی کردن است.

در عکس، جان با پسرش

عکس ایان با پسرش در سال 1982 است

الز در سال 2018 از تدریس بازنشسته شد. او علائم اولیه زوال عقل را نشان می داد، اما در برابر مراجعه به پزشک مقاومت کرد – شاید به این دلیل که شاهد زوال پدرش و مرگ او بر اثر آلزایمر بود. اما به نقطه ای رسید که علائم او را نمی توان نادیده گرفت.

در نوامبر 2022، پس از تشخیص زوال عقل، الز از مطب دکتر بیرون زد و شوهر و پسرش را پشت سر گذاشت.

ایان به یاد می آورد: “او عصبانی بود – مانند گاو نر در آتش.”

پس از اینکه الز متوجه شد که وضعیت او بهبود نمی یابد، او و ایان و پسرشان شروع به بحث درباره اتانازی مضاعف کردند – هر دو با هم می میرند.

در هلند، اتانازی و کمک به خودکشی در صورتی قانونی است که فردی درخواست داوطلبانه داشته باشد و رنج او، چه جسمی یا روانی، توسط پزشکان «غیرقابل تحمل» و بدون چشم‌انداز بهبود ارزیابی شود. هر فردی که به مرگ کمکی نیاز دارد توسط دو پزشک ارزیابی می شود – دومی ارزیابی انجام شده توسط پزشک اول را بررسی می کند.

از کجا کمک بگیریم

در سال 2023، 9068 نفر بر اثر اتانازی در هلند جان خود را از دست دادند که حدود 5 درصد از کل مرگ و میرها بود. 33 مورد اتانازی مضاعف یعنی 66 نفر وجود داشت. این موارد پیچیده‌ای هستند که زمانی که یکی از شریک‌های زندگی زوال عقل داشته باشد، تشدید می‌شوند، زمانی که ممکن است عدم اطمینان در مورد توانایی آنها برای رضایت وجود داشته باشد.

دکتر Rosemarien van Bruchem، متخصص سالمندان و متخصص اخلاق در مرکز پزشکی اراسموس در روتردام می گوید: «بسیاری از پزشکان حتی نمی خواهند به مرگ بیمار مبتلا به زوال عقل فکر کنند.

این موقعیت پزشک عمومی جان و السا بود. و این بی میلی پزشکان در اعداد اتانازی منعکس شده است. از هزاران نفری که در سال 2023 جان باختند، 336 نفر مبتلا به زوال عقل بودند. بنابراین، متخصصان پزشکی ادعای قانونی «رنج غیرقابل تحمل» برای بیماران مبتلا به زوال عقل را چگونه ارزیابی می کنند؟

دکتر ون بروخم توضیح می‌دهد که برای بسیاری از مبتلایان به زوال عقل در مراحل اولیه، عدم قطعیت در مورد چگونگی پیشرفت ممکن است باعث شود که به پایان زندگی خود فکر کنند.

“آیا نمی توانم کاری را که فکر می کنم مهم است انجام دهم؟ آیا دیگر خانواده ام را نمی شناسم؟ اگر بتوانید آن را به اندازه کافی خوب بیان کنید، اگر هم برای پزشکی که مایل به انجام اتانازی است و هم برای [second] یک پزشک متخصص در صلاحیت ذهنی، ترس وجودی از آنچه اتفاق خواهد افتاد ممکن است دلیلی برای در نظر گرفتن اتانازی باشد.

الس ون لنینگن الز ون لنینگنالز ون لاینینگن

الز که در سال 1968 عکس گرفته شد، بعداً به زوال عقل تشخیص داده شد

از آنجایی که درمانگر آنها نمی‌خواست شرکت کند، ایان و الز به یک کلینیک متحرک اتانازی – مرکز تخصصی اتانازی مراجعه کردند. این سازمان حدود 15 درصد از مرگ های کمکی را در سال گذشته در هلند انجام داده و به طور متوسط ​​حدود یک سوم درخواست هایی را که دریافت می کند برآورده می کند.

اگر زن و شوهری بخواهند به زندگی مشترک خود پایان دهند، پزشکان باید مطمئن باشند که یکی از زوجین روی دیگری تأثیر نمی گذارد.

دکتر برت کیسر در دو مورد اتانازی شرکت کرد. اما او همچنین به یاد می آورد که با یک زوج دیگر مشکوک شده بود که مرد همسرش را مجبور می کند. در ملاقات بعدی، دکتر کایزر با این زن یک به یک صحبت کرد.

او گفت که برنامه های زیادی دارد…! دکتر کایزر می گوید و توضیح می دهد که زن متوجه شد که شوهرش به شدت بیمار است، اما قصد نداشت با او بمیرد.

روند اتانازی خاتمه یافت و مرد به دلایل طبیعی فوت کرد. همسرش هنوز زنده است.

دکتر تئو بوئر، استاد اخلاق سلامت در دانشگاه الهیات پروتستان، یکی از معدود منتقدان صریح اتانازی در هلند است و معتقد است که پیشرفت در مراقبت های تسکینی اغلب نیاز به استفاده از آن را کاهش می دهد.

من می گویم که کشتن یک پزشک قابل توجیه است. با این حال، این باید یک استثنا باشد.”

آنچه دکتر بور را نگران می کند پیامدهای موارد اتانازی مضاعف است – به ویژه پس از اینکه نخست وزیر سابق هلند و همسرش تصمیم گرفتند در اوایل سال جاری با هم بمیرند و به تیتر اخبار جهانی تبدیل شدند.

دکتر بور می‌گوید: «ما ده‌ها مورد اتانازی مضاعف را در سال گذشته دیده‌ایم، و تمایل کلی به «قهرمان‌سازی» مرگ با هم وجود دارد. اما تابوی قتل از پیش برنامه ریزی شده در حال از بین رفتن است، به خصوص وقتی صحبت از اتانازی مضاعف به میان می آید.

ایان و الز احتمالاً می توانند برای همیشه در ون خود زندگی کنند. آیا آنها احساس می کنند خیلی زود می میرند؟

الز می گوید: “نه، نه، نه – نمی توانم ببینم.”

شوهرش می گوید: «من زندگی ام را کرده ام، دیگر درد نمی خواهم. – عمری که داشتیم، پیر می شویم [for it]. ما معتقدیم که این باید متوقف شود.»

و یه چیز دیگه هم هست الز توسط پزشکان ارزیابی شده است که می گویند او هنوز این ظرفیت را دارد که خودش تصمیم بگیرد که آیا می خواهد بمیرد یا خیر، اما با پیشرفته تر شدن زوال عقل او ممکن است تغییر کند.

هیچ کدام از اینها برای پسر ایان و الز آسان نبود.

جان توضیح می دهد: «تو نمی خواهی پدر و مادرت بمیرند. – به همین دلیل اشک ریخت – پسرمان گفت: “زمانهای بهتر، هوای بهتر خواهد آمد” – اما برای من نه.

دیگران هم همین احساس را دارند.

“راه حل دیگری وجود ندارد.”

الز ون لاینینگن (چپ) و یان فابر (راست) در روز عروسی خود، 1975

الس و جان در روز ازدواجشان، 1975

یک روز قبل از ملاقات با پزشکان اتانازی، الز، جان، پسر و نوه‌هایشان با هم بودند. ایان که همیشه کاربردی بود، مشتاق بود ویژگی‌های ون را توضیح دهد تا برای فروش آماده شود.

پسرشان می گوید: «بعد با مادرم رفتم کنار ساحل بازی کنیم. «بچه ها بازی می کردند، شوخی می کردند… روز خیلی عجیبی بود.

یادم می‌آید که آن شب شام خوردیم و وقتی دیدم همه با هم شام می‌خوریم، اشک در چشمانم حلقه زد.

صبح روز دوشنبه همه در آسایشگاه محلی جمع شدند. بهترین دوستان این زوج، برادران جانا و الز و همچنین عروس و پسرشان حضور داشتند.

او می گوید: «دو ساعت قبل از آمدن پزشکان با هم بودیم. ما در مورد خاطراتمان صحبت کردیم و به موسیقی گوش دادیم.

Idlewild توسط تراویس برای Els، The Beatles Now and then برای Jan.

پسرشان می گوید: «نیم ساعت گذشته سخت بود. دکترها آمدند، همه چیز به سرعت اتفاق افتاد – آنها رژیم خود را دنبال می کنند و قدم بعدی چند دقیقه دیگر است.

روز دوشنبه، 3 ژوئن 2024، الز ون لاینینگن و یان فابر داروهای کشنده دریافت کردند و آنها با هم درگذشتند.

کمپر آنها هنوز برای فروش نیست. پسر جان و الس تصمیم گرفتند مدتی آن را نگه دارند و با همسر و فرزندانش به تعطیلات بروند.

او می گوید: «در نهایت می فروشم. “ابتدا می‌خواهم خاطره‌ای برای خانواده بسازم.”

صداهای بی بی سی
صداهای بی بی سی

دیدگاهتان را بنویسید