زلنسکی پس از حمله مرگبار این سلاح دوربرد را پیدا کرد


ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین پس از آن که هفت نفر از جمله دو کودک کشته شدند، خواستار افزایش تسلیحات دوربرد و دفاع هوایی شد.

مقامات اوکراینی اعلام کردند در نتیجه حمله روسیه به شهر ویلنیانسک در نزدیکی شهر زاپوروژیه در جنوب شرقی این کشور، 31 نفر نیز زخمی شدند.

رویترز گزارش داد که در مجموع، در روز شنبه در اثر شلیک موشک از اوکراین حداقل 11 غیرنظامی کشته و 37 نفر دیگر زخمی شدند.

زلنسکی در پیامی تلگرامی نوشت: شهرها و شهرهای ما هر روز از چنین حملات روسیه رنج می برند.

اما او افزود که «راه‌هایی برای غلبه بر این مسئله وجود دارد، از جمله «انهدام پرتابگرهای موشکی روسی، حمله با برد واقعی و افزایش تعداد سامانه‌های دفاع هوایی مدرن».

او تصاویری از ویلنیوس منتشر کرد که دهانه بزرگی را در نزدیکی ساختمانی در حال دود و همچنین چندین جسد روی زمین را نشان می‌داد.

آندری کوستین، دادستان کل اوکراین گفت که دو موشک به شهر اصابت کرده و به زیرساخت ها، مغازه ها و ساختمان های مسکونی آسیب وارد کرده است.

وزارت دفاع روسیه علناً در مورد این حمله اظهار نظری نکرده است.

وی در کانال تلگرامی خود ویدئویی از حمله موشکی به راه آهن منتشر کرد که ادعا می شود در نزدیکی روستای اوکراینکا – در کمتر از 10 کیلومتری ویلنیوس – قرار داشت و توسط نیروهای اوکراینی برای تخلیه سلاح و نظامی استفاده می شد. تجهیزات.

آقای کوستین همچنین گفت که در نتیجه حملات توپخانه ای به سه روستای نزدیک خط مقدم در شرق منطقه دونتسک، چهار نفر کشته و هفت نفر زخمی شدند.

متحدان غربی در حال حاضر اوکراین قرار داده اند طیف وسیعی از سلاح های دوربرد – از جمله موشک های اسکالپ از فرانسه، استورم سایه از بریتانیا و ATACMS از ایالات متحده – و همچنین سیستم های دفاع هوایی پاتریوت ساخت آمریکا.

با این حال، جریان تسلیحات از ایالات متحده – بزرگترین تامین کننده تسلیحات به اوکراین – در اوایل سال 2024 پس از تعلیق لایحه کمک های نظامی بیشتر در کنگره متوقف شد.

این قانون در نهایت در آوریل تصویب شد و سامانه‌های دفاع هوایی و موشک‌های دوربرد در ماه بعد به خط مقدم رفتند.

اما اوکراین تلفات و دستاوردهای ارضی روسیه در دوره موقت را ناشی از کمبود مهمات و موشک‌های پدافند هوایی ناشی از تاخیر دانست، در حالی که آقای زلنسکی همچنان خواستار حمایت بیشتر برای پیروزی در جنگ شد.

او در تلگرام از کمک متحدان تشکر کرد اما گفت که تصمیم‌گیری در مورد ارسال تسلیحات بیشتر «باید تسریع شود» زیرا «هر گونه تأخیر در تصمیم‌گیری در این جنگ به معنای از دست دادن جان انسان‌ها است».

دیدگاهتان را بنویسید