فرانسه در حالی رای می دهد که اتحادیه ملی راست افراطی امیدوار است تاریخ را بسازد


پا پل کربی، بی بی سی نیوز، پاریس

آندری ایوانوف/ خبرگزاری فرانسه شهروندان فرانسوی در اولین دور انتخابات پارلمانی فرانسه در مونترال، کانادا، 29 ژوئن 2024، در مرکز مون رویال رای می دهند.آندری ایوانوف / خبرگزاری فرانسه

رای گیری در کانادا که بخشی از 11 حوزه انتخابیه فرانسه برای مهاجران خارج از کشور است، زود آغاز شده است.

روز یکشنبه، فرانسه انتخابات پارلمانی برگزار خواهد کرد که می تواند تاریخ ساز شود، زیرا راست افراطی بیش از آنچه در دوران مدرن دیده است به قدرت نزدیک می شود.

راهپیمایی ملی مارین لوپن و جردن باردلا (RN) در نظرسنجی ها – سه هفته پس از پیروزی آنها در انتخابات اتحادیه اروپا – بسیار جلوتر است و امانوئل ماکرون، رئیس جمهور ماکرون با فراخوانی رای مردم پاسخ داد.

بیش از 2.6 میلیون نفر از 49 میلیون رای دهنده فرانسه برای رای دادن به صورت نیابتی ثبت نام کردند، که نشان دهنده حضور بالای پیش بینی شده برای چنین انتخابات کلیدی است.

این انتخابات دو دور برگزار می شود و اکثر کرسی های 577 مجلس ملی تا دور دوم رأی گیری یکشنبه آینده مشخص نخواهد شد.

این کمپین فقط 20 روز به طول انجامید و همچنین به نفع RN بود که به سرعت تعهدات موجود خود را در مورد مهاجرت، عدم امنیت و کاهش مالیات برای مقابله با بحران هزینه زندگی اصلاح کرد.

جردن باردلا می‌خواهد اولین نخست‌وزیر RN شود و حزب او مطمئناً در دور اول ده‌ها حوزه را به دست خواهد آورد.

اما او می گوید که تنها در صورتی این کار را به دست خواهد گرفت که این حزب اکثریت مطلق پارلمانی یعنی 289 کرسی را به دست آورد. جایگزین مجلس معلق و بن بست خواهد بود.

هنگامی که اولین نتایج یکشنبه شب اعلام شد، مخالفان رالی ملی باید تصمیم بگیرند که در دور دوم در سراسر فرانسه از چه کسی حمایت کنند تا اطمینان حاصل شود که اکثریت مطلق اتفاق نمی افتد.

توماس سامسون/پول/ خبرگزاری فرانسه رئیس حزب راست افراطی انتخابات ملی فرانسه و نامزد پیشرو در انتخابات اتحادیه اروپا در 9 ژوئن، جردن باردلا (چپ) و گابریل آتال، نخست وزیر فرانسه در یک مناظره شرکت کردند. توماس سامسون / پول / خبرگزاری فرانسه

جردن باردلا (سمت چپ) امیدوار است جانشین گابریل آتال به عنوان نخست وزیر شود

اگر نظرسنجی ها صحت داشته باشند، بسیاری از دور دوم، راهپیمایی ملی را در مقابل یک ائتلاف چپ با عجله تشکیل شده به نام جبهه خلق جدید قرار می دهد که معتقد است حتی می تواند در انتخابات پیروز شود.

در انتخابات قبلی، احزاب از سراسر طیف گرد هم آمدند تا راست افراطی را بیرون نگه دارند، و رای دهندگان برای انجام این کار دست نگه داشتند.

اما رهبران RN در طول سال ها سخت کار کرده اند تا تصویر افراطی خود را از بین ببرند. همراه با سیاست دادن “اولویت های ملی” به شهروندان فرانسوی برای کار و مسکن، آنها می خواهند مالیات بر ارزش افزوده انرژی را کاهش دهند و به افراد زیر 30 سال اجازه دهند از مالیات بر درآمد خودداری کنند.

در فرانکویل، شمال پاریس، معلمی به نام اگنس از فقدان انضباط در مدارس فرانسه شکایت می کند و عاشق برنامه های جردن باردلا برای “انفجار بزرگ اقتدار” در آموزش است. “من یا به راست یا به راست افراطی رای خواهم داد. من جذابیت باردلا را دوست دارم.»

او همچنین هیچ مشکلی با برنامه های RN برای لغو ندارد حق تولدحق شهروندی خودکار فرانسه برای فرزندان متولد شده از والدین خارجی در صورتی که این کودکان پنج سال را در فرانسه گذرانده باشند – بین سنین 11 تا 18 سالگی، زمانی که واجد شرایط درخواست تابعیت فرانسه هستند.

اورلیوس

Aurelie می گوید خدمات عمومی در فرانسه بدتر شده است، اما RN را به عنوان راه حل نمی بیند

انتظار می‌رود که ائتلاف آنسامبل رئیس‌جمهور مکرون کرسی‌های خود را از دست بدهد و روزهای نخست وزیری گابریل آتال به‌نظر می‌رسد رقم خورده باشد، حتی اگر نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که او همچنان محبوب‌ترین سیاستمدار فرانسه است.

فرانسوا اولاند پیش از رای گیری گفت: دوران ماکرون به پایان رسیده است.

آقای اولاند، رئیس‌جمهور سابق فرانسه که رئیس و مربی ماکرون بود، بار دیگر به پارلمان راه یافت – این بار به عنوان کاندیدای جبهه مردمی جدید.

با این حال، حتی متحدان ماکرون نیز از قمار انتخابات زودهنگام او عصبانی هستند.

فرانسه سه سال دیگر انتخابات دیگری نداشت و او راه های بسیار بهتری برای گذراندن تابستان داشت تا اینکه در یک کمپین انتخاباتی کوتاه و پر استرس شرکت کند.

تیم ملی فوتبال روز دوشنبه در مرحله یک هشتم نهایی یورو 2024 به مصاف بلژیک می رود که کل فرانسه خود را برای حضور در المپیک پاریس که از 26 جولای آغاز می شود، آماده می کند.

ایستگاه‌های مترو مانند کنکورد بسته شده‌اند و محدودیت‌هایی در نزدیکی هر مکان بازی وجود دارد.

پلیس و ارتش از قبل تنش داشتند و وزیر کشور نسبت به خشونت احتمالی پس از دور دوم هشدار داد.

آقای مکرون قرار است روز دوشنبه با نخست وزیر و سایر اعضای دولت دیدار کند تا در مورد گام بعدی خود تصمیم گیری کنند.

تا به حال مانترا آنها بوده است “نه نه” – نه RN و نه جبهه مردمی جدید جناح چپ به دلیل دخالت France Unbowed (LFI) که مخالفان آن را چپ افراطی می دانند و برخی از اعضای آن متهم به یهودی ستیزی هستند.

رئیس جمهور مکرون گفته است که تنها ائتلاف آنسامبل او حق دارد هر دو “راست افراطی و چپ افراطی” را مسدود کند. او می گوید که راست افراطی افراد را بر اساس مذهب یا اصلشان دسته بندی می کند، در حالی که چپ آنها را بر اساس جامعه ای که به آن تعلق دارند قضاوت می کند.

ماتیلد پانوت توسط رهبر فرانسه بدون تعظیم به عنوان یک نخست وزیر بالقوه دیده می شود

ماتیلد پانوت توسط رهبر فرانسه بدون تعظیم به عنوان یک نخست وزیر بالقوه دیده می شود

در یک عصر داغ در مو، شرق پاریس، هفته گذشته، یکی از برجسته‌ترین چهره‌های LFI، ماتیلد پانوت، به هواداران گفت که آنها «تنها مرکز مقاومت» هستند که در برابر ظهور راست افراطی باقی مانده‌اند و اتحاد مکرون را متهم کرد باز کردن دروازه های قدرت به روی RN.

او به بی‌بی‌سی گفت: ما افراطی نیستیم، لیبرالیسم افراطی آقای مکرون است که منجر به ظهور راست افراطی شده است.

جبهه مردمی جدید همچنین شامل احزاب میانه‌روتر از جمله سوسیالیست‌ها و سبزها است که رهبر آن‌ها مارین تاندلیه خواستار یک موضع متحد برای جلوگیری از نخست‌وزیر شدن باردلا شده است.

برخی از بزرگ‌ترین ستاره‌های جوان فرانسه از رای‌دهندگان خواستند که از افراط و تفریط دوری کنند، از ویکتور ویمبایاما، ستاره NBA و کیلیان امباپه، کاپیتان فوتبال گرفته تا اینفلوئنسر یوتیوب Squeezy.

اما اختلافات بین طرفین عمیق است و زمان برای هر اقدام هماهنگ برای حفظ RN بسیار کوتاه است.

اورلی در بیرون بازاری در لو پلسی بوشار در شمال پاریس گفت: «من نگران کشورمان هستم. او تحت تأثیر سیاست های ملی گرایانه RN قرار نمی گیرد. “وطن پرستی ملی گرایی نیست، یکسان نیست.”

دیدگاهتان را بنویسید